Тема для обговорення
09:00, 6 січня 2013 р.

Дух Різдва ...

Тема для обговорення

Знаєте, Україна ділиться на дві частини не тільки лінією Дніпра. Є ще одна «розділова» риса: на сході та півдні України головним святом народ вважає Новий рік, а на заході - Різдво. Саме до нього готуються по-особливому, від нього чекають дива.

У західно-українських селах, як і багато років тому, готуватися до Різдва починають ще восени, під час збирання врожаю. Після жнив залишають стебла злакових культур, пшениці, жита, вівса і роблять з нього Дідуха. Традиція ця, звичайно, язичницька. Але саме цим взаємопроникненням язичництва і християнства так цікава українська культура. Дідух - справжній оберіг родини, символ достатку і благополуччя, запорука гарного врожаю і захисник від недоброго погляду. У переддень Різдва його урочисто вносять в будинок, і він перебуває там цілий тиждень.

6 січня, у Святвечір, як тільки запалюється на небі перша зірка, люди сідають за святковий стіл. 12 пісних страв повинно стояти на ньому (за числом апостолів). Але головна - звичайно, кутя. У Святвечір за столом сидять тільки члени сім'ї. Ніхто не ходить в гості, кабаки та ресторани. А після святкової вечері сьогодні, як і десятки років тому, села немов вимирають - в будинках нікого. Всі в церкві, на вечірньому богослужінні. І вже після відправи родина знову збирається за столом, але вже не пісним. Домашні ковбаси, буженина, печеня, холодець - все те, від чого відмовлялися довгі 40 днів під час посту, тепер прикрашає святкову трапезу.

Ну а потім починається найцікавіше. Саме в різдвяну, а не новорічну ніч в західній Україні не сплять. Не можна спати, інакше проспиш усе своє щастя. Та й як тут заснути, якщо на вулицях розгортаються справжні шоу-вистави, веселіше і яскравіше яких важко собі щось уявити. Українські вертепи - це ціле мистецтво. Артисти - Коза, отаман Береза, побажальники (ті, хто бажає), скарбник, міхоноша (той, хто мішок носить) та інші - готуються до вистави задовго до Різдва. Розігруються цілі міні-спектаклі, співаються колядки і головна, звичайно - «Добрий вечір тобі, пане господарю, Радуйся, ой радуйся, земле, Син Божий народився» ...

Традиції Різдва тут - не частина шоу-програми, організованої владою до свята. Це частина сімейних традицій. Їх зберігають в кожному будинку. Людині, що виросла на сході України, важко повірити в те, що це можливо. Для неї набагато звичніша інша картина.
Увечері 6 січня всі сідають за рясно заставлений стіл і починають їсти і пити, пити і їсти. Нерідко процедура затягується і на наступний день. Про похід до церкви ніхто й не думає. Хоча в останні роки, маючи власні уявлення про Різдво, деякі відправляються вранці в храм, не бентежачись тим, що не встигли протверезіти.

Знайома історія? Так зустрічають Різдво в Донецьку та Дніпропетровську, Запоріжжі та Миколаєві, Кривому Розі та Сімферополі.

Якщо ви загляньте напередодні Святвечора у Першу столицю, будете здивовані. Ніякої метушні, яку можна було бачити перед Новим роком. Ніяких черг за продуктами в магазинах. Мало хто дотримує традицію 12 страв. Та це й не дивно - адже постять одиниці. У підсумку в основному на столах харків'ян всього кілька страв. Найчастіше кутя, вареники і що-небудь з риби. Правда, різдвяну вечерю все ще носять хрещеним, родичам або сусідам.

А ось охочих випити і легко заробити під приводом різдвяних традицій - хоч відбавляй. Малолітні «колядники», наполегливо штурмують квартири городян. За один вечір їх проситься в квартири по кілька груп. При цьому мало хто знає більше 1-2 колядок, не кажучи вже про костюми та інші традиційні елементи. Ще одна властивість цих псевдо-колядників - на відміну від справжніх, їм не потрібні цукерки, печиво і ковбаса. Їм подавай тільки гроші. Вони є мета. Вони є культ.

 А деякі не дуже солідні чоловіки за 40 напрошуються до людей в квартири і щось співають незрозуміле взагалі за можливість випити на халяву.

Далекі від традицій Різдва і в Одесі. Треба зізнатися, що тут плутаються із звичаями. Коли колядувати, коли посівати - для одеситів немає різниці. Маленькі любителі солодощів можуть заявитися до вас вже 1 січня і старанно виводити в коридорі традиційну «коляд-коляд-колядницю». Точно також і з «вечерею» - її носять не тільки увечері 6 січня, але й пізніше, до кінця новорічних свят. Проте традиція «12 страв на столі» дотримується беззаперечно - в Одесі люблять смачно поїсти.

До свята одеські храми прикрашають ялинками, гірляндами, а подекуди з'являються і різдвяні вертепи. Біля входу в церкву ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість», на розі Базарній та Бєлінського, відвідувачів зустрічає ціла композиція. Також до Різдва, як і в попередні роки, поставлять вертеп в Свято-Троїцькому соборі.

Є особлива церква і в Дніпропетровську. Вже багато років в звичайній церкві на дніпропетровському житловому масиві Північному збирається величезна кількість городян і приїжджих, щоб помилуватися небаченою ілюмінацією і різдвяною ялинкою, а також стати учасниками грандіозного свята. Біля церкви влаштовують шоу-програми та різдвяну ярмарку. Але головне дійство розгортається в храмі ікони Божої Матері. Така нова традиція барвистого Різдва в храмі поступово стає популярною. «Довгі роки ми були єдиними, хто при храмі влаштовує таке свято. А вже в 2009 році наш досвід перейняли в одному з калінінградських храмів, де провели «Різдвяні гуляння». Тепер уже і в Україні кілька церков зробили подібне », - розповів настоятель храму отець Микола.

А в Кривому Розі до Різдва в Спасо-Преображенський кафедральний собор прибуде частка мощів Віфлеємських немовлят-мучеників. Святі мощі перебуватимуть у соборі протягом святок до свята Хрещення Господнього.

Взагалі на сході і півдні України саме храми залишаються єдиними хранителями різдвяних традицій.

А тому, якщо хочете перейнятися справжнім духом Різдва, їдьте на західну Україну. Доторкніться до того, що у нас старанно намагалися вкрасти ідеологи радянської влади.
У цьому році на Різдво  в Коломиї відбудеться всеукраїнській фестиваль вертепів. Це варто подивитися. Тим більше, що туди приїде чимало знаменитостей.

Ну а у Львові взагалі традиційно до різдвяних свят готують неймовірну програму.
6 січня відбудеться традиційне внесення Дідуха. Центром міста пройде святкова процесія. Дідуха символічно буде встановлювати господар міста - міський голова Львова Андрій Садовий.

З 6 по 9 січня у внутрішньому дворику Ратуші театр «Воскресіння» представить львів'янам та гостям міста театралізовану вогненну інсталяцію «Коли ангели спускаються на землю». 8 січня на Площі Ринок перед входом в Ратушу о 17.00 відбудеться безкоштовна вулична вистава «Різдвяна феєрія».

7-8 січня на пр. Свободи святкувати «Різдво з Львівським». Для відвідувачів готують цікаву програму з живим вертепом, шопкою та феєрією на сцені.

Любителям поїсти буде приємно відвідати традиційне, вже шосте за рахунком міське свято Пампуха. 7-9 січня на Площі Ринок будуть проходити пампухові забави, ігри та конкурси, парад вуличних вертепів. Буде працювати Пампуховий будинок і унікальна Різдвяна пошта.

Ну і яке свято без традиційного фестивалю - «Спалах різдвяної зірки». 7 січня фестиваль триватиме в Музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай», а на наступний день звіздарі пройдуться маршем і виступлять на сценах на Площі Ринок та пр. Свободи.
З 7 до 27 січня Львів вітати «Велика коляда» у Храмі Пресвятої Євхаристії на пл. Музейній, 3. Фольклорні колективи готують колядки і привітання.

«Різдво у Львові - це велике, гарне, радісне, сімейне свято. І ми всі хочемо, щоб цей сімейний дух Різдва поширився на все наше місто », - говорить Ірина Подоляк, начальник управління культури ЛМР.

А ще більше хотілося б, щоб сімейний дух Різдва поширився на всю Україну! З Різдвом Христовим вас, друзі!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...