Ігор Кривецький: роз'єднаний Захід дозволяє Путіну зазіхати на майбутнє України - 032.ua

Ігор Кривецький: роз'єднаний Захід дозволяє Путіну зазіхати на майбутнє України

Резонансні заяви, що їх зробили лідери Німеччини, Британії, Сполучених Штатів та РФ за останні тижні, посилили напругу у відносинах між Заходом та Росією. 

Про це написав економічний аналітик, депутат Верховної Ради України VII скликання Ігор Кривецький у виданні Reuters.

Заяви президента США Дональда Трампа, канцлера Німеччини Анґели Меркель та міністра закордонних справ Великої Британії Бориса Джонсона про Іран, «Північний потік», Brexit та щодо міжнародних торговельних угод засвідчили непорозуміння між західними лідерами. На нещодавні провокативні заяви президента РФ Путіна в інтерв'ю австрійському ORF американський президент відреагував неоднозначно, нагадавши багатьом політику «замирення», яку сповідували західні держави щодо Гітлера у 1930-ті роки. Це посилює стурбованість скрутним становищем України, яка знову ризикує опинитися в ролі геополітичної розмінної монети.

«Україна знову ризикує опинитися в ролі геополітичної розмінної монети»

Захід занепокоєний. Суперечки, пов'язані з торгівлею та міжнародними відносинами зумовлюють головні розбіжності в економічній та культурній єдності Заходу, що ставлять під загрозу ключові принципи євроатлантизму, які характеризували міжнародні відносини між державами Заходу більше шести десятиліть. Популізм, владні суперечки та суперництво, замасковані як Realpolitik, не тільки підривають єдність Заходу, але й ставлять під сумнів майбутнє України.

Путінська Росія тривалий час заохочувала та експлуатувала відцентрові тенденції на Заході, посилюючи шовіністичні настрої в себе вдома і провокуючи проблеми в державах, які Москва традиційно називає «близьким зарубіжжям». Зосередивши увагу на внутрішніх суперечках і незважаючи на відкриту зневагу Путіна до прав людини та інших фундаментальних демократичних цінностей, Захід фактично дозволив йому погрожувати, залякувати та шантажувати сусідів Росії.

Одним із наслідків стало те, що більше 10 тисяч українців втратили життя, починаючи з Революції Гідності, й гинуть кожного дня на передовій війни з московським агресором. Це буде трагедія як для демократії, так і для євроатлантизму, якщо тепер Захід фактично продасть Україну.

7 червня 2018 року в загальнонаціональному ефірі президент Путін категорично відкинув можливість припинення нинішньої агресивної політики РФ щодо України. Він неодноразово наголошував, що Крим, анексований Росією 2014 року, не повернуть Україні, зухвало наголошуючи, що, мовляв, ця територія приєдналася до Росії добровільно.

У тому ж публічному спектаклі Путін пригрозив «жахливими наслідками для державності України», якщо Київ намагатиметься повернути самопроголошені на Донеччині та Луганщині псевдонародні «республіки». Для контрольованих Росією сепаратистів на Сході це означає запевнення, що Кремль буде продовжувати підтримувати ці квазідержавні формації з тією ж агресією та кровопролиттям, які використовував для їхнього формування.

«Прихильність Путіна до воєнних дій на українській території така ж стійка, як його зневага до поняття суверенітету України»

Прихильність Путіна до воєнних дій на українській території така ж стійка, як його зневага до поняття суверенітету України. У тому ж інтерв'ю він натякнув, що не вважає українців окремим народом, який має право на національне самовизначення, не кажучи вже про право приєднатися до Європи.

Незважаючи на міжнародне засудження та санкції, Путін не демонструє жодних ознак пом'якшення його політики. Навпаки – погляд Росії на Україну та території, які вона фактично окупувала, став більш непримиренним, що відображає економічні чинники, які знову змінюються на користь Росії: ціни на нафту зростають, західні союзники демонструють розбрат, а це пом'якшує збитки РФ від санкцій. Німеччина і Туреччина домовилися з Кремлем про альтернативні українським маршрути для транспортування природного газу, попри те, що ці проекти критикує багато аналітиків у Західній Європі за їхні безсумнівні негативні геополітичні наслідки. По суті, йдеться про змову німецького енергетичного бізнесу, пов'язаного з газовими компаніями, що належатьт Кремлю і які той ефективно використовує в гібридній війні, щоби підірвати суверенітет України. Водночас, посилюється заклик до скасування санкцій проти Росії.

Несподівано Президент Трамп зіграв на руку Путіну. По-перше, він погоджується з ідеєю зустрічі з президентом держави-агресора. Та ще й раптово пропонує повернути Росію до «Великої сімки». Новий прем'єр Італії швидко підтримав цю ідею. На щастя, інші члени «Великої сімки» твердо заявили – «ні», а канцлер Німеччини пояснила від їхнього імені, що не може бути зближення з Росією, поки не буде вирішено питання України.

Отже, наразі лідери G7 дали президенту Трампу зрозуміти, що його залицяння з Росією є недоречними, й нагадали Путіну, чого «сімка» очікує від нього. Але як довго вони будуть готові тримати цю лінію?

Російський керманич наполягає на «праві» Москви бути судом в останній інстанції, коли йдеться про Україну. Він не шкодує зусиль, щоби змінити позицію держав, які засудили його незаконні дії, в ім'я ілюзорної міжнародної розрядки на радість тим, хто не турбується про принципи і справедливість.

Для України, яка стримує агресію Росії на східному кордоні Європи вже більше чотирьох років, питання, поставлене Путіним у його останніх провокаційних заявах, зводиться до «бути чи не бути?». Прагнучи тіснішої інтеграції в трансатлантичні структури, Україна залишається в складній ситуації, що потребує зовнішньої підтримки. Важливим є розуміння: або трансатлантичне співтовариство поступається путінським блюзнірству та хитрощам, або Європа та її північноамериканські союзники стоять на своєму і змушують російського хулігана нести відповідальність, щоб уникнути сценарію 1930-х років щодо Іспанії та Чехословаччини.

Україна потрапляє в газові пастки «Північного потоку-2» та «Південного потоку» (російський проект, щойно узгоджений з Туреччиною), що вдарить по її економіці. Нинішнє суперництво у торгівлі між США та Європою також може вплинути на український експорт до Європейського Союзу. Занепокоєння посилюють подальші заклики з боку певних європейських країн зняти санкції з РФ.

Мало хто, здається, зауважив, що Росія тим часом прагне посилити свою економічну хватку ще одним елементом ‒ фактичною блокадою для України доступу до Азовського моря та стратегічно важливого порту Маріуполь. Це здійснюють не тільки нелегальним спорудженням мосту через Керченську протоку, що з'єднує російську територію з окупованим Кримським півостровом, але також шляхом зупинок і перевірки українських кораблів, що проходять через Керченську протоку, яка для України відіграє роль своєрідних Дарданелл.

Тим часом немає жодних ознак закінчення війни на сході України, що вже забрала понад 10 тисяч жертв. «Мінський» та «нормандський» формати досягнення мирного політичного врегулювання явно не працюють. У найкращому разі вони заморозили конфлікт, що означає закріплення де-факто російської окупації цієї української території, що спричинило вигнання з неї більш як мільйона її населення, особливо тих, хто є вірним Україні, а також руйнування й розкрадання інфраструктури та політичні переслідування.

На цьому тривожному тлі фінал Чемпіонату світу з футболу відбувається в РФ. Українці бачать це як демонстрацію вершини аморальності нарівні з Олімпійськими іграми 1936 року в нацистській Німеччині. Це путінська Росія також використає, як пропагандистське шоу, до якого залучать тих, хто знає, але їм байдуже, що Москва окупувала частину території Грузії та України, підтримує диктаторські режими, допомагає придушувати населення та готова вбивати противників в інших країнах, як показала недавня історія в британському Солсбері.

Тим часом Україна продовжує намагання розірвати совєцьке та російське минуле й зблизитися із Заходом. Це суверенний вибір українців, а не щось, що мали би вирішувати Москва або хтось інший. На цьому шляху вдалося досягти важливих успіхів, як от укладання Угоди про асоціацію з ЄС, що охоплює зону вільної торгівлі та безвізовий доступ, отримання значної зовнішньої фінансової та політичної підтримки, а також гарантії можливості вступу в майбутньому до західних блоків.

Україна прагне рухатися вперед, проте вона не зможе реалізувати зміни наодинці. Нам буде дуже важко вистояти перед Росією, особливо якщо санкції щодо неї буде послаблено, російська економіка відновлюватиметься через зростання цін на нафту, буде реалізовано проекти «Північний потік-2» і «Південний потік», а агресія Росії на сході України перейде вще один заморожений конфлікт на кордонах РФ.

«У цьому складному контексті Україна потребує більшого зовнішнього розуміння та підтримки, які враховують специфіку її ситуації»

У цьому складному контексті Україна потребує більшого зовнішнього розуміння та підтримки, які враховують специфіку її ситуації. Більше, ніж коли-небудь, Україні потрібні реальні гарантії закріплення за нею місця в євроатлантичних структурах, навіть якщо сама ця структура нині є дещо хиткою. І нам потрібні не такі декларативні гарантії, як у випадку з Будапештським меморандумом 1994 року, коли Україна добровільно відмовилася від свого постсовєцького ядерного арсеналу, а потім залишилася сам-на-сам з агресором.

Відтак представники правих сил України, що прагнуть побудувати демократичну європейську державу, засновану на національних та європейських цінностях, з успішною економікою та громадянським суспільством, вважають, що на цьому складному етапі Україна потребує наступного:

- практичних кроків, спрямованих на зміцнення безпеки України та захист її європейської самоідентифікації (включаючи практичні кроки в напрямку тіснішої інтеграції з ЄС тощо);

- жодного ослаблення санкцій проти РФ ‒ навіть посилення їх (беручи до уваги підвищення цін на нафту, що компенсує для Москви вплив санкцій), щоби зробити їх більш ефективними;

- більшої підтримки у військовій царині, щоби допомогти Україні стримувати подальші посягання Росії на її територію. Американські «джавеліни» мають важливе психологічне й символічне значення, але зрештою вони не матимуть якогось вирішального впливу;

- перегляду «мінського»/«нормандського» механізмів врегулювання ситуації; ці механізми, очевидно, не працюють і не є рецептом для просування вперед, а підписанти з українського боку зіграли на руку Путіну. Україні треба переходити до «будапештського» формату і пов'язувати його з Будапештським меморандумом. Для України та, зрештою, Європи важливо, щоб Росія не мала права диктувати свої умови через досягнення економічної залежності Європи внаслідок реалізації нових «потоків». Не можна дозволяти, щоби Москва економічно душила Україну внаслідок окупації Криму та нав'язаної гегемонії в Азовському й частині Чорного морів;

- розумної фінансової підтримки з метою запобігання регресу та стимулювання економічного зростання, беручи до уваги економічний пресинг Москви;

- подальшої допомоги в протистоянні атакам, кібер-війнам, фейковим новинам, у протидії корупції.

Захід, попри свої розбіжності, має визнати, що міжнародним засудженням і санкціями не вдалося пом'якшити політику Путіна і що через розбіжності та розбрат євроатлантисти дозволяють Москві нав'язувати Заходу свій власний варіант Realpolitik. Це неприпустимо ні для Заходу, ні для України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Львові продовжують капітально ремонтувати вулицю Замарстинівську (від Липинського до Східної). Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, роботи виконуватимуть на глибині, тож навіть у зимову пору їх не припинятимуть. Станом на нині, на Замарстинівській замінили частину водопроводу, змонтували залізобетонні колодязі, укріпили ґрунт, замінили каналізаційний колектор, влаштували піщано-щебеневу основу й бетонну підготовку під дорожнє покриття від За...
Суспільство
Завтра, 20-го грудня, у Личаківський район Львова подачу води здійснюватимуть з пониженим тиском. Про це повідомили на "Гарячій лінії міста", інформує 032.ua.  Читайте також: Wizz Air розпродає квитки зі Львова від 290 гривень: де придбати Так, через планові роботи, пов’язані із заміною аварійної ділянки водопроводу на магістральному водопроводі «Винники — Кривчиці», завтра, 20 грудня, з 08:00 до 21 грудня 08:00 буде припинено водопостачання в район, обмеж...
Суспільство
Сьогодні, 19-го грудня, угорська авіакомпанія Wizz Air оголосила одноденний розпродаж квитків на декілька напрямків зі Львова з 20-відсотковою знижкою. Про це повідомляє lowcostavia.com.ua, передає 032.ua.  Так, придбати квитки в один бік зі знижкою можна зі Львова до Катовіце, Вроцлава, Вільнюса та Братислави. На перші два напрямки вартість квитків стартує від 290 гривень. Квитки до Вільнюса та Братислави можна придбати від 418 гривень.  Розпродаж триває...
Культура
Із 19 грудня у ТВК “Південний”, що на вул. Щирецькій, 36 відкрилася ковзанка. Це уже четверте місце у Львові, де можна покататися на ковзанах. Як розповіли 032.ua у відділі по зв'язку з громадськістю торгівельного комплексу, у день відкриття “Фортеці розваг” кожен відвідувач зможе випробувати ковзанку упродовж години цілком безкоштовно. Читайте також: Бути помічником Святого: як у Львові діє Фабрика Миколая, - ФОТОРЕПОРТАЖ Ковзанка розташована просто неба...
Новини компаній
У багатьох людей що шукають для себе справу всього життя або ж просто спосіб заробітку, завжди виникає одне і те ж саме запитання: яка ж сфера зараз потребує спеціалістів та куди ж податись щоб потім легко знайти роботу? Як не дивно є багато відповідей на це запитання, але одна є безперечною - це сфера краси. Адже бути професіоналом в цьому напрямку, це не лише престижно але ще й відкриває перед вами неймовірні горизонти та шляхи майбутнього розвитку. Прот...
Суспільство
Комунальне «АТП-1» планує запуск великих автобусів на щонайменше три маршрути.  Як розповіла у коментарі для 032.ua речниця «АТП-1» Ірина Рєвунова, у пріоритеті підприємства запуск великих автобусів на маршрути, які найбільше потребують вмісткішого рухомого складу.  Читайте також: Куди піти у Львові цього тижня За її словами, у «АТП-1» вже є всі 100 МАЗів, придбаних у лізинг, та 31 «Електрон». Загалом до кінця цього року підприємство має отримати 50 «Елект...
Доповнено
Однією з найбільш поширених зимових розваг у Львові є ковзанка. Кататись на ковзанах люблять як діти, так і дорослі. Міські “льодові арени” користуються популярністю і серед гостей міста. Кореспондент сайту 032.ua зібрав для своїх читачів актуальну інформацію про графік роботи та ціни на ковзанках міста Львова. Ковзанка на площі Ринок У самому центрі міста, на північній стороні площі Ринок, розташована головна льодова атракція Львова. Сучасна музика, рівни...
Культура
24 грудня християни, які керуються Григоріанським або Новоюліанським календарем відзначають Святвечір напередодні Різдва. Традиційно, 24 та 25 грудня в Україні є державними вихідними. Відтак, кореспондент сайту 032.ua зібрав для читачів інформацію про те, куди можна піти у ці дні у Львові. “Lords Of The Sound. Grand Christmas” Оркестр “Lords of the Sound” виступить перед львів’янами із різдвяно-новорічним концертом “Grand Christmas”, у супроводі хору та фі...
Новини компаній
Катастрофічна трудова еміграція з України є наслідком глобалізації світової економіки та неефективної роботи влади. Саме тому, нашій державі потрібна дієва стратегія роботи із міграційними процесами та підтримки заробітчан. Про це завила Юлія Тимошенко у викладеному на своїй сторінці у Facebook відео з нагоди Міжнародного дня мігрантів. «В роботі закордоном немає нічого поганого. Але ж українці буквально тікають звідси, оскільки життя в Україні перетворило...