У Львові провели моніторинг стану здоров’я школярів: результати шокують

Кафедра педіатрії №1 Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, починаючи з 2002 року, спільно з Львівською міською радою, міським та обласним управлінням освіти, благодійним фондом «Крила надії» та іншими громадськими організаціями проводила моніторинг стану здоров’я школярів м. Львова і Львівської області.

Як повідомили у прес-службі ЛМР, для цього були створені і валідизовані спеціальні анкети, які дозволяли визначити основні медико-соціальні особливості школярів, вікову поширеність основних скарг і захворювань, їх динаміку протягом останніх років, виділити дітей груп ризику, які потребують поглибленого обстеження і/або консультацій, уточнити вікові особливості фізичного розвитку дітей Львівщини.

У 2002 році було анкетовані біля 20000 школярів м. Львова, у 2012 році – біля 32000 дітей м. Львова, у 2017 році – біля 70000 школярів м. Львова.

У 2002 році 96,5% батьків вважали своїх дітей умовно здоровими, тоді як у 2012 році здоровими вважали своїх дітей 81,9%, а у 2017 році - 75,8% батьків м. Львова.

Частина батьків не могли чітко визначитися з відповіддю на це запитання, проте вважали, що їх дитина потребує додаткового обстеження або консультацій вузьких спеціалістів з того чи іншого приводу. При цьому у 2017 році 8% вважали, що їх діти потребують обстеження, а 15,5% - консультації вузького спеціаліста.

На початку століття в умовах неповної сім’ї виховувалося 14,4% школярів м. Львова, у 2012 р. їх кількість зменшилась до 11,8%, на сучасному етапі залишається доволі високою - 13,7%.

Оцінюючи матеріально побутові умови родин та їх дохід, визначили цікаву тенденцію. Якщо у 2002 р 15,1% дітей та їх батьків оцінювали матеріально-побутові умови як незадовільні, то у 2012 році у м. Львові їх кількість скоротилась до 2,3%, а у 2018 р. - до 0,6%. 

Оптимальна частота прийому їжі у школярів 4-5 разів на день, включаючи перекуси. За даними у 2002 році таких школярів було 49,6%, у 2012 р. їх кількість складає 63,8%, у 2018 р – 69,4%.  Решта школярів їли від одного до трьох разів на добу. Популярною шкільною їжею продовжують залишатися булочки, печиво, круасани, сік, різноманітні продукти фастфуду.

Сучасні виклики щодо здоров’я дітей в Україні полягають у погіршенні стану здоров’я дітей, збільшення захворюваності й поширеність новоутворень і аномалій розвитку, епідемія ожиріння, зменшення кількості здорових дітей, проблема з вакцинацією, проблем із наданням первинної медичної допомоги.

CИТУАЦІЯ 2018 – АНАЛІЗ ОСНОВНИХ СКАРГ

Поширеною скаргою школярів є втома, яка фіксується у школярів 1 класу у 64,1% дітей та наростаюча у дітей випускних класів до 82,7%, що опосередковано свідчить про проблеми адаптації дітей до шкільного навчання.

У значної кількості дітей спостерігаються скарги на порушення сну вночі. Ці скарги спостерігаються у 25,9% школярів першого класу,  збільшуються з віком, сягаючи у випускників 32,5%

Поширеною скаргою школярів є скарга на періодичний біль живота, яка зустрічається у 54,7% першокласників, 57,8% школярів 5 класу та дещо знижується з віком, сягаючі у випускників 37,5%. 

Скарги на нудоту зустрічаються у 19,4% першокласників, у 26,2%  школярів 5-х класів, та 22,2% випускних класів.

Відрижка реєструється у 33,6% першокласників, 31% п’ятикласників та у 21,4% старшокласників.

Печія, яка може свідчити про поважні проблеми з системою травлення у дітей, зустрічається у  2,2% школярів та у 14,8% школярів випускних класів.

З віком у школярів збільшується відсоток дітей, які мають періодичний головний біль. Якщо у першокласників він реєструється у 35,3% і зберігається  на сталому рівні у дітей 5-11 класів на рівні 60 -  62%.

Розлади випорожнень у вигляді проносів/запорів реєструються у 34,1% першокласників і прогресивно зменшуються з віком сягаючи 11,9% у старшокласників.

Доволі типовою скаргою, яка вказує на ознаки вегетативної лабільності і/або анемії є блідість шкіри, яка зустрічається у 43,9% першокласників, 40,5% учнів 5 класів та у 30,9% випускників.

Висипання на шкірі, які часто бувають обумовленні схильністю до алергії зустрічаються у 18,1% першокласників і збільшується з віком, сягаючи у 5 класі 24,4% та збільшуючись до 31% у випускному класі 

Стосовно харчування дітей, то значна кількість батьків відмічають надмірне споживання школярами солодощів, хоча їх кількість і зменшується з віком майже у 2 рази: з 41,8% у першому класі до 24,7% у випускному класі.

З віком збільшується частота дітей, які дотримуються певної дієти: з 6,5% у першому класі до 14,1% у випускних класах, що може обумовлювати розвиток дефіцитних станів з нестачею певних харчових інгредієнтів, вітамінів, мікроелементів.

Позитивною інформацією можна вважати те, що майже половина школярів початкових і середніх класів активно займаються спортом, відвідують спортивні секції, танці, хоча у випускному класі їх кількість знижується до 33,3%, що ймовірно зв’язано із збільшенням учбового навантаження і підготовкою до вступу у вищі навчальні заклади.

З віком збільшується частота сколіозу у школярів: з 11,5% у дітей першого класу, до 25,8% у дітей 10-11 класів.

Також збільшується порушення постави стоп з 17,9% до 24,3%. Імовірно це і обумовлює те, що більшість батьків у всіх класах (70-87%) вважають необхідним запровадження у школах уроків лікувально-профілактичної фізкультури

Кожна четверта  мама першокласників вважає, що дитина потребує консультації кваліфікованого педіатра, що віддзеркалює певне незадоволення ефективністю роботи сімейних лікарів, хоча і відмічається тенденція до зменшення такої потреби з віком, до 10,3% для дітей випускних класів

Частою патологією, яка спостерігається у школярів і наростає з віком є порушення зору, що зустрічається у 15,9% першокласників і вдвічі збільшується у випускників -  36,5%.

Аналізуючи дані анкетувань, можна зробити висновок, що за останні десятиріччя стан здоров’я школярів Львівського регіону не має тенденції до покращення. Комплексний підхід до оцінки стану здоров’я дітей, впровадження нових оздоровчих технологій, поєднання зусиль медичних працівників, педагогів та батьків дасть змогу попередити зростання функціональних порушень та органічної патології у школярів, їх хронізацію, зменшити симптоми шкільної дезадаптації, збільшити рівень здоров’я

Львів новиниЛьвова 032ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Осінь у Львові — прекрасна. Пропонуємо підбірку місць, де насолодитись пейзажами осіннього міста можна сповна. Стрийський парк Цей парк недаремно заслужив звання улюбленого місця відпочинку львів’ян. Восени тут особливо гарно. Парк імені Івана Франка Затишні алеї парку — чудове місце для прогулянок удвох чи роздумів на самоті. Вулиця Ужгородська Ужгородська з’єднує центр міста із вулицею Замковою, яка веде на «Високий замок». А ще тут є дворик з іграшками,...
Це цікаво
У межах Європейського тижня мобільності у Львові відбулася спеціальна серія Urban Cafe, присвячена присвячена темі сталої мобільності (пересування) у містах. Кореспондент 032.ua побував на лекції про транспортні стратегії Львова та дізнався, як розвивався міський транспорт упродовж століть. Нижче пропонуємо ознайомитись із основними тезами лекції. До початку 19 століття у Львові діяла стабільна система: є лише пішоходи та вершники на конях. Але промислова...
Суспільство
Сьогодні у Львові стартувала найочікуваніша книжкова подія року. Ювілейний 25-й Book Forum змінив назву та запрошує поринути у атмосферу читання й книжкової ейфорії. 032.ua зібрав для читачів усе найцікавіше. Читайте також: ТЕСТ: наскільки ти (не)залежний від телебачення Вартість Ціни на абонементи на цьогорічний форум стартують від 15 грн для студентів та від 35 грн за один день. Для дітей дошкільного віку та школярів до 16 років вхід на 25–й Book Forum б...
Бізнес
032.ua пропонує проводити ще теплі осінні вечори за спогляданням казкових краєвидів Львова. В рамках некомерційного спецпроекту "Тест-драйв закладів Львова" рекомендуємо локації, де у компанії друзів чи коханої людини можна насолодитися містом сповна. "З6 По" П'ятиповерховий ресторан на Площі Ринок відкрили у Львові на початку березня. Окрім найвищого в Україні акваріуму з акулами, у закладі є відкрита тераса, з якої відкривається панорама історичної части...
Культура
В рамках 25 BookForum відбудеться презентація першого дитячого комікса про Львів «Таємниці львівського годинникаря». Про це повідомляють у прес-службі ЛМР, передає 032.ua. Читайте також: Львівʼян попереджають про різке похолодання «Таємниці львівського годинникаря» — це перший дитячий комікс про Львів. Ідея та адаптація тексту Марічки Крижанівської, художник — Софія Марійчин. У коміксі описано фантастичну історію, яка могла статися тільки у Львові — місті...
Суспільство
Синоптики попереджають львів'ян про різку зміну погоди та похолодання. Про це повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології, передає 032.ua. Завтра, 22 вересня, у Львові прогнозують пориви вітру, місцями сильні дощі,  а також суттєве зниження температури повітря. Читайте також: Форум видавців у Львові: вартість, спеціальні гості та найцікавіші події Різка зміна погодних умов зумовлена проходженням активних атмосферних фронтів та вторгненням...
Суспільство
На Львівщині розпочинають будівництво з’їзду з автомобільної дороги державного значення М-09 Тернопіль — Львів — Рава-Руська на автомобільну дорогу державного значення М-06 Київ — Чоп. Як повідомили у прес-службі Автодору Львівщини, з'їзд буде призначений для лівоповоротного руху за напрямком Тернопіль — Чоп у м. Винники, - передає 032.ua. Додатковий з’їзд буде влаштований на існуючій транспортній розв’язці в двох рівнях, яка розташована на пересіченні авт...
Суспільство
Сьогодні, 21-го вересня, до Львова привезли понад 200 «пакунків малюка». Про це повідомили у прес-службі ЛОДА, передає 032.ua. Наступного тижня очікують надходження наступної партії «пакунків». Читайте також: Завтра через концерт біля «Forum Lviv» перекриють вулицю та внесуть зміни у рух громадського транспорту За інформацією департаменту охорони здоров’я ЛОДА, потреба області на вересень 2018 р. – січень 2019 р. становить понад 8 000 «пакунків малюка». Ма...
Культура
Упродовж вересня - жовтня львів’ян запрошують на цикл безкоштовних лекцій про видатних містян - “Гордість міста” 2.0, започаткований ГО “КонтрФорс”. Попередня лекція стосувалася життя і діяльності однієї з перших жінок-неврологів, львів'янки Луції Фрей, а друга - присвячена видатному археологу та єгиптологу Казімєжу Міхаловському. Кореспондент сайту 032.ua побував на лекціях та занотував найосновніше. Цю лекцію також можна прослухати онлайн. Для цього нати...