• Головна
  • Перша антипутинська коаліція, або В очікуванні українського «45-го»
14:15, 31 березня 2018 р.

Перша антипутинська коаліція, або В очікуванні українського «45-го»

На цьому тижні відбулася дуже важлива для України історична подія. Вперше за чотири роки гібридної україно-російської війни наша країна відчула себе не в гордій самоті на передовій за цінності цивілізованого світу.

На початку тижня 29 країн оголосили про висилку понад 150 російських дипломатів і співробітників диппредставництв. Найбільше росіян вислали влади США - більше 60 чоловік, а також Великобританія - 23 людини і Україна - 13 дипломатів.

Безпрецедентна з часів закінчення холодної війни акція відбулася в знак солідарності з Великобританією, в якій нервово-паралітичним газом «Новачок» був отруєний колишній офіцер ГРУ перебіжчик Сергій Скрипаль і його дочка Юлія, а також кілька десятків британських громадян.

Є думка, що висилка дипломатів - не така вже й страшна для Росії річ.

Насправді Кремль отримав вельми потужний і обескураживающий удар.

По-перше, Росії демонстративно вказали на її місце ізгоя в світовій політиці.

По-друге, висилка легальної резидентури ГРУ і ФСБ фактично паралізує роботу потужних агентурних мереж Росії в США і Європі.

По-третє, слідом за цим кроком швидше за все підуть нові, ще більш жорсткі економічні санкції.

Друга холодна, Третя світова або Перша гібридна?

Масову висилку російських дипломатів вже порівняли зі знаменитою промовою Уїнстона Черчилля у Фултоні 5 березня 1946, від якої прийнято відлікувати початок Холодної війни.

«Від Штеттіна на Балтиці до Трієста на Адріатиці на континент опустилася залізна завіса. По той бік завіси всі столиці древніх держав Центральної та Східної Європи - Варшава, Берлін, Прага, Відень, Будапешт, Белград, Бухарест, Софія. Всі ці знамениті міста і населення в їх районах опинилися в межах того, що я називаю радянської сферою, всі вони в тій чи іншій формі підкоряються не тільки радянському впливу, а й значному і все зростаючому контролю Москви », - заявив тоді великий британський політик.А 28 березня 2018 року міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон, виступаючи на пасхальному банкеті мера Лондона, вимовив по суті нову фултоновську промовуа:

«..Я впевнений, що висилка дипломатів - це кристалізація наших спільних почуттів. Коли роки роздратування і провокацій досягли межі, і по всьому світу - на трьох континентах - є країни, готові сказати "Досить!". Після анексії Криму, вторгнення в Донбас, атаки на рейс MH17, хакерських зломів, спроби перевороту в Чорногорії, приховування хімічної зброї в Сирії, злому бундестагу і втручання у вибори в світі стало занадто багато країн, що відчувають згубні дії Росії. Події в британському Солсбері торкнулися не тільки жителів однойменних міст на півдні Австралії, в американській Пенсільванії, Північній Кароліні і Меріленді. Вони торкнулися всіх тихих соборних містечок по всій Європі, яким могла загрожувати та ж доля, і де люди мають право жити без страху. Після всіх цих провокацій настав, нарешті, момент, коли світ відмовився і далі вислуховувати виснажливі потоки російської брехні, крутійства та міжконтинентального балістичного обману», - заявив Джонсон.Після цієї заяви багато європейських ЗМІ написали про початок Другої холодної війни або навіть Третьої світової.

Але насправді президент Росії Володимир Путін де-факто оголосив війну колективному Заходу ще більше 10 років тому. У своїй знаменитій Мюнхенській промові 2007 року Путін відверто натякнув, що Росія хоче розділити Європу на сфери впливу - Заходу і Росії.

Через рік стався напад на Грузію і визнання Росією незалежності двох маріонеткових «республік» - Абхазії і Південної Осетії. Якби Захід жорстко відреагував на порушення норм міжнародного права ще тоді - немає сумнівів, що в 2014 не відбулася б анексія Криму та окупація Донбасу.

Довгий час Захід не помічав російської агресії ще тому, що Росія досягла вищого пілотажу в введенні проксі-війни.

Той факт, що сьогодні вже практично не виникає сумнівів, що своєю перемогою на виборах Дональд Трамп зобов'язаний Росії - говорить про неймовірну ефективності кремлівських схем роботи з соціальними мережами. Тільки зараз починається розслідування того, як виходець з Росії Олександр Коган і його компанія «Кембридж Аналітика» отримали доступ до даних 50 мільйонів користувачів Фейсбук в США. Ймовірно, незабаром ми дізнаємося багато цікавого про «російською слід» у виборах американського президента.

Колишній директор ЦРУ Джон Бреннан практично прямим текстом навзаєм господаря Білого дому агентом впливу Путіна. «Я говорю, що, можливо, у росіян є щось, і саме тому Трамп неспокійний. Йому краще, ніж будь-кому з нас відомо, чи є у російських щось на нього чи ні».

Правда, вся сила цього потужного козиря в руках кремлівських шулерів вельми сильно знижена рамками противаг американської політичної системи. І цілком можливо, в наступні місяці ми побачимо початок процедури імпічменту нинішнього господаря Овального кабінету.

Росія приречена, але перемога настане нескоро

Путінська Росія, безумовно, програє у війні проти мощі колективного Заходу. Про це свідчать, як реальні можливості супротивників, так і досвід історії.

Свого часу коаліція Англії, Франції, Туреччини та Сардинського королівства завдала Російської імперії жорстокої поразки в Кримській війні 1853-1856 років.

У Другій світовій війні СРСР виявився в числі переможців тільки тому, що мав потужних союзників на Заході в особі США і Великобританії.

А ось в Холодній війні Радянський Союз зазнав розгромної поразки, не витримавши гонки озброєнь і припинивши своє існування в 1991 році.

Немає сумнівів, що країна, яка виробляє 1,5% світового ВВП, програє Другу холодну війну об'єднаній коаліції найрозвиненіших і потужних у військовому відношенні держав Заходу.

І якби доля війни вирішувалася на поле бою тільки конвенціональними засобами, Росія зазнала жорстокого розгрому протягом лічених тижнів - доведено битвою в районі сирійського Дейр-ез-Зора, де за кілька годин було знищено не менше 300 російських найманців з ПВК «Вагнера» . Нагадаємо, що американці і їх союзники курди не втратили при цьому жодного воїна.

Однак і сам Володимир Путін чудово розуміє неможливість російської армії протистояти у відкритій битві, тому і обрав шлях гібридної війни, де дійсно досяг значних успіхів.

Відзначимо, що багато в чому успіхи Росії були обумовлені довгий час дуже стриманою реакцією Заходу на агресію в Україні.

Однак справа Скрипаль, ймовірно, стало тією краплею, яка остаточно переповнила чашу терпіння західних еліт. Хоча перед цим в тій же Великобританії сталося вбивство радіоактивним полонієм перебіжчика Олександра Литвиненка і ще 14 «загадкових» смертей російських політемігрантів.

Захід довго розвертався, але нарешті прийняв виклик Кремля.

Однак процес економічного удушення найбільшої ядерної держави планети буде, на жаль, відбуватися досить довго і обережно.

Відзначимо, що навіть при нинішніх цінах на нафту і газ Росія може мати бездефіцитний бюджет. І навіть у разі різкого їх падіння в особі Фонду національного добробуту в 66 мільярдів доларів - Кремль збереже кисневу подушку для бюджету, як мінімум, ще на пару років. При цьому не варто забувати і про значну суму золотовалютних резервів. Подобається нам чи ні, але необхідно визнати, що, як мінімум, в найближчі три роки путінський режим не втратить економічного підґрунтя під ногами.

Багатьом здалося, особливо на тлі останніх сміттєвих бунтів в Підмосков'ї і хвилювань після страшної пожежі та загибелі дітей в Кемерово - що Росія стоїть на межі потужного політичного вибуху.

Однак справа йде зовсім навпаки. Характерно заява кемеровського «бунтівника» Ігоря Вострикова, який під час пожежі в кемеровському торговому центрі "Зимова вишня" втратив п'ятьох членів своєї сім'ї. «А з приводу Володимира Володимировича ви прекрасно знаєте, що - назвемо прямо - він у нас не президент, а цар. Повна влада, добре це, чи погано. Напевно, влада повинна бути сильною », - заявив Востріков.І ця людина, в якійсь мірі, сьогодні, - збірний образ всієї нинішньої Росії. Які б трагедії не відбувалися особисто з ним або його близькими, - винні будуть погані бояри, а не хороший цар.

Загалом, в історичному плані Росія ще кілька років буде трансформуватися в м'який, а може, і не дуже, варіант «Північної Кореї». Але при цьому і хліба, і видовищ від Соловйова-Кисилева росіянам вистачить ще на кілька років.

Зміна режиму, ймовірно, стане неминучою тільки до кінця чергового путінського терміну, коли зовніполітітична поразка нашаруватися на неминуче зубожіння широких верств населення в результаті нових і все більш жорстких західних санкцій.

Чи буде Україна в числі приймаючих капітуляцію Кремля?

Мета Української держави, що протистоїть вже чотири роки російської агресії, - проста і зрозуміла. Повернення окупованих територій Донбасу і Криму - і виплата Росією мільярдних репарацій за скоєне зло і зруйновану інфраструктуру.

Може, комусь сьогодні це і здається фантастичним сценарієм, але рано чи пізно, спадкоємцям Путіна доведеться домовлятися про примирення з Заходом, і українське питання тут буде одним з гловних. Але це трапиться тільки за однієї важливої ​​умови, - якщо Україна до моменту капітуляції Кремля все ще буде в рядах антипутінської коаліції. А в цьому сьогодні впевненості, на жаль, немає.

Ясно, що Росія не в змозі сьогодні нанести військової поразки Україні, використовуючи своїх найманців на Донбасі. Також Путін не може піти на повномасштабний напад - це буде означати моментальний стратегічний програш. Тільки з "іхтамнетамі" на Донбасі ще можна отримати дозвіл від Німеччини на будівництво «Північного потоку-2». А коли танки Кантемировской дивізії підуть на Харків і Київ - в те, що в них їдуть «шахтарі з Донбасу», не повірить більше ніхто.

Тому Путін зробив ставку на нанесення ураження Україні гібридними метдамі. І, як показують останні президентської рейтинги соцопитувань, - у Кремля є шанси після весни 2019 року побачити на Банковій і Грушевського цілком «здатних домовлятися» партнерів. За легімітізацію анексії Криму і відмова від репарацій він із задоволенням поверне на умовах автономії зруйнований Донбас. Зрозуміло, що явний колабораціонізм буде чреватий новим Майданом і хаотизацієй політичного простору в Україні. Що і дозволить Кремлю перетворити вже всю Україну в свій новий протекторат.

Логіку історичного процесу не зупинити. Після всього, що накоїв путінської режим в світі, і, найімовірніше, встигне ще накоїти, у нього немає ні найменшого шансу уникнути стратегічної поразки.

І безумовно, що новий «45-й» для антипутінської коаліції настане - це питання вже не десятиліть, а кількох років. І Україна, яка чотири роки, практично поодинці протистояла російської агресії, має повне моральне право бути в числі тих, хто буде диктувати умови майбутньої капітуляції Кремлю.

Так насправді і буде, якщо ми самі не позбавимо себе заслуженого права на виборах 2019 року.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Донбасс #Россія #Джонсон #Путін
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...