Комуналка по-новому: пеня, права, договори

На цьому тижні Верховна Рада України прийняла закон, який безпосередньо торкнеться життя кожного українця. 9 листопада 262 народних депутата Верховної Ради нарешті прийняли нову редакцію закону про житлово-комунальні послуги.

Закон, який припадав пилом у стінах парламенту ще з 2015 року, за оцінкою експертів, має кілька реформаторських моментів. Але, як вводиться в українських реформах, - вже традиційно, до будь-якій бочці меду додається чимало дьогтю. З нього і почнемо аналіз закону про ЖКГ.

Пеня повертається

Одним з найбільш неприємних нововведень нового закону стане повернення пені за протермінування комунальних платежів. Нагадаємо, що пеню за комуналку скасували ще в 1996 році, коли в Україні масово затримувалися зарплати та пенсії.

Але за фактом, щоб пеня реально вдарила по вашій кишені, потрібно потрапити в число зовсім вже злісних неплатників. Судіть самі. Згідно зі статтею 26 закону, в разі несвоєчасного платежу споживач повинен буде сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день протермінування. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків всієї суми боргу. Це означає, що 100 днів протермінування - це 1% від суми заборгованості, тобто в рік максимальна сума пені становить 3,65%.

На 10 тисяч гривень боргу річна пеня складатиме 365 гривень. На 100 тисяч - 3 650 гривень.

Але законом передбачено, що в разі заборгованості держави по субсидіях і пільгах пеня не нараховується. Також не нараховується пеня, якщо у людини є заборгованість по оплаті праці, яка підтверджена документально.

Відзначимо, що норми законів щодо введення пені вступають з 2019 року. З огляду на те, що наступний рік передвиборний, українці мають шанс, що нардепи до початку 2019 року передумають і цю норму все ж таки скасують.

Відкрийте, я прийшов вас відключити

Ще одним неприємним пунктом нового закону є стаття про право комунальників відключати боржників від послуг в разі затримок з оплатою. У статті, правда, обмовляється, що відключати за несплату не можна в тих випадках, коли якість послуг не відповідає умовам договору.

Раніше право комунальників на відключення було зареєстровано тільки в підвідомчих актах і не мало сили закону.

Від централізованого опалення можна буде відключатися поквартирно

Але не все так негативно в новому законі. Безсумнівним плюсом документу є норма, яка дозволить власникам квартир в багатоповерхівках відключатися від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Умовою для дозволу на відключення від центрального опалення і постачання гарячої води є наявність певної кількості вже відключених квартир в будинку. «У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половина квартир і нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно на власний розсуд в установленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та / або гарячого в допоставки) в такій квартирі чи нежилому приміщенні ", - йдеться в тексті закону.

У той же час нормативним актом не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

Бути в ОСББ вигідніше

Мешканці будинків, які створили своє ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків), тепер можуть підписувати колективні договори з постачальниками послуг.

Там, де таких об'єднань не буде, постачальники мають право вводити індивідуальні націнки або послуги, наприклад, абонплату, або індивідуальні тарифи за обслуговування лічильників.

У випадку з колективними договорами такої плати немає, так як постачальник послуги не несе витрат з обслуговування тисяч абонентів, а працює тільки з одним представником від будинку.

При поставках за індивідуальними договорами вводиться також плата за утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж (від входу в будинок до квартири).

Розмір її, як і абонплати, повинен пізніше визначити Кабмін. Від оплати мереж, в принципі, можна відмовитися. Але в такому випадку труба, яка може лопнути в підвалі,  може стати вашою особистою проблемою, а її ремонт обійдеться вам набагато дорожче.

Відповідальність комунальників за якість послуг

Законом вводиться відповідальність постачальників за якість комунальних послуг. У разі припинення поставок послуги мешканці протягом трьох годин повинні бути сповіщені про це так само, як і про терміни щодо усунення аварії або планового відключення.

Само собою, якість послуг має відповідати затвердженим нормам і стандартам.

Виконавець послуги з постачання та розподілу електричної енергії зобов'язаний поставляти споживачеві електричну енергію відповідно до умов укладеного договору про постачання з дотриманням встановлених показників якості послуг. Параметри якості електричної енергії повинні відповідати нормативним документам в галузі стандартизації.

"Виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити поставки теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури і величини тиску.Параметри якості води повинні відповідати встановленим законодавством вимогам», - наголошується в тексті документа.

Новий закон передбачає право споживачів платити менше за неякісні комунальні послуги, а також не платити за них зовсім (виняток - опалення), якщо він тимчасово не проживає в квартирі більше місяця.

Також споживач, відповідно до закону, має право без додаткової оплати отримувати від виконавця житлово-комунальних послуг:

    -
інформацію про ціни і тарифи;

   - 
загальну вартість місячного платежу ;

    -
структуру ціни або тарифу;

    -
норми споживання;

    -
порядок надання послуги, а також про її споживчі властивості.

Договір не підписувати - собі дорожче

Відповідно до законопроекту, в Україні вводяться договірні основи взаємодії споживача з керуючими і з усіма постачальниками комунальних послуг, водоканалами, теплоенерго, компаніями щодо поводження з відходами, електроенергетики, газовиками.

З компаніями, які постачають послуги, будуть укладатися, як колективні (ОСББ), так і індивідуальні договори.

Якщо ви не підписали самі такий договір, то повинні будете отримати типовий проект - він буде затверджений Кабміном.

Якщо за 30 днів ви не підписали його і не відмовилися від отримання послуги, він автоматично вважається укладеним.

А от у випадку «необгрунтованої відмови» можете опинитися і зовсім без комунальних послуг.

«Необгрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладення договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачеві», - йдеться в тексті закону.

Коли почне діяти закон

Згідно з перехідними положеннями до закону, документ вступає в силу на наступний день після його публікації і вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності, за винятком п.7 ч.1, п.10 ч.2, п.2 ч. 4 ст.7, ч.3 ст.11, абз.1 і 2 ч.5 ст.18, ч.1 ст.26, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.

Укладені до набрання ним чинності договори про надання житлово-комунальних послуг продовжать дію ще протягом одного року після вступу в силу закону.

Протягом цього терміну співвласники багатоквартирних будинків повинні самі визначитися зі своїм майбутнім, а головне, - знайти ефективного керівника для свого будинку.

Як показують українські реалії - знайти доброго керівника або правильну компанію іноді буває не менш складно, ніж вибрати
главу держави, який влаштовує всіх українців. Тільки ось в цьому питанні перекласти відповідальність «за зраду» на інших вже не вийде. Може, коли потренуємося на управителях будинків, у нас нарешті почне виходити краще і з виборами депутатів.

Роман Лазоренко

комуналка закон пеня тарифи автономнеопалення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
20 жовтня з 12 до 16 години у Львові на вулиці Вітовського (навпроти головного входу в Парк культури) відбудеться мистецько-патріотична акція. Як повідомили 032.ua організатори події - львівські пластуни, на площі біля пам'ятника борцям за волю України проведуть захід під назвою "Нашим героям". Упродовж кількох годин наймолодші учасники НСОУ "Пласт", віком 6 - 12 років розпишуть "стіну героїв" на честь українських воїнів, що протидіють країні-агресору на с...
Суспільство
9 вересня цього року патрульні виявили на вул. Пасічній у Львові водія автомобіля “Nissan”, який порушив ПДР. Під час спілкування, у нього виявили ознаки алкосп’ яніння. Тест на драгері показав перевищення алкоголю в крові у 8 разів (1.6 проміле).  Як розповіли у прес-службі патрульної поліції Львівської області, 2 жовтня цю справу розглянули у райсуді міста Львова та звільнили водія від відповідальності, у зв’язку “з відсутністю події адміністративного пр...
Влада
На вулиці Антонича, навпроти будинку №8, у Львові таки зведуть багатоквартирний житловий будинок із вбудованими громадськими приміщеннями.  Відповідні містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта затвердили для громадянок Рехлицької Стефанії-Ірини Михайлівни та Лапінської Олени Степанівни на виконкомі ЛМР 19 жовтня, - передає 032.ua.   Раніше це питання уже виносили на розгляд виконавчого комітету, але остаточне рішення відтермінували до з’ясув...
Культура
Протягом дня-відкриття Бієнале довіри, 19 жовтня, кілька десятків ресторанів Львова будуть працювати в експериментальному режимі з "відкритим" чеком. Про це повідомили у прес-службі ЛМР, інформує 032.ua. Це означає, що гості матимуть змогу самостійно визначити суму, яку готові заплатити за обслуговування. Читайте також: Свято шоколаду, концерти та вистави: куди піти у Львові цього тижня Як пояснив співініціатор Бієнале довіри у Львові, ресторатор Марк Зарх...
Суспільство
Встановлять пам’ятник зусиллями ГО “Відродження Знесіння”, але попередньо Личаківська РА має облаштувати благоустрій території. Як передає кореспондент 032.ua, 19 жовтня виконком ЛМР погодив дозвіл райадміністрації на закупівлю облаштування громадського простору на Польовій, 29. Відкрити пам’ятний знак мають намір в грудні цього року, виготовлять і встановлять його за кошти громадської організації. Читайте також: На вулиці Героїв Крут з’явиться багатокварт...
Влада
19 жовтня на засіданні виконкому ЛМР затвердили містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим паркінгом на вул. Героїв Крут, 9-А. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, на місці майбутньої новобудови мають знести існуючі споруди.   Містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта затвердили громадянину Дякунчаку Івану Івановичу.   Читайте також: У центрі Львова...
Суспільство
19 жовтня виконком ЛМР погодив містобудівні умови та обмеження для проектування будівництва на реставрацію нежитлового приміщення на пл. Ринок, 19 із пристосуванням під магазин-салон.  Як повідомляє кореспондент 032.ua, облаштовувати магазин із відновленням історичного входу замість вікон буде ПП “Краєзнавець”. Зазначимо, що будівля, яка підлягає реставрації на пл. Ринок, 19 є пам’яткою архітектури національного значення, охоронний No 326/18. Що саме будут...
Суспільство
Працівники Управління поліції охорони Львівщини затримали двох юнаків віком 22 та 23 років, які проникли на територію режимного об'єкту - львівської телевежі, що на Високому замку. Двох хлопців затримали близько 18:30 працівник воєнізованої охорони Управління поліції охорони у Львівській області,  зазначають у відділі комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області.  Відомо, що затриманим юнакам 22 та 23 роки. Після затримання їх доставили у Галицький райві...
Екологія
19 жовтня на засіданні виконкому ЛМР прийняли рішення про встановлення підземних контейнерів для збору побутових відходів.  Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, контейнери з’являться у центрі міста, по вул. Словацького, 18 і замінять уже наявний сміттєвий майданчик біля сусіднього будинку під №16. Цей проект є пілотним, і якщо він буде успішним, то у Львові задумаються над ширшим його впровадженням. З міського бюджету на це не будуть витрачати коштів:...