18:46, 10 жовтня 2012 р.

Ілюзія Галичини

Спроби "відформатувати" Україну по-галицьки в більшості випадків призводять до відторгнення з боку негаличан, а галичани ще більше консервуються у своїй фортеці. Про це пише Павло Зуб'юк на сторінках «Тижня».

Пару тижнів тому мені пощастило їхати маршрутним автобусом між двома населеними пунктами Львівської області. Тобто, їхав-то він між двома, але по дорозі заїжджаючи в кожне село і містечко, так що вміст пасажирського салону постійно змінювався. В поведінці та розмовах цих людей колоритно проступав світогляд галицької провінції - і треба сказати, що він добряче відрізнявся від того, який у нас в Києві та Центральній Україні приписується галичанам.

Слід розуміти, що суспільство Галичини поділене на (умовно кажучи) "інтелектуалів" та всіх інших, при чому особливість цього регіону - в тому, що "інтелектуалів" тут відносно більше, ніж в інших регіонах. Не йдеться навіть про професію - десь і бібліотекар чи вчитель може бути інтелектуально нерозвинутою особистістю, а десь і сантехнік - цілком навіть "інтелектуал" (беру в лапки, оскільки окреслення доволі умовне). Так от: проблемою Галичини є те, що вона не відчуває себе можливою без України загалом (чи принаймні - Києва), але Україна ніколи не буде такою, якою мала б бути в очах відносно "інтелектуальної" частини галицького суспільства.

Припустімо, що на початку 1990-х у Галичини був шанс - цей шанс окрема галицька держава.  Не справа в тому, що серед галичан не було совка, корупції і всього такого - було і є, так само як і в кожному іншому регіоні України, а то й ще гірше. Просто будучи сама по собі Галичина - як територія етнічно та світоглядно доволі однорідна - могла б просто перехворіти своїми "дитячими хворобами" і розвиватися далі. Себто, першим ділом там поскидали б окупаційні пам'ятники, поставили пам'ятники своїм героям, поназивали на їх честь вулиці, скрізь запровадили б свою мову і заборонили б окупаційну. Перші роки всі б ніби заспокоїлись. А потім би почався неминучий процес розподілу суспільства: свої "ліві" і "праві", ліберали і консерватори, почалася б критика єдиноправильної історико-ідеологічної картини, світоглядна та політична боротьба - в результаті якої держава мала б змогу рухатися вперед. Як Словаччина якась чи то Македонія.

Проблема в тому, що жодної "своєї" мови чи "своїх" героїв у Галичини нема. Є українська мова і герої, що ставили своєю метою незалежність України. І на Збручі ця справа не зупиняється, а мусить (на думку тих таки галицьких "інтелектуалів") рухатися далі - а далі вона чомусь не рухається, точніше - рухається дуже частково.

Чому не рухається? Скажімо, тому, що якщо в передвоєнній Галичині українська мова була невід'ємною ознакою української етнічної свідомості (польськомовний в побуті українець автоматично переставав бути українцем в очах громади), то в Наддніпрянщині українська сприймалась як мова села, а перехід вчорашніх селян в місті на російську сприймався за цілком логічний розвиток особистості. А герої - точніше найбільш актуальні з них, члени ОУН та солдати УПА - не сприймаються однозначно навіть на Волині, а членство в ОУН далеко не в кожній родині і не в кожному селі було буденним явищем.

Відповідно спроби "відформатувати" Україну по-галицьки в більшості випадків призводять до відторгнення з боку негаличан, а галичани ще більше консервуються у своїй фортеці. Жодного "бродіння" в самій Галичині бути не може. Як?! Та тут же вороги навкруги! Сьогодні вони притісняють українську в Харкові - завтра заборонять солов'їну в Коломиї! Сумніватися в героїчності наших героїв можуть лише зрадники, що запродалися русифікаторам! Голосуйте за ідейних нащадків Бандери - інакше України не буде!!!

Звісно, окремі успіхи в поширенні галицького світогляду є - бо є певні суспільні групи, засадничо до них схильні. Скажімо "праві" футбольні фанати. Навіть якщо вони з Донецька - треба ж їм на виїзді до Росії лякати тамтешніх фанатів своїми грізними героями. Бандера (круто звучить!) і Дивізія СС "Галичина" (теж круто!) доволі навіть до цього підходять.

А от накинути всій Україні світогляд, який плекають зараз галицькі "інтелектуали" - не вдасться. Я кажу про "інтелектуалів", а не про галичан загалом - бо більшості мешканців краю цей самий світогляд притаманний доволі умовно: варто хоча б зайти у "Вконтакте" і подивитися, якою мовою пишуть статуси та слухають музику підлітки Калуша чи Чорткова.

Галичина свідомо замкнулася у ролі всеукраїнського бандерівця, точно так само, як Донбас - у ролі всеукраїнського більшовика. При чому це саме ролі, не справжня суть цих регіонів - навряд чи більшість галичан хотіла б заборони того самого "Вконтакте" і російських серіалів, як і більшість донбасян навряд чи відмовилася б від супермаркетів та інших переваг ринкової економіки. Просто такі вже нас правила гри: роль ідеологічних полюсів приймають не верстви одного суспільства, а різні регіони. І така картина консервує суспільство кожного з таких регіонів, унеможливлює всередині нього діалог - і фактично грає на руку нинішній політичній системі. Умовним "правим" не потрібно адаптувати свою ідеологію під Схід - вони збиратимуть голоси на старій-добрій націоналістичній риториці на Заході. А умовні "ліві" так само проходитимуть до влади завдяки проросійсько-совковій тріскотні на Сході, абсолютно не дбаючи про голоси західняків.

Як це змінити? Ця стаття - про Галичину, а я - не галичанин. Тому я не радитиму, а просто коротко скажу, чого мені бракує в галицьких "інтелектуалах". Бракує масштабності і відповідальності. Масштабності - щоб піднятися над підлітково-містечковими стереотипами, зрозуміти місце Галичини в Україні, місце України в Європі. Зрозуміти, що на самих лише легендах про святого Бандеру та сотні тисяч років розвитку української мови - державу не збудуєш, тим більш державу європейську. Відповідальності - для того, щоб сформулювати новий шлях розвитку України, в якому Галичина могла б виступити як джерело національного прогресу, а не заповідника ідеологічних концепцій 1930-х років. Бо вже скоро рештки унікальності Галичини безславно розчиняться в загальноукраїнському постсовковому болоті, болоті апатії і корупції. Звісно, запобігти цьому значно важче, ніж до останнього триматися за ілюзії...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...