• Головна
  • Будівництво сміттєпереробного заводу у Львові: все, що ви хотіли знати
15:50, 3 жовтня 2017 р.

Будівництво сміттєпереробного заводу у Львові: все, що ви хотіли знати

З 2015 року у Львові активно обговорюють тему будівництва сміттєпереробного заводу, що допоможе вирішити місту проблему поводження з ТПВ. Нещодавно, директор ЛКП "Зелене місто"Вадим Ноздря нарешті привідкрив завісу таємниці щодо будівництва об’єкту та рекультивації Грибовицького сміттєзвалища.

Кореспондент сайту 032.ua зібрав всі відомі факти про будівництво заводу та рекультивацію Грибовицького полігону станом на сьогодні.

Де будуватимуть.

У травні цього року, фахівці французької компанії “Egis”, які готують для Львова комплексне дослідження та стратегію у сфері поводження з відходами, запропонували будувати сміттєпереробний завод на території ТЕЦ-2, яка розташована на вулиці Пластовій. Хоча раніше влада міста розглядала можливість будівництва заводу на території колишніх гірничо-хімічних підприємств Яворівського ДГХП “Сірка”, однак після проведених досліджень виявилося, що ця ділянка є непридатною для такої споруди.

Додамо, що збудувати свій сміттєепереробний завод хочуть і на території Львівщини. Так, в березні цього Львівська ОДА на конкурсі обрала одразу три компанії, які можуть збудувати завод на території області. Мова йде про земельні ділянки у Сокальському районі, Яворівському, Мостиському, Миколаївському, Дрогобицькому районах.

Яким буде сміттєпереробний завод.

Наразі у світі використовують три технології поводження з ТПВ: механіко-біологічну переробку, спалювання та поховання. На майбутньому сміттєпереробному заводі у Львові планують використовувати технологію механіко-біологічної переробки ТПВ, а сам об’єкт зможе переробляти 240 тисяч тон в рік. Так, за словами Вадима Ноздрі, на заводі будуть сортувати, висушувати, зневоднювати та компостувати відходи, що дасть змогу зменшити об’єм ТПВ. Надалі вторинні відходи будуть сортувати, для цього на заводі передбачать кілька етапів сортування. Відходи, які залишатимуться після маніпуляцій, будуть вивозити на сміттєвий полігон.

Будівництво сміттєпереробного заводу у Львові: все, що ви хотіли знати, фото-1

Аби збудувати сміттєпереробний завод та обрати для нього найсучаснішу концепцію для переробки сміття, у Львові переймали досвід інших європейських країн. Зокрема, наші фахівці відвідали Болгарію та Прибалтійські країни, які також мають проблему зі сортуванням сміття.

“Ці технології, які застосовують в цих країнах, вони віповідають нашим викликам. Там теж є велика кількість органічної, будівельної, побутової фракції сміття. Крім того, ці відходити також не сортуються”, - зазначив Ноздря.

Звідки гроші на реалізацію проектів.

Зрозуміло, що будівництво заводу та рекультивацію сміттєвого полігону місто не могло реалізувати самостійно. Тому, звернулося за допомогою до двох найбільших кредиторів у Європі – ЄБРР та ЄІБ. Так, за інформацією Вадима Ноздрі, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства вже погодило проект щодо виділення кредитних коштів від Європейського Інвестиційного Банку. Львів має отримати 75 мільйонів євро від цієї установи.

“Близько 30 мільйонів євро піде на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища, а ще 45 – на безпосередньо будівництво сміттєпереробного заводу”, - сказав Ноздря.

Втім, за його словами, угода з ЄІБ була підписана ще минулого року. А нещодавно з’явилась додаткова можливість отримати грантові кошти від фонду Екологічної підтримки за сприяння Європейського банку реконструкції та розвитку.

Передбачається, що ЄБРР виділить нашому місту 25 мільйонів євро, а друга частина, яку теж допомагає отримати ЄБРР, – це грант «Е5Р» – 10 млн. євро. Натомість, місцевий уряд профінансує будівництво заводу та рекультивацію полігону на суму близько 100 мільйонів гривень.

ЛКП “Зелене місто” створили саме для контролю отримання кредитних та грантових коштів задля будівництва заводу та рекультивації сміттєвого полігону у Великих Грибовичах.

Екологи проти. Чому?

Допоки у Львові збудують смітєпереробний завод, технологія механіко-біологічної переробки ТПВ вже буде застарілою. В цьому переконана еколог МБО “Екологія-право-людина” Алла Войцехівська.

За її словами, сміттєпереробний завод у Вільнюсі, збудований за такою ж технологією дав збій, оскільки ТПВ після висушення немає куди вивозити – місцеві цементні заводи не приймають тверде відновлене паливо, а тому гори сміття лежать на полігонах.

“Незрозуміло, що надалі робитимуть з відходами, які вуисушать та зневоднять на заводі. Для чого ми витратимо мільйони на технологію, яка застаріє?”, - зазначила пані Алла.

Крім того, на думку жінки, проектанти планують в майбутньому готувати на заводі паливо для ТЕЦ-2, яке не можна спалювати в котлах, розташованих на станції.

Втім, Вадим Ноздря запевнив, що таких намірів у Львові ніколи не було. Більше того, чоловік пообіцяв незабаром показати журналістам презентацію щодо повної концепції майбутнього сміттєпереробного заводу.

Коли розпочнеться будівництво заводу.

Станом на сьогодні на сайті ЄБРР, який є одним із головних позичальників для Львова на будівництво сміттєпереробного заводу, опублікували майбутній тендер, який складатиметься з двох етапів. За словами пана Ноздрі, будувати завод вже мають бажання 20 компаній, які зареєструвалися на тендері.

“Я дуже сподіваюся, що перший етап з відбору компанії, яка будувати у Львова сміттєпереробний завод, визначиться в четвертому кварталі цього року. А вже в березні наступного року тендер завершиться, і ми підпишемо контракт на будівництво”, - зазначив Вадим Ноздря.

Коли відбудеться рекультивація Грибовицького сміттєзвалища.

Рекультивація багатостраждального Грибовицького сміттєзвалища, де в травні минулого року під час гасіння пожежі стався обвал сміття, внаслідок чого загинули четверо рятувальників, має початися ще до будівництва сміттєпереробного заводу. Наразі проект щодо рекультивації, який готувала для Львова французька компанія “Egis” вже готовий, лишилося лише провести громадські обговорення. Роботи ще не почалися, однак мешканці навколишніх сіл навколо полігону, вже незадоволені. Зазначають, що влада не пояснює людям, які саме роботи будуть виконуватися на полігоні, чи не зашкодить це екології та самим мешканцям. Тож можна не сумніватися в тому, що громадські обговорення будуть складними і далеко не факт, що люди погодять на запропонований проект.

Однак, крім цієї проблеми є ще одна, яка взагалі відлякує потенційні компанії. Як пояснив Вадим Ноздря, головна проблема Грибовицького сміттєзвалища – виположити ухил, який утворився на полігоні після обвалу сміття.

“Знайти таких фахівців дуже не просто. Це нелегка і досить небезпечна робота”, - наголосив Ноздря.

Читайте також на нашому сайті:

У Львові пропонують обмежити рух транспорту на частині вулиці Бандери: як це буде (візуалізація).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #032ua #новини #Львів
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...