Монументальний креатив, або Як можна офіційно познущатися над пам'ятниками

Незвичайні, виконані в оригінальній манері пам'ятники нерідко стають «візитними картками» міст по всьому світу. А останнім часом такі шедеври архітектурної творчості отримують все більшу популярність і у нас в Україні. І якщо в радянські часи більшість пам'ятників були шаблонні - монументальні дядьки і тітки з рішучими обличчями, діти з недитячими напруженими фізіономіями, вожді та герої, які всім своїм виглядом закликали будувати і боротися, - то зараз у цьому виді мистецтва відбулися кардинальні зміни.

Пам'ятники все частіше стають не даниною слави, а оригінальними об'єктами інфраструктури, такими собі бронзовими і кам'яними «закликальниками» для туристів, охочих побачити унікальне творіння і сфотографуватися поряд. І все б нічого, та тільки іноді «креативність» подібних об'єктів просто зашкалює.

Невідомо, яку задачу ставили перед собою архітектори, але далеко не завжди громадяни розуміють їх високий задум.

І таких несподіваних «результатів архітектурної майстерності», що не піддаються ні поясненню, ні осмисленню, стає все більше.

Свіжий, ще не зійшовший з газетних шпальт і вуст кримчан приклад - новий пам'ятник полеглим у Великій Вітчизняній війні десантникам в Керчі. Бетонну і розмальовану бронзовою фарбою трійцю - солдата, моряка і санітарку, встановлених на постаменті, городяни вже встигли охрестити гоблінами. І, треба сказати, не випадково. Погляду відкриваються присадкуваті, перекошені фігурки зі злісними обличчами і в незграбних позах. Ще один чудовий момент «шедевра» - невідомо звідки взялися погони на тілогрійці десантника. Мер Керчі Олег Осадчий образився на незадоволені відгуки городян про монумент і у відповідь в ефірі місцевого телеканалу заявив, що тільки «дебіли», «виродки» і «г...внюки» не зрозуміли задум автора. Пізніше з'ясувалося, що пам'ятник ще й незаконно встановлений - без проведення попереднього конкурсу проектів. Але, незважаючи на це, відкриття таки відбулося - а як же, витратили цілий мільйон гривень, щоб монумент народився на світ.

7


Щось подібне з'явилося в минулому році на Херсонщині - там у гоблінів перетворили трьох козаків. Як пише одне з місцевих видань: «З яких таких козаків ліпив скульптор свою «роботу» невідомо, може його муза була під впливом фільму про Гарі Поттера, пам'ятаєте ту сцену, коли троль потрапив у жіночий туалет?». Місцеві жителі своє невдоволення архітектурним убозтвом виказали просто і конкретно - відбили одному з персонажів скульптури голову.

5


Не гоблінами, але «глистами в непритомності» називають одну з визначних пам'яток Харкова - пам'ятник закоханим. За майже 10-річчя свого існування, ця композиція з дуже худих хлопця і дівчини встигла зібрати масу негативних відгуків. Абстрактну скульптуру закоханої пари прозвали «Камасутрою з Освенцима», «Любовний голодомор», а через постійні випадків вандалізму пам'ятник довелося оточити бордюром з граніту, і влаштувати навколо фонтан.

3

Ще одна «ластівка» з Криму. На набережній у Коктебелі, поруч із пам'ятником М. Волошину в цьому році з'явився незвичайний арт-об'єкт - лавка «Хмара щастя». Власне, на лавочку він походить найменше - скульптура являє собою набір з декількох куль, які разом нагадують хмару. Сидіти на ній не просто незручно - буквально складно, проте дітям, які вже перевірили арт-об'єкт на міцність, “Хмара” сподобалася. А ось у місцевих жителів викликала невдоволення, мовляв, вид псує. «Анатолій Іванович (Григор'єв, скульптор - авт.) Зробив скульптуру Волошина за участю своєї дружини - моєї мами - скульптора Аріадни Арендт, яка добре знала Максиміліана Олександровича. Не приховую, що мене засмутило поява нового об'єкта поряд з пам'ятником Волошину, - сказала дочка скульптора Юлія Арендт. - Їх об'єднання свідчить про повну відсутність художнього смаку автора такого дизайнерського проекту».

Своя оригінальна і теж незручна лавка не так давно з'явилася у Дніпропетровську на вулиці Плеханова. Їй дали назву «Лавка знайомств». Креативний підхід до її створення не може не викликати розчулення і посмішки. Сенс у тому, що вона не рівна, так що люди рано чи пізно «з'їдуть» один до одного. Однак вже після установки лаву пофарбували - знайомитися дніпропетровцям стало важче.

10


Постаралися і архітектори
Луганська. Так, відкритий пару років тому пам'ятник поетесі і співачці Тетяні Снєжиної прозвали «Пам'ятником жертвам ГМО» та «Жінка-часник». Жителі міста не побачили в постмодерністській роботі художника схожості з виконавицею, та ще й не зрозуміли, до чого їй «приліпили» дві зірки за головою.

9


Ось ще одне оригінальне творіння з Луганська - Пам'ятник жертвам УПА. Як пишуть в ЖЖ: «З якоїсь таємничої задумом жертви УПА зображені голими. Не ясно, чи то це погром в лазні, чи то розправа на нудистському пляжі, чи то знищення сім'ї деградованих від пияцтва бичів, пропивших власний одяг. У всякому разі, задумка гідна поваги. Як це радянські скульптори не додумалися зображати невідомих солдатів без штанів ... »

8


Відзначилися і Ровеньки. На в'їзді в місто вирішили оновити пам'ятник шахтарю, але замість серйозного чоловіка поставили коротконогого гнома. Макет нового пам'ятника зробив місцевий скульптор Віталій Семикін, але через те, що фрагменти пам'ятника робилися в різних майстернях Горлівки Донецької області, пропорції бідолахи-трудівника були порушені. Хоча мер Олександр Есенков на відкритті помітив тільки те, що у шахтаря, «якісь не такі чоботи».

2


Нелегкою виявилася доля монумента з Донецька. У 2011 році, тут було встановлено пам'ятник «Розкаяний ДАІшник». Але, схоже, покаяння мента жителі міста не прийняли. Спочатку у 180-сантиметрової скульптури співробітника ДАІ в радянській формі вкрали головне знаряддя праці - смугастий жезл. А незабаром у невідомому напрямку зник і сам постамент «продавця смугастих паличок». Формальним приводом для «зникнення» пам'ятника стало те, що його установка не була узгоджена з відповідними міськими структурами.

12

 4


Радує Донецьк і пам'ятником Артему, своєрідною відповіддю одеському бронзовому Дюку. Пам'ятник встановлено у 1967 році в центрі міста до п'ятдесятиріччя Радянської держави в честь Федора Андрійовича Сергєєва (Артема), революціонера, засновника Донецько-Криворізької республіки. Проте популярність об'єкт отримав у донеччан з іншої причини - палець руки непохитного революціонера з певного ракурсу виглядає вельми специфічно і здається візуально не продовженням руки, а зовсім іншою частиною могутнього тіла Артема.

18


А в Запоріжжі в минулому році навіть задумували поставити пам'ятник ... Гітлеру. Місцева організація заявила, що ініціювала збір коштів для встановлення першого в світі пам'ятника цьому лідеру так як він «є зразком сучасної екологічно свідомої людини, тому що він не вживав алкоголю, не курив, вів здоровий спосіб життя, займався спортом, був переконаним вегетаріанцем, виступав за міцні сімейні стосунки». Але, незважаючи на те, що на установку бронзового Гітлера було зібрано близько 2,5 тис. гривень, влада Запоріжжя відмовилися ставити такий пам'ятник.

А ось Кривий Ріг не балує городян оригінальними монументами - чи то у влади міста настільки вбога фантазія, чи то не вистачає грошей. І це враховуючи той факт, що місто - батьківщина головних «смішил» нашого українського телебачення - команди «95-квартал». Вже давно однією з головних місцевих визначних пам'яток є ... паровоз серії Ем-733-69, побудований в 1934 році на заводі ім. Молотова в Луганську. 

13


На противагу криворіжцями, дивує столиця гумору Одеса. Тут існує самий справжній пам'ятник ... хабарю, хоча його офіційна назва - «Пам'ятник Апельсину, що врятував Одесу». Історія така: у 1794 році імператриця Катерина II видала указ про будівництво морського торгового порту в Одесі. Однак цей указ не було виконано за життя Катерини. Після сходження на престол Павла I указ про будівництво одеського порту опинився під загрозою скасування. До 1800 року місто перебувало на останньому видиху. Розуміючи, що причина всіх нещасть міста криється в недобудованому порту, одеські купці відправили в подарунок Павлу I у Петербург 3000 свіжих грецьких апельсинів. В ті часи апельсини були екзотикою для Росії. Імператор їх дуже любив. Оцінивши щедрість подарунка і винахідливість одеситів, Павло відновив указ Катерини і виділив 250000 рублів золотом на розвиток міста і будівництво порту. З тих пір почався активний розвиток Одеси.

0

 Забавні статуї з гіпсу у вигляді пісяючого Сталіна були встановлені в цьому році в Одесі, Дніпропетровську, Львові та Києві. Вождь в повний зріст не тільки не посоромився зняти штани перед глядачами, так ще й дійсно «мочився» - фонтаном води. На думку його творців, скульптура повинна розвінчати комуністичний міф про Сталіна як героя і визволителя. «Цього історичного персонажа потрібно сприймати з посмішкою», - кажуть креативщики. З огляду на те, що акція по установці гіпсових «пісяючих Сталінів» була не узгоджена з місцевою владою, міліція швидко їх демонтувала.

14

 11

 1


Ну і, наостанок, ось ще кілька забавних скульптурок із Криму:
У Севастопольському парку можна побачити вельми вольне архітектурне трактування героїв «Ну, постривай!». Вовк вийшов якимось няшним, а заєць більше змахує на підкачаного кримінальника.

17

Там же хлопчик з пакетиком мармеладу. Хоча, судячи з обличча підлітка, в кульку явно щось «міцніше»

15

А ось Олександр Пушкін в образі Россомахи, який сидить на лавці і задоволено оглядає те, що відбувається, тримаючи в руках, схоже, планшет від Samsung

6

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Культура
У неділю, 20 вересня, іменини відзначатимуть власники трьох чоловічих імен. Відповідний список може допомогти, як назвати дитину, народжену цього дня.  Кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися, кого вітати з Днем Ангела цього дня. Отож, цього відзначатимуть свято чоловіки із іменем Іван. Це ім'я походить від єврейського імені Йоханан. У перекладі з івриту - "Ягве милостивий". Українська форма імені "Іван" запозичена із грецької через церковнослов'янську. ...
Суспільство
19 вересня під час традиційного онлайн-брифінгу міністр охорони здоров'я України Максим Степанов розповів про нові стандарти надання медичної допомоги людям з COVID-19 та пацієнтам з підозрою на коронавірус.  Як повідомляє журналістка 032.ua, очільник Міністерства охорони здоров'я Максим Степанов наголосив, що нові правила вже почали діяти і стосують також проходження ПЛР-тетуваннь та режиму самоізоляції. Серед основних є: ПЛР-тестування можна не проходити...
Суспільство
19 вересня під час щоденного онлайн-брифінгу міністр охорони здоров'я Максим Степанов розповів про нові стандарти надання медичної допомоги при COVID-19. До цих стандартів також увійшли нові правила припинення режиму самоізоляції.  Як повідомляє журналістка 032.ua, очільник Міністерства охорони здоров'я України Максим Степанов розповів, що відтепер, аби припинити проходження 14-режиму самоізоляції людина може здати ПЛР-тест на 8 день такого карантину. Міні...
Кримінал
Інцидент стався 13 вересня близько 1:00 у Новому Роздолі, тоді між неповнолітнім та 44-річним його знайомим стався кофлікт. Під час цього хлопець завдав чоловікові смертельні травми. 19 вересня поліція повідомила неповнолітньому про підозру у вбивсті.  За даними пресслужби ГУ Національної поліції Львівщини, 44-річного чоловіка з травмою голови доставили у лікарню Львова 13 вересня. Однак вже 17 вересня непритомний помер у палаті медичного закладу.  Як вста...
Кримінал
18 вересня близько 19:50 на вулиці Інструментальній у Львові з вікна багатоповерхівки випав неповнолітній хлопчик. Дитина померла на місці події. Як повідомили у пресслужбі ГУ Національної поліції Львівщини, 10-річний хлопчик випав з вікна будинку, коли в квартирі перебувала його мати та 12-річна сестра. За попередньою інформацією, він випав з другого поверху дворівневої квартири, що розташована відповідно на 10 та 11 поверхах. Від отриманих травм малолітн...
Бізнес
Через ремонт колії на ділянці Львів - Самбір від 22 вересня низка приміських поїздів змінять графік руху. За новим графіком електрички курсуватимуть до 7 жовтня включно.  Як повідомили у пресслужбі Львівської залізниці, за зміненим графіком курсуватимуть такі примість потяги: поїзд № 6021 Львів – Сянки вирушатиме зі Львова о 08:30 (замість 09:25) та прибуватиме у Сянки о 13:04; поїзд № 6018 Сянки – Львів вирушатиме зі Сянок о 04:32 та прибуватиме до Львова...
Суспільство
18 вересня комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуації затвердила рішення про новий розподіл регіонів України на рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19.  Як повідомили у пресслужбі уряду, новий розподіл на зони почне діяти вже від 00:00 21 вересня. До слова, столиця України досі залишається у "помаранчевій" зоні. Такий розподіл на епідемічні рівні встановлють на 2 тижні, про наступний буде відомо вже 4 жовтня.  Від 21 в...
Суспільство
Зранку 19 вересня в Україні лабораторно підтвердили 172 712 випадків COVID-19. Із них 3 516 смертей хворих та 76 754 пацієнти одужало. За минулу добу зафіксували 3 240 нових випадків. Загалом у лабораторіях провели 2 014 923 тестування методом ПЛР. Як повідомляє журналістка 032.ua, під час онлайн-брифінгу міністр охорони здоров'я Максим Степанов зазначив, що за вчора коронавірус підтвердили у 203 дітей та 161 медика. Госпіталізували 669 осіб. За останню до...
Суспільство
Зранку 19 вересня у Львові та області лабораторно підтвердили 18129 випадків інфікування коронавірусом. З них 515 смертей хворих та 6040 пацієнтів одужало. За минулу добу у лабораторних центрах провели 1848 ПЛР-тестів та виявили 260 позитивних результатів.  Серед них львів`ян — 101. За даними пресслужби Львівської міськради, у холодильниках лабораторій залишилося ще 1315 проб на COVID-19.  Загалом за весь період карантину до Львівської обласної інфекційної...