• Головна
  • 5 фактів про вулицю Шевченка у Львові, - ФОТО
22:38, 9 березня 2019 р.

5 фактів про вулицю Шевченка у Львові, - ФОТО

Львівська вулиця Шевченка є однією з семи головних магістралей міста, починається від вулиці Городоцької і аж до межі міста в мікрорайоні Рясне. Особливістю її те, що вулиця розширювалася разом із тим, як збільшувався Львів.

Кореспондент сайту 032.ua пропонує вашій увазі кілька фактів з історії, що пов’язані з вулицею Шевченка у Львові.

1.Шлях на Янів

Фото: 032.ua

Дослідники вважають, що вулиця виникла наприкінці 18 століття на місці шляху на Янів. Уже у 1805 році зустрічається письмова згадка про вулицю “Янівську”. Втім, сама територія була заселена ще у 16 столітті та була частиною Краківського передмістя. Незадовго до початку Першої світової війни, до вулиці приєднали частину Янівської дороги, за залізничним мостом.

2.Три назви

Фото: Вікіпедія

Коли німці окупували Львів, відома всім Янівська вулиця перетворилася на Вестштрассе, бо пролягала від центру міста до його західних околиць. Після перемоги над нацистами, вулиця ненадовго повернула собі давню назву, але в грудні 1944 року була перейменована на честь українського поета, письменника та художника - Тараса Шевченка.

3.Янівський цвинтар та концтабір

Одне зі знакових місць на вулиці Шевченка у Львові - це Янівський цвинтар. Його відкрили у місті 1888 року, після ліквідації Жовківського, Городоцького та Стрийського цвинтарів. Паралельно, неподалік уже 30 років існувало Нове єврейське кладовище, тому повелося так, що спершу на Янівському ховали бідніших людей, а також постраждалих від радянських і німецьких окупантів.

Читайте також: 8 фактів про пам'ятник Тарасові Шевченку у Львові, - ФОТО

У часи гітлерівської окупації на цій же вулиці був розташований Янівський концтабір, де за різними даними знищили до 200 тисяч осіб 18 національностей. У той період на Янівському цвинтарі ховали саме німецьких солдатів, але загалом на цьому некрополі знайшли свій останній прихисток люди різних національностей - від українців та угорців - до словаків та радянських солдатів.

Серед важливих поховань, тут є могила католицького архієпископа Львова - святого Юзефа Більчевського, а також відновлені українські стрілецькі поховання.

4.Паровий млин і садок-оранжерея

Фото: Варіанти

Фото: Варіанти

У будинку №60 на вулиці Шевченка у Львові у 1861 році відкрили паровий млин товариства “Ю. Тома і син”. Поблизу власник млина спорудив собі невеличкий симпатичний будиночок, що з’явився після війни. Благоустрій доповнював зимовий сад-оранжерея та невеликий став. У радянський час на місці ставу збудували Мехсклозавод, а вже нині споруджують житловий комплекс із кількох десятків елітних житлових будинків.

5.Залізнична станція “Клепарів”

Фото: Центр міської історії

Фото: Центр міської історії

За залізничним мостом розташована ще одна цікавинка району - станція “Клепарів”. Її відкрили 1887 року на новозбудованій залізниці, що сполучала Львів та Раву-Руську. Розташована у промисловому районі, сортувальна станція обслуговувала прилеглі підприємства -  великий млин, тартаки та фанерну фабрику, мала особливе значення у пасажирському русі у напрямку Брюховичів. На жаль, у часи Другої світової війни, нацисти використовували її не за призначенням і відправляли таким чином полонених у табори смерті. Тогочасна будівля станції не уціліла, її відбудували вже після війни, і на новій споруді помістили меморіальну дошку.

Повне або часткове копіювання матеріалу забороняється і вважається порушенням авторських прав

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #новини #032
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...