Медогляд перед школою: що потрібно знати батькам

Медогляд перед школою: що потрібно знати батькам, фото-1

Вступ дитини до школи – хвилюючий момент для всієї сім’ї. Переконатися, що вона готова до цього за станом здоров’я допоможе медогляд. Як підготувати дитину до нього та на які важливі аспекти звернути увагу розповіли педіатри та представники медичної лабораторії «Ескулаб».

Чому доцільно проходити медогляд?

Медичний огляд перед школою – не є формальністю. Згідно з наказом МОЗ України, він є обов’язковим, і це – виправдано, адже дозволяє комплексно оцінити стан здоров’я дитини та вчасно виявити порушення у роботі певних органів або систем організму. У такому випадку проводять профілактику або лікування виявленої патології, щоб уникнути розвитку ускладнень.

«До початку навчання у школі, дитині необхідно пройти медогляд у педіатра або сімейного лікаря за місцем спостереження. За результатами медогляду батьки отримають два документи, які треба подати медсестрі у школі: довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду» та довідку форми № 063/о «Картка профілактичних щеплень». Їх можна подати і коли навчальний рік уже розпочався, проте якщо дитині необхідно провести вакцинацію/ревакцинацію або є потреба у консультації спеціалістів, доцільно все-таки пройти медогляд завчасно», – повідомив головний педіатр Львова Богдан Остальський.

Розширені медичні огляди, що включають здачу аналізів, огляд у сімейного лікаря та профільних лікарів проводять у 6 років, 11 років, 14-15 і 16-17 років, відповідно до вимог чинного законодавства та самих закономірностей розвитку дитячого організму. У «проміжні» роки необхідно відвідати лише педіатра, або сімейного лікаря.

Крок 1. Проходимо лабораторні дослідження

Лабораторні дослідження дають найціннішу інформацію лікарям для оцінки стану здоров’я дитини.

«Здавати аналізи необхідно. Вони дозволяють лікарю отримати базову інформацію для оцінки стану здоров’я дитини. Основне завдання лікарів – попередити будь-яку патологію на ранніх етапах розвитку, та вчасно оздоровити. І дітям, і дорослим рекомендоване регулярне щорічне обстеження з набором основних аналізів. Так відбувається планомірний догляд за здоров’ям. Батьки можуть обирати: проводити аналізи можна як у державних, так і в приватних діагностичних лабораторіях. Для школи обов’язковим є загальний аналіз крові», – прокоментував головний педіатр Львова.

Здача аналізів у державних поліклініках є безкоштовною. Проте у приватних діагностичних центрах на сьогодні опрацьовують більшу кількість показників і видають розширені результати досліджень, які дозволяють ставити більш точні діагнози.

Як пояснила дитячий педіатр Світлана Шума, загальний аналіз крові дозволить зробити висновок, чи достатній рівень гемоглобіну у дитини, і виключити ризик розвитку анемії.

Аналіз сечі, аналіз калу на яйця гельмінтів, інші аналізи педіатри призначають у разі потреби: якщо є певні скарги, після перенесених захворювань або якщо є певні захворювання у родині.

Так, за оцінкою вмісту лейкоцитів у крові та ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів), вдасться пересвідчитися, чи немає в організмі прихованих запальних процесів. Варто пам’ятати, що загальний аналіз крові здається натще або випивши склянку води. Аналіз на глюкозу крові здається виключно на порожній шлунок.

За допомогою аналізу сечі виявляють приховані інфекції (здається середня порція ранкової сечі). У разі виявлення відхилень, дитину можуть скерувати до дитячого нефролога чи уролога. Аналіз калу покаже, чи немає у дитини гельмінтів. У разі підтвердження, необхідно пройти курс лікування, оскільки гельмінтоз виснажує дитячий організм.

Як психологічно підготувати дитину?

Здача аналізів може викликати у дитини чималий стрес, однак цьому можна запобігти.

«Практично всі діти бояться медичних процедур, особливо, якщо йдеться про уколи. Малюки, на відміну від дорослих, не можуть собі пояснити, навіщо терпляче переносити неприємні процедури. Тому, навіть найменшу дитину треба попередити, що із нею будуть робити і для чого. Готуючись до аналізів, із дітьми треба бути чесними та чуйними», – розповіла у коментарі головна медична сестра медичної лабораторії «Ескулаб» Марія Шипка і дала кілька порад батькам, які готують дитину до медогляду.

 • Не обдурюйте

Часто дитина чує від батьків: «Це не боляче» або «Ми їдемо не до лікаря», та коли це виявляється неправдою, вона переживає неприємні емоції по відношенню до батьків та медичного персоналу.

Слід повідомити дитині, що лікар братиме з пальчика кров, ця процедура є неприємною, вона може заплакати, але батьки обов’язково будуть із нею.

 • Не готуйте дитину задовго до процедури

Не варто казати дитині, що за місяць треба буде здати аналіз крові. Її переживання розтягнуться надовго. Краще попередьте дитину лише за кілька днів до цього.

 • Пограйтеся в лікарів

Спробуйте частіше гратися в лікарів, дивитися мультики про лікарів. В ігровій формі буде легше пояснити, що уколи роблять для того, щоб вилікувати пацієнта, це потрібно і досвідчена медична сестра робить процедуру майже безболісно.

 • Під час процедури будьте поруч

Можете взяти дитину на коліна, підтримайте її: скажіть, що розумієте її біль і що ви скоро підете додому.

 • Підготуйте винагороду

Порадуйте дитину подарунком після процедури. Це не обов’язково повинно бути щось дороге, але це має бути те, що вона любить. До слова, у медичній лабораторії «Ескулаб» діткам дарують грамоту «Про відвагу» та повітряну кульку або веселі наліпки для зошитів.

Крок 2. Медичний огляд проводять такі лікарі:

Педіатр Світлана Шума уточнила, що вичерпний перелік лікарів, які проводять огляди школярів, регламентований наказом МОЗ України № 682.

Шестирічній дитині, крім педіатра, необхідно буде відвідати чотирьох лікарів:

 • хірурга, який виключає наявність у дитини хірургічної патології (пупкової кили та ін.);
 • ортопеда-травматолога, який оцінює стан розвитку кістково-м’язової системи;
 • офтальмолога, який з’ясовує, чи є в дитини порушення роботи органів зору, та за потреби проводить корекцію;
 • стоматолога, який оцінює стан зубів та ротової порожнини дитини;

Огляд лікарів інших спеціальностей призначається дітям лише за потреби.

Зазначимо, огляди у чотирьох профільних лікарів необхідно буде провести і дитині, віком 11 років. У 14-17 років необхідно проходити огляди в ендокринолога (оцінює стан щитовидної залози), і за показання - у гінеколога та психолога.

Опісля лікар-педіатр зробить узагальнений висновок про здоров’я дитини, побудований на результатах обстеження, за потреби призначить оптимальну профілактику чи лікування та порадить, на що саме звернути увагу під час адаптації до школи.

Крок 3. Звіряємо календар щеплень

Також педіатр звіряє графік щеплень. На сьогодні довідка форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень» є обов’язковою для прийняття дитини в організований навчальний колектив.

«На жаль, є батьки, які відмовляються проводити вакцинацію дітей, пишуть відмови. Проте відповідно до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» невакциновані без поважної причини діти не мають права відвідувати організовані навчальні колективи. Думка медиків одностайна: поважною причиною для відмови від щеплень є виключно протипоказання, у такому разі здоров’я дитини захищається іншими методами», – прокоментував Богдан Остальський.

Він додав, що 17 квітня Верховний Суд України підтвердив обов’язковість вакцинації дітей: суд визнав законною відмову керівництва одного з дитсадків м. Славути у відвідуванні закладу дитиною, яка не отримала обов'язкових щеплень, чим створив важливий юридичний прецедент.

Відповідно до Календаря щеплень, до 6 років діти мають отримати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та хіб-інфекції. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

Якщо дитина була вакцинована вчасно, то з 7 до 14 років їй не проводитимуть вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно, дані у карті профілактичних щеплень не оновлюються і довідки не потрібно.

Крок 4. Готуємося до занять спортом

Щоб визначити, яка група для занять фізкультурою буде для дитини оптимальною, педіатр під час огляду також проводить пробу Руф’є. Це – нескладне фізичне випробування, за результатами якого можна оцінити працездатність серця дитини і, відповідно, зробити висновок про те, який рівень фізичного навантаження для неї допустимий.

Після проведення тесту дитині видається довідка із зазначенням групи для занять фізкультурою:

 • основна (немає проблем з серцево-судинною системою і скарг на серце, значення індексу Руф’є від 0 до 10);
 • підготовча (є незначні відхилення у фізичному розвитку, наприклад, сколіоз І-ої стадії, значення індексу від 10 до 15);
 • спеціальна (є хронічні патології, які вимагають індивідуального підходу під час виконання вправ, значення індексу від 15 до 20).

Якщо дитина здорова, то для оформлення медичної довідки для відвідування басейну чи спортивних секцій педіатру достатньо буде результатів загального аналізу крові та проби Руф’є.

Медогляд перед школою: що потрібно знати батькам, фото-2

 «Ескулаб» – надійний партнер Вашого здоров'я!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12 дуже добре
(3 оцінки)
Високі оцінки користувачів за Повнота інформації
1 людина рекомендує
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі