
16:30, 30 грудня 2017 р.
Україна-2017: блиск перемог і біль розчарувань

2017 рік був багатий на події. Напередодні Нового року прийнято підводити підсумки, щоб ще раз осмислити його цінність і зафіксувати в пам'яті основні віхи цього дивного року, що назавжди йде в історію.
Подія року - Безвізовий режим із Євросоюзом
Головною політичною подією 2017 року в Україні, згідно з усіма соцопитуваннями, співвітчизники визнали введення безвізового режиму з Євросоюзом.
За даними Державної прикордонної служби, з 11 червня 2017 року майже 400 тисяч українців перетнули кордон з Євросоюзом, маючи на руках лише біометричний паспорт.
З огляду на те, що Міграційна служба вже видала близько 5 мільйонів біометричних паспортів, кількість українців, які захочуть зробити подорож в Європу в наступному році, зросте ще більше.
Нинішнє покоління українців уже навряд чи зрозуміє тонку іронію бородатого жарту Михайла Жванецького: «Так, мені в Париж, у справі, терміново». А що тут такого - взяли паспорт і поїхали.
Як виявилося, незважаючи на скепсис злостивців, бюджетні поїздки в Європу можуть цілком дозволити собі навіть пенсіонери і студенти. І тепер на питання, як нам облаштувати Україну, співвітчизники можуть дати цілком конкретну відповідь, точно знаючи на власному досвіді, як це працює в ЄС: "Так бачив я, як в Берліні вирішують це питання, треба б і нам таке впровадити".
Блокада року - безглузда і нещадна
25 січня кілька народних депутатів, серед яких Семен Семенченко і Павло Костенко, на перегоні станцій Світланове-Шипілове Луганській області розмістили три дерев'яних їжака і оголосили про початок безстрокової акції протесту - блокади ОРДЛО.
Головною метою акції, як було пафосно оголошено, було - звільнення заручників, що знаходяться в полоні у терористів ОРДЛО.
У зв'язку з цим Україна перестала отримувати вугілля та інші товари з окупованих територій. Довелося за долари купувати дефіцитне вугілля і вводити надзвичайний стан в енергетиці.
А вже 27 лютого ватажки "ЛДНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницкий пригрозили ввести "зовнішнє управління" на українських підприємствах, що працюють на окупованих територіях, якщо до 1 березня не буде знята товарна блокада ОРДЛО.
У наступні кілька днів бойовики захопили понад 40 підприємств української юрисдикції.
15 березня Рада національної безпеки України прийняла рішення про тимчасову повну зупинку транспортного сполучення з окупованими територіями Донецької і Луганської областей, за винятком гуманітарних вантажів.
Через блокаду Донбасу Україна наростила імпорт енергоресурсів, що негативно відбилося на торговому балансі і призвело до втрати 1% ВВП.
За оцінками Кабміну, в цілому блокада обійшлася Україні в два мільярди доларів.
Реальними ж наслідками блокади стало аж ніяк не звільнення наших заручників, а то, що контроль над підприємствами української юрисдикції перейшов до терористів ОРДЛО і втікача олігарха Курченко, і десятки тисяч співробітників, які отримували зарплату в українській гривні, залишилися без роботи. На жаль, про звільнення українських заручників мова на той момент взагалі не йшла.
Економіка року - зростання ВВП і середньої зарплати
За попередніми даними, реальний ВВП України в 2017 році зросте лише на 2,1%. Це дуже мало для економіки, яка в 2014-2015 роках втратила 15% всього ВВП.
Однак, нагадаю, що один відсоток зростання ВВП у країни вкрала безглузда блокада ОРДЛО.
За планами Кабміну, зростання ВВП України в наступному, 2018 році, складе три відсотки. Однак, як не дивно, Міжнародне рейтингове агентство Fitch більш оптимістично передбачає зростання валового внутрішнього продукту - на 3,5%.
З одного боку, все не так вже й погано для воюючої країни, а з іншого, на думку експертів, у разі більш енергійного проведення реформ економіка країни може показати зростання в п'ять-шість відсотків.
Відзначимо, що в 2017 році зросла і середня зарплата, яка в номінальному вираженні досягла позначки в 7500 гривень, а з урахуванням інфляції зросла за рік майже на 22 відсотки.
Глава Кабміну Володимир Гройсман прогнозує зростання зарплати до 10 тисяч гривень в 2018 році. У той же час, за оцінками експертів, щоб уникнути масової трудової міграції українських мізків і рук за кордон, середня зарплата в Україні повинна складати не менше 16 тисяч гривень.
Реформи року
Цього року Верховна Рада прийняла кілька важливих і, можливо, навіть доленосних для країни реформ. Серед них освітня, пенсійна, медична, судова, ЖКГ. Всі вони по-справжньому вступлять в силу вже в 2018 році.
Як відзначають більшість експертів, ці реформи не можна назвати хорошими чи поганими - їх потрібно було прийняти як сильні ліки для хворого, який тривалий час не звертався до лікарів і запустив свою хворобу. Ліки не без гіркоти, але все ж необхідні для виживання. Безумовно і те, що в процесі реального впровадження реформ з'ясується, що в них потрібно вносити корективи, але головне було зроблено - процес їх реалізації був запущений саме в 2017 році.
На жаль, в числі прийнятих реформ, не виявилося такої ключової і дуже важливої для майбутнього країни, як земельної. Але є шанс, що її все-таки приймуть у 2018 році.
Фестиваль року
В травні 2017 року Україна успішно прийняла найпопулярніший фестиваль пісні в світі - конкурс «Євробачення».
За всю свою багаторічну історію, а конкурс проводиться з 1956 року, «Євробачення-2017» виявилося найскандальнішим.
Втім, джерелом головного скандалу цілком свідомо стала Росія, коли вибрала для участі в конкурсі в Києві дівчину-інваліда Юлію Самойлову, що виступала в анексованому Криму.
Розрахунок був на те, що або Україна «прогнеться» під тиском і в порушення власних законів допустить Самойлову на конкурс, або продемонструє звіриний оскал «київської хунти» в разі заборони на в'їзд в країну. Однак Україна, вибираючи з двох можливих рішень, - пішла цивілізованим шляхом, і, відповідно до закону, заборонила в'їзд в країну Самойловій. Компромісний варіант - виступити на конкурсі з Москви - Росія відкинула. До того ж, «Перший канал» відмовився від трансляції «Євробачення». Після відмови РФ прийняти ці умови, Європейський мовний союз заявив, що Росія не буде брати участь і в наступному 62-му конкурсі «Євробачення».
А перемогу на конкурсі несподівано здобув учасник з Португалії Сальвадор Собрал зі своєю ліричною піснею "Amar Pelos Dois", яка набрала 759 голосів.
Важливим для України підсумком конкурсу став той факт, що десятки тисяч іноземних гостей побачили своїми очима Україну і могли переконатися, що в нашій країні "голодуючі українці" не "крадуть хліб у голубів", не вітаються за допомогою нацистського привітання, як могло деяким здатися після перегляду передач «Раша-ТВ». Сотні мільйонів людей побачили шикарне шоу з країни «404», яка, за запевненнями російської пропаганди, вже три роки як «благополучно розвалюється».
Іграшка року
Якщо у вашому будинку цього року не з'явився спиннер, значить, або у вас немає дітей, або того гірше - ви бездушні батьки, що пошкодували для улюбленого чада полтинник на найпопулярнішу дитячу іграшку року.
Популярність розважальної іграшки, яку винайшла чи хімік Кетрін Хеттінгер, чи то Скотт МакКоскері стала настільки велика, що в ряді шкіл США її заборонили, як відволікаючу від занять.
Однак, на думку медиків і психологів, нічого поганого в спиннері немає, а скоріше, навіть навпаки, він допомагає заспокоїтися і зосередитися. Практично як чотки.
Як би там не було, вже під кінець року спінероманія стала сходити нанівець. І слідом за кубиком Рубика, покімонамі і бакуганами, спіннери також йдуть в історію світових ігроманій.
Скульптура і мем року
Скульптура голландської художниці Маргрит ван Бреворт, що отримала назву «Ждун» або «Почекун» припала до душі українцям і стала одним з головних мемов року.
24 лютого 2017 року народний депутат України Борислав Береза приніс до сесійної зали Верховної Ради фігуру «Ждуна», яку назвав символом очікувань українського суспільства. Популярність «Ждунів» явно підтверджує, що християнська Україна наскрізь просякнута філософією даосизму. Один з головних постулатів якого говорить «байдикування - є велике роблення». А ідея «ждунів» про ідеальність бездіяльності і корисності очікування давно відображена в безсмертних рядках українського гімну «згинути наші вороженьки, як роса на сонці».
Кіноподії року
2017 рік можна назвати роком відродження українського кіно. Відразу 30 кінофільмів вийшли в прокат. А такі кінохіти, як «Сторожова застава», «Червоний», «DZIDZIO Контрабас» зібрали в українських кінотеатрах десятки тисяч глядачів.
Але головною кіноподією року став, безумовно, фільм про захисників донецького аеропорту «Кіборги».
Команда режисера Ахтема Сеітаблаєва змогла зняти чесний, без натужного пафосу, пронизливий і яскравий фільм про війну на Донбасі. Фільм вже зібрав в прокаті понад 20 мільйонів гривень.
Спортсмени року
Український боксер Василь Ломаченко визнаний найкращим боксером світу в 2017 році за версією видання Fightnews.com. і американського телеканалу HBO.
Для таких високих оцінок у авторитетного журі були всі підстави.
9 грудня українець в четвертий раз захистив титул чемпіона світу за версією WBO у другій напівлегкій вазі.
У Нью-Йорку в Madison Square Garden він впевнено переміг чемпіона WBA і IBO у другій найлегшій вазі кубинця Гільєрмо Рігондо.
Відзначимо і блискучі виступи гімнаста з Маріуполя Ігоря Радівілова. У листопаді Радівілов виступав на етапі Кубка світу-2017 у німецькому Котбусі і завоював "золото" у вправі на кільцях, а також "срібло" в опорному стрибку.
А уродженка Одеси Еліна Світоліна по праву увійшла в еліту світового тенісу.
Вона завоювала п'ять титулів (Тайбей, Дубай, Стамбул, Рим і Торонто), при цьому ставши першою в світі, кому вдалося за сезон виграти три турніри елітної категорії Premier 5.
Світоліна не тільки вперше увійшла в топ-10 світового рейтингу, а й побувала на рекордному в історії України третьому рядку в рейтингу WTA.
Суд року
Напередодні Нового року Арбітражний інститут Стокгольма оголосив своє рішення по судовій тяганині між російським «Газпромом» і українським «Нафтогазом». Російський газовий монополіст претендував на те, щоб стягнути з України за контрактом, підписаним Юлією Тимошенко в 2009 році, гігантську суму в 56 мільярдів доларів.
В результаті з цього обсягу Україні доведеться заплатити всього два мільярди за поставлений ще в II кварталі 2014 року газ. Борг за яким «Нафтогаз» визнавав завжди, але не згоден був з ціною в 485 доларів за кубометр. Суд знизив ціну російського газу для України в II кварталі 2014 року на 27,4% - до 352 доларів за тисячу кубометрів.
Але головне те, що Арбітраж відхилив вимоги "Газпрому" по положенню "бери-або-плати" на суму 56 млрд доларів за 2009 - 2017 роки.
Однак назвати перемогу «Нафтогазу» повною і беззастережною поки зарано. Україні потрібно буде відновити закупівлі російського газу і в останні два роки терміну контракту (2018-2019) відбирати і оплачувати 4 млрд куб. м газу.
Однак попереду ще слухання за контрактом на транзит газу, за яким сума претензій «Нафтогазу» складає 16 мільярдів доларів. У разі позитивного рішення - «Нафтогаз» не тільки не буде платити два мільярди доларів, але навіть отримає від «Газпрому» мільярди за упущену комерційну вигоду від транзиту.
Звільнення року
Напередодні Нового року відбулася довгоочікувана подія. Вперше за роки війни між Україною і проросійськими терористами ОРДЛО стався масштабний обмін - 233 особи, яких витребувало ОРДЛО, були обмінені на 73 українських заручника.
У «ДНР» звільненим бойовики навіть не дали поспілкуватися з рідними, а відправили їх під охороною в донецький гуртожиток - фактично фільтраційний табір.
Звільнених українців країна і особисто президент Петро Порошенко зустріли, як героїв. Так, як виявилося, не всі з українських заручників дійсно вели себе героїчно. 14 солдатів звинувачуються в самовільних залишеннях частин. Але це наші громадяни, і їх вину або невинність буде встановлювати український суд.
Звільнений з полону всесвітньо відомий вчений-релігієзнавець донеччанин Ігор Козловський виголосив після звільнення яскраву промову.
«Народ України, ми повернулися. Я відчуваю в своєму серці щастя і те, що поет назвав "Чуття єдиної родини". Ми дійсно єдина сім'я. Нас об'єднує не тільки ця земля, це повітря. Не тільки нас об'єднує наша спільна робота. Нас об'єднує наше бажання зробити так, щоб кожен з нас був вільним. Моє серце зараз співає пісню. Воно співає пісню любові до народу України", - сказав Козловський.
Сучасна Україна може бути дивно парадоксальною. Можна, наприклад, сидіти у Верховній Раді, бути багатим і впливовим і ненавидіти свою рідну країну. А можна на окупованій території сидіти «на підвалі» в Донецьку і любити Україну.
І на любові таких, як Ігор Козловський, Володимир Фомічов, Олександр Кириченко, наших воїнів і волонтерів, роботяг і вчених, студентів і бізнесменів, медиків і вчителів і тримається наша країна.
І тому ця любов дає надію і віру, що 2018 рік - буде для нашої країни роком нових перемог і нових успіхів!
З Новим роком, дорогі наші читачі! З новим щастям!
Роман Лазоренко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
06:44, 19 березня
live comments feed...
Коментарі