Скуті одним ланцюгом

Welcome! В'язниця Україна готується розкрити свої двері. І на цей раз ніяких жартів, жодної іронії. Зміни в кримінально-процесуальний кодекс, які 18 вересня прийняла в першому читанні Верховна Рада, перетворять нашу країну в тюремну державу.

Законопроектом передбачається покарання у вигляді виправних робіт або позбавлення волі на строк до трьох років кожному, хто оприлюднить інформацію, що так чи інакше ображає або компрометує  третіх осіб.

Безумовно, цей закон спрямований в першу чергу на журналістів. Однак, якщо ви думаєте, що посилення кримінальної відповідальності за наклеп стосується тільки засобів масової інформації, ви глибоко помиляєтеся. Частина 1 статті 145 не вказує спосіб поширення інформації: «Наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь и гідність іншої особини або підривають її ділову репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, карається штрафом в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними  роботами на строк до одного року, або обмеження волі до двох років ». А це значить, що «наклепником» може виявитися будь-хто з вас, хто хоча б раз висловлював свої думки в Інтернеті, коментував статті, спілкувався в соціальних мережах. Хто ризикує різко висловлюватися в гостях за святковим столом. А як ви думали? Це теж поширення інформації.

У вас не виникає відчуття дежавю? У мене виникає. Моя бабуся, яка в роки війни була відправлена фашистами до  Німеччини, все своє життя боялася, що її звинуватять у пособництві. А тому навіть говорити в повний голос не могла - а раптом хто з сусідів почує? Так і шепотіла все життя. Схоже, нам знову намагаються закрити рота. Влада хоче не просто красти. Вона хоче це робити з комфортом. А для цього їй треба створити інформаційну тишу. І якщо сьогодні ти, дорогий читачу, часто закидаєш нам, журналістам,  що ми боягузливі, продажні і боїмося писати правду, то завтра тобі навіть дорікати буде нікого.

«Хто-небудь хоче 5 років сидіти у в'язниці за висловлювання, статтю або коментар в Facebook? Я - ні. Думаю, ніхто не хоче. Якщо існує хоча б невелика ймовірність того, що за свою статтю, розслідування або колонку ви можете отримати 2, 3 або 5 років в'язниці, більшість журналістів не стануть за це навіть братися. Вже зараз важко когось змусити. А після прийняття закону і зовсім не залишиться нікого. І це станеться, навіть якщо закон не буде використовуватися. А якщо у когось з'явиться спокуса його ще й використовувати, то, враховуючи стан наших судів, бізнесмени - за хабар, а чиновники десь в областях - просто по дзвінку будуть саджати або як мінімум затикати рота всім неугодним журналістам. І це відбуватиметься не лише з журналістами. Такі ж норми можна застосовувати до коментаторів у ФБ. У Росії-то за коментарі в соціальних мережах вже садили. Іншими словами, вибір зведеться до того - сидіти або мовчати ", - написав на сторінці групи в ФБ головний редактор журналу Кореспондент Віталій Сич.

«Цей закон - проти Дон Кіхотів. Якщо хтось ще не зрозумів, що шахтарі дуже люблять партію, і на те, що відбувається в нашій країні слід дивитися добрими очима Віктора Януковича, його швидко заспокоять - оштрафують, а то й посадять. У журналістів - тих, хто бореться з вітряками - накопичень не так вже багато, людину можна розорити, можна поставити в ситуацію, коли на нього стане тиснути власна сім'я, налякана наслідками непомірної критики. І, таким нехитрим чином, на сцені залишиться всього декілька мерзенних крикунів-наклепників, з вибитими зубами і тюремними термінами. Розсудливе суспільство буде дивитися на них з подивом чи співчувати їх нелегкій долі - приблизно так, як з подивом чи співчуттям, в залежності від рівня людяності, дивилися на дисидентів брежнєвських часів радянські люди», - Віталій Портніков, журналіст і телеведучий.

«Судячи з того, як було проголосоване це питання в першому читанні і виходячи з того, що про нього говорять люди з Адміністрації президента, у Партії регіонів є чіткий намір прийняти цей закон в цілому. Голосування не було випадковим. Була чітка домовленість з комуністами, внефракціоннними  і литвинівцями. Це системний підхід », - пише на сторінці  Фейсбук відомий український журналіст Мустафа Найєм.

Думку Мустафи підтверджує широка журналістська практика. Запоріжжя. Сайт 061.ua розмістив на своїх сторінках інтерв'ю з керівником приватного підприємства, яке здійснює в місті прийом комунальних платежів. Він насмілився різко висловитися з критикою на адресу Олени Бондаренко. Вже на наступний день в редакцію сайту звернувся адвокат Бондаренко і пригрозив заблокувати роботу сайту і засудити журналістів за наклеп, якщо ті не знімуть матеріал. Зауважте, задовго до прийняття ВР скандального законопроекту.

Думаєте, це одиничний випадок? Дуже помиляєтеся.

Львів. Журналістку Тетяну Чорновіл облили фарбою в ліфті за серію матеріалів-розслідувань про українських нуворишів.

Дніпропетровськ. Журналісти сайту 056.ua розміщують власний фоторепортаж про елітне селище "Царське село". На наступний день після виходу матеріалу до редакції телефонують невідомі особи, погрожують судом, вимагають зняти фото і, як і в Запоріжжі, обіцяють, що закриють сайт.

Харків. Скандал в 11-й міській лікарні. Журналісти сайту 057.ua і «Комсомольської правди» збирали інформацію, проводили зйомку приміщень. Однак право на вільний збір інформації грубо порушив начальник харківського департаменту охорони здоров'я Юрій Сороколат. Він погрожував журналістам. А головний лікар лікарні викликала міліцію. Як заявив Юрій Сороколат, фотографувати пацієнтів без їх письмового дозволу заборонено. На відповідь журналістів, що вони фотографували ліжка в коридорах лікарні, а не пацієнтів, він заявив: «А ми скажемо, що ви фотографували пацієнтів, а фото стерли. Ми вас притягнемо до відповідальності за наклеп».

Донецьк. Сайт 62.ua розмістив матеріал, підготовлений «Укррудпромом». Видання, посилаючись на власні джерела в Метінвесті, повідомило сенсаційну інформацію про те, що здійснене Ахметовим поглинання ММК ім. Ілліча залишилося неоплаченим. За даними Укррудпрому, гендиректору заводу ім. Ілліча В.Бойко недоплатили 600 млн. грн.

Вже через кілька хвилин після виходу публікації на донецький сайт зателефонували представники Метінвесту і зажадали видалити інформацію. Редактору повідомили, що Укррудпром вже розкаявся і зняв публікацію зі свого сайту. І якщо 62.ua не хоче неприємностей, йому варто наслідувати приклад. І тільки зв'язавшись з одним із редакторів Укррудпрому, вдалося з'ясувати, що статтю з сайту ніхто не знімав. Просто на нього була здійснена атака. Сайт не працював кілька днів.

Луганськ. На журналістів сайту 0642.ua не раз виявлявся тиск. Недавній випадок. Один з місцевих телеканалів образився за об'єктивний аналіз ситуації з телемовленням, проведений Комітетом виборців України. Образило слово «зомбування» щодо телеканалу, і це дало підстави тиснути на редакцію Інтернет-видання.

 Не менш активною в Луганську була і співробітниця Краснодонського виконкому, яка досі погрожує судом сайту за розміщене фото чиновниці в трусах, яке вона сама ж у соцмережу і помістила.

Миколаїв. Сайт міста 0512.ua неодноразово писав абсолютно об'єктивну інформацію, що стосується біографії загиблої дівчини Оксани Макар і її матері. Однак об'єктивність, як виявилося, дуже перешкодила активістам громадської організації «Гард-Н». Вони не соромилися лякати журналіста не лише судом, а й відвертою розправою. «Можна ж і по голові отримати, коли додому будеш йти», - посипалися погрози. Незрозуміло, звичайно, чим ці громадські діячи відрізняються від кривдників самої Макар, пам'ять про яку вони так завзято оберігали. Але це вже інша тема.

Всі згадані випадки - лише крапля в морі того негативу, який щодня вихлюпується на журналістів. Їм загрожують родичі, знайомі, довірені особи та адвокати. Та що там вони. На журналістів нападають навіть співробітники міліції. Досить згадати нашумілий скандал в Одесі, коли на журналіста сайту 048.ua напав співробітник правоохоронних органів. Йому не сподобалося, що журналіст знімає хід громадської акції, і тоді міліціонер не придумав нічого кращого, як перешкодити співробітникові ЗМІ і вибити у нього відеокамеру. Після звернення в прокуратуру міліціонер був звільнений з органів.

Аналогічний випадок стався буквально на минулому тижні в Маріуполі Донецької області. Співробітники міліції, що потрапили в ДТП, заламали руки і вибили з рук фотокамеру репортерові 0629.com.ua, який намагався зняти дорожню пригоду. Наслідки інциденту такі: журналіст опинився на лікарняному ліжку, а в міліції зайнялися пошуком виправдувальних причин для протиправної поведінки працівників правоохоронних органів.

Агресивно поводилися співробітники міліції і в Дніпропетровську, під час серії терактів, що відбулися навесні цього року. Вони змусили репортера 056.ua знищити всі фотографії, зроблені на місці вибуху. Десять силовиків оточили журналіста, щоб перешкодити йому виконати свою роботу.
Чи варто продовжувати? Зрозуміло, що і без закону про наклеп журналіст перебуває під постійним артобстрілом ображених і невдоволених, яким тепер дали в руки не автомат - бомбу. При нинішньому рівні правосуддя в Україні довести свою правоту журналісту буде ой як не просто. Немає жодних сумнівів, що влада таким чином хоче назавжди відбити охоту у журналістів писати правду.

«Ми обурені прийнятим законопроектом. Це повна несподіванка для нас, - заявив голова НСЖУ Олег Наливайко, коментуючи на наше прохання скандальний законопроект. - Зміни до кримінального кодексу були внесені без узгодження з профільним комітетом. Це порушення Європейської конвенції про права людини. Ми вже сьогодні підготували спільну заяву від усіх ЗМІ, професійних спілок та громадських організацій журналістів і направили його в Адміністрацію президента. Нас запевнили, що закон не буде допущений до другого читання. Але віри мало. І тому ми закликаємо всіх журналістів об'єднуватися », - сказав Наливайко.

Він пообіцяв, що НСЖУ зробить все можливе, щоб не допустити ухвалення закону у другому читанні.

Зростають протестні настрої і в соціальних мережах. У «Фейсбуці» була створена група «Скажи Ні закону про наклеп! Це стосується кожного ». Вже сьогодні до неї увійшли більше тисячі чоловік.

Не стоїть осторонь і творча інтелігенція. У п'ятницю під залізним парканом  ВР письменники брати Капранови демонстративно відрубали українській пресі язика і засмажили його. Нехай потішаться наші обранці - на обід вони отримають «без’язику» пресу.

 3

 Чи вистачить усіх цих зусиль, аби відстояти свої права на свободу слова і думки? У нинішній Україні в це не вірить ніхто. Досвід прийняття закону про мови показав: влада грає в кішки- мишки зі своїми жертвами. На цей раз її жертвою стали журналісти. Хто буде наступним?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
З 1-го вересня в Україні припинили трансляцію аналогового телебачення. 032.ua пропонує своїм читачам спосіб, як розважатися й без доступу до ТБ, та заодно перевірити себе на "телезалежність". Пройдіть жартівливий тест та з'ясуйте, яким є ваш рівень (не)залежності від телевізора й чи важко ви переживатимете відімкнення аналогового TV. Читайте також: Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото (Щоб пройти тест, зачекайте кілька секунд, поки він зав...
Суспільство
18 вересня у Львові відбулася чергова зустріч сторін щодо питання функціонування історичної аптеки в будинку на площі Міцкевича, 8. Як передає кореспондент сайту 032.ua, станом на нині, виконали чергову обіцянку на шляху до вирішення конфлікту - прибрали дерев'яний паркан, який ускладнював вхід до приміщення. Нагадаємо, у травні цього року стало відомо, що "Аптеку на Марійській площі", яка існувала у колишньому Будинку Шпрехера, хоче виселити власник - НАК...
Культура
25-й Форум видавців готується дивувати своїх гостей. В очікуванні старту справжнього книжкового свята 032.ua зібрав п’ятірку новинок, які, на думку редакції, неодмінно потішать книголюбів. Фредерік Беґбеде “Життя без краю” Знаменитий письменник Фредерік Беґбеде стане спеціальним гостем 25-го «Форуму видавців у Львові». Презентація роману "Життя без краю" за участі автора відбудеться у середу, 19-го вересня, в Палаці Мистецтв (вул. Коперника, 17, конференц-...
Суспільство
Комунальні служби міста усувають ямковість на дорогах у всіх районах Львова. Фото: ЛМР Про це повідомляють у прес-службі ЛМР, передає 032.ua. Поточний ремонт доріг проводять за різними методиками: асфальтобетоном — суцільно або ремонт картами різного розміру, із застосуванням спецмашини з обладнанням «Мадпатчер», за допомогою спеціальних емульсій для ремонту тріщин в асфальтобетонному покритті тощо. Читайте також: У Львові ворожка ошукала двох дівчат на ма...
Суспільство
Цього року на Громадський бюджет Львова подали 160 проектів загальною вартістю понад 140 млн грн. Про це повідомили у прес-службі ЛМР, передає 032.ua. Читайте також: До кінця тижня Львів може отримати ще 9 нових автобусів МАЗ Зараз проекти проходять модерацію і будуть скеровані на розгляд у відповідні структурні підрозділи Львівської міської ради, а вже з 1 до 15 листопада триватиме головування за ці проекти. Палата для немовлят, проект лабораторії інновац...
Кримінал
Слідчий відділ Сихівського відділу поліції підозрює, що роботи із реконструкції очисних споруд у місті Дрогобич були виконані із порушенням чинного законодавства. Про це стало відомо з ухвали Сихівського районного суду міста Львова, повідомляє 032.ua. Згідно з документом, в ході проведення досудового розслідування правоохоронці встановили, що роботи із реконструкції вторинних відстійників на районних каналізаційних очисних спорудах у місті Дрогобич не відп...
Суспільство
ЛКП «Зелений Львів» підписало угоду з підрядником на реконструкцію скверу на вулиці М. Кривоноса з облаштуванням громадського простору та встановленням Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні. Про це повідомляє прес-служба ЛМР.  Згідно зі складеним графіком, основні роботи планують виконати до 1 лютого 2019 року. Читайте також: У Львові "латають" ями на дорогах. Перелік вулиць Візуалізація: ЛМР 10 вересня цього року після проведення тендеру було обрано пер...
Суспільство
18 вересня у парку "700-річчя Львова" зібралися обурені початком житлової забудови мешканці вулиці Шеремети. Львів’яни переконані - забудовник порушує закон, оскільки будує на території парку та без відповідних дозволів. Зі слів місцевих мешканців, на вул. Шеремети, майже впритул до електричної підстанції зводять котеджні будинки на 3 поверхи з мансардою, а з іншого боку підрядники влаштували дорогу для завезення будівельних матеріалів, - передає кореспонд...
Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...