• Головна
  • Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото
19:02, 5 вересня 2018 р.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото

032.ua зібрав ретро-світлини трамваїв та тролейбусів, які курсували вулицями Львова.

Трамваї

Історія львівського трамвая розпочинається з 1880 року. Ще у 1870 році дві англійські фірми просили дозволу на будівництво кінного трамвая у Львові, але Магістрат відхилив це прохання. І лише у 1878 році, коли стало зрозуміло, що місто більше не зможе нормально функціонувати без організованого громадського транспорту, було оголошено конкурс на будівництво. Заявки на конкурс подали Бельгійське і Трієстинське трамвайні товариства. Магістрат надав перевагу останньому. Контракт з "Societa Triestina Tramway" був підписаний 1 лютого 1879 року, а вже 21 травня того ж року був затверджений план будівництва.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-1

Літній вагон кінного трамвая, кінець XIX ст. Фото: photo-lviv.in.ua

Читайте також: ТЕСТ: який ти пасажир львівських маршруток

Перший не лише у Львові, а й Україні, трамвай почав возити людей 3 травня 1880 року безкоштовно, а з 5 травня була введена оплата за проїзд.

Під кінне депо було відведено земельну ділянку, яка розташовувалась на теперішній вулиці Я. Мудрого. Функціонували 2 лінії: "Головний вокзал – вул. Городоцька – пл. Митна" та "Головний вокзал – Підзамче".

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-2

Вагони кінного та електричного трамвая поблизу Головного вокзалу, 1904 р. Фото: retrotramlviv

За рік кінні трамваї перевозили майже 2 млн пасажирів. Влітку трамвай тягнула пара коней, взимку - четверо. Середня швидкість руху становила 6,4 км/год.

У 1894 році Львів став другим містом на території сучасної України і четвертим на території Австро-Угорщини, де з’явився електричний трамвай.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-3

Трамвай на сучасному проспекті Свободи, прибл. 1910 р. Фото: photo-lviv.in.ua

Через появу сучаснішого виду транспорту кінні трамваї проіснували у Львові до 1908 року та невдовзі зникли. Коней розпродали, а вагони використовували як причіпні до електричного трамвая.

У 1914-му році загальна протяжність трамвайних ліній склала 24,4 км. Під час війни 1918 року значна частина електромережі була пошкоджена і, як наслідок, трамвай не курсував майже рік.

У 1921-22 роках на базі депо на Вулецькій рогатці (перехрестя вулиць Сахарова та Вітовського) було влаштовано трамвайні вагоноремонтні майстерні. У 1925 році було прокладено лінію до Богданівки. Також цього року було прокладено колії вулицею Куліша для розвантаження ділянки вулиці Богдана Хмельницького.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-4

Електричний трамвай з причіпним вагоном кінного трамвая на теперішній вул. Чернівецькій, 1931-1939 роки. Фото:photo-lviv.in.ua

Одразу після початку Другої світової війни була пошкоджена лінія по вул. Городоцькій, а згодом зупинили роботу всі трамвайні маршрути. Регулярну роботу трамваїв було відновлено 25 вересня 1939 року. У період радянської окупації трамваї відновили роботу. Також запрацювали лінії «Городоцька-Богданівка», «Шевченка-залізничний вокзал», «Замарстинівська-Городницького», «Личаківська-Пасічна».

У 1950-х було розпочато оновлення трамвайного парку. Через неможливість використання нових односторонніх вагонів (не розрахованих на «човниковий рух») на деяких ділянках (там, де не було розворотних кілець), Дирекція львівського трамвая була змушена закрити лінії на Високий Замок (маршрут №12) та у верхній частині вул. Івана Франка (маршрут №10). З цього часу, протягом понад 15-ти років у Львові діяло всього 6 трамвайних маршрутів.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-5
Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-6

Вулиця Руська та площа Галицька, 1968 р. Фото: photo-lviv.in.ua

У 1978 році було здано Львівський трамвайно-тролейбусний ремонтний завод, розрахований на 400 капітальних ремонтів в рік. Він почав обслуговувати підприємства міського транспорту не лише Львова, а й інших міст.

У 1992 році було закрито ділянку від автостанції №2 до Жовківської рогатки, яку у 2002 році відновили та продовжили до вулиці Липинського.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-7

Площа Галицька, 1976 р. Фото: photo-lviv.in.ua

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-8

Трамвайний вагон “Gotha G4-61”. Cередина 1980-х років. Фото: retrotramlviv

У 2010 році на трамваї припадало 24,3% пасажирських перевезень у Львові.

У листопаді 2016-го року у Львові запустили трамвай на Сихів.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-9

Фото: трамвай №8, який курсує до спального району Сихів. Фото: theinsider.ua

Тролейбуси

Перші ідеї створення у Львові тролейбусного сполучення датуються 1909 роком, коли було запропоновано збудувати на Високий Замок саме тролейбусну, а не трамвайну лінію. Втілена у життя ця ідея була лише у 1952 році, коли перший тролейбусний маршрут з'єднав площу Міцкевича із Головним вокзалом.

Тролейбус МТБ-82Д біля головного вокзалу. 1960 р. Фото: retrotramlviv

Вдруге це питання постало в 1938-1939 роках, але тоді на заваді його реалізації стала Друга світова війна.

До ідеї запровадження тролейбусного руху повернулися у 1947 році. Було вирішено зняти трамвайну колію на проспекті Свободи і замінити її тролейбусною лінією.

Регулярний тролейбусний рух за маршрутом №1 (залізничний вокзал-площа Міцкевича) відкрили у листопаді 1952 року. 5 тролейбусів курсували на лінії що 20 хвилин.

Наступного року розпочав роботу маршрут №2 (площа Міцкевича-Богданівка) довжиною 3,3 км. В 1954 році його було продовжено до залізничної станції «Скнилів». Цього ж року проклали лінію від площі Міцкевича до теперішньої вулиці Гашека (зупинка 7км), за три роки — з площі Міцкевича на Новий Львів.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-10

Тролейбус марки «Київ-4» дорогою до вокзалу. 1963-1966 рр. Фото: lvivcenter.org

Тролейбусне сполучення у Львові відкривали тролейбуси моделі МТБ-82Д, виготовлені на заводі ім. Урицького в місті Енгельсі. Вони працювали на маршрутах міста до початку 1970-х років. На початку 1960-х років у Львові починається "київська" тролейбусна епоха – із Київського заводу електротранспорту починають надходити тролейбуси моделей "Київ – 2" та "Київ – 4".

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-11

Тролейбус "Київ – 4" у Львові. Поч. 1970-х років. Фото: retrotramlviv

Нова модель – "Skoda 14Tr" з’явилася у Львові у середині 1980-х. І досі ці тролейбуси є основою тролейбусного парку міста.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-12

Тролейбус Skoda 14Tr. Сучасне фото. Автор – Володимир Заяць

Читайте також: Куди поїхати зі Львова на вихідні: до руїн Старосільського замку, - ФОТО

У 1992-93 рр. для заміни тролейбусів Skoda 9Tr, які зносилися,з усиллями Львівського автобусного заводу та НДІ "Укравтобуспром" було розроблено тролейбус ЛАЗ-52522.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-13

Тролейбус ЛАЗ -52522 на вулиці Городоцькій. 2007 р.Фото: retrotramlviv

Із 2006 року розпочалася експлуатація у Львові інших тролейбусів ЛАЗівського виробництва – ЛАЗ Е183Д1 або "ElectroLAZ 12".

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-14

Тролейбус ЛАЗ Е183 Д1. 2011 р. Фото Андрія Василюка

У 2008 році у Львові з’явилося два тролейбуси, виготовлені на Луцькому автобусному заводі – Богдан Т601.10.

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-15

Тролейбус “Богдан” Т601.10 №112 на площі Петрушевича. Фото: Володимир Заяць

У 2014 році на тролейбусні маршрути Львова вийшов перший тролейбус "Electron T191", виготовлений СП "Електронтранс".

Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото, фото-16

Фото: Львівський електротранспорт

Нагадаємо, раніше 032.ua писав про те, як змінився вигляд проїзних квитків в електротранспорті Львова за останні 20 років.

Джерела: Retrotramlviv, Фотографії старого Львова, та Lvivcenter

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #трамвай #львівський_трамвай #львівський_електротранспорт #тролейбуси_Львів #львівський_тролейбус
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Усі матеріали сайту 032.ua, пов'язані з минулим, теперішнім або майбутнім транспортної сфери міста Львова. Розповідаємо про те, як розвивався транспорт у Львові в минулому, що відбувається у цій сфері зараз та які плани у міських чиновників щодо покращення транспортної інфраструктури Львова.

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
39,96
40,10
EUR
43,27
43,45
PLN
10,07
10,15
Оголошення
live comments feed...