Пенсійна реформа: дожити до 35 років ... страхового стажу

Пенсійна реформа: дожити до 35 років ... страхового стажу

У четвер, 13 липня, 282 депутати Верховної Ради проголосували в першому читанні за законопроект про старт пенсійної реформи в Україні. Рано чи пізно пенсійна реформа вплине на життя кожного українця. Втім, щоб дожити до пенсії і мати необхідний страховий стаж, тим, хто працює, доведеться зробити справжній трудовий подвиг.

Навіщо реформа, або Три причини неминучого

Всі «пряники» і «батоги» пенсійної реформи будуть детально обговорені далі. А відразу зазначу, що вагомих причин для термінового реформування пенсійного законодавства в Україні є, як мінімум, три.

Демографічна

Нагадаємо, що в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Це коли  працюючі зараз громадяни своїми податками та внесками забезпечують пенсії літнього покоління країни. Наразі на 10 працюючих офіційно українців припадає вже більше 11 пенсіонерів.

За підрахунками Інституту демографії, в 2050-му в Україні співвідношення працюючих до пенсіонерів стане ще сумніше - 10 працюючих утримуватимуть 15 пенсіонерів. Пролонгування нинішньої ситуації загрожує сумними наслідками, як для нових поколінь
українців, що працюють , так і для зростаючої гвардії громадян пенсійного віку.

Фінансова

У 2016 році на виплату пенсій Україна витратила 255 млрд гривень. З них більша частина надійшла не з Пенсійного фонду, як годиться, а з державного бюджету. Загалом дефіцит Пенсійного фонду склав 142 мільярда. Не краще йдуть справи і в поточному році - бюджет ПФ збільшили до 284 мільярдів гривень, при цьому дефіцит складе 141 мільярд гривень.

Збереження існуючої системи призвело до того, що з кожним роком все більша частка Держбюджету витрачалася б на забезпечення хоча б існуючого розміру пенсій. Відповідно, на школи, лікарні, оборону і дороги з кожним роком залишалося б все менше грошей.

Міжнародний валютний фонд

До вагомих причин для негайного реформування пенсійної системи можна віднести і позицію Міжнародного валютного фонду (МВФ). Разом з введенням ринку землі, приватизацією, медичною та освітньоїюреформами, проведення пенсійної - одна з ключових умов, при яких Україна може розраховувати на продовження співпраці з МВФ.

Секретом Полішинеля є те, що припинення програми кредитування від МВФ загрожує для країни дефолтом і неконтрольованим процесом девальвації гривні.

Пряники реформи

Отже, проголосований нардепами пенсійний законопроект передбачає кілька приємних новин для цілої армії українців, що вже вийшли на пенсію.

Перш за все, з 1 жовтня 2017 року пенсії для мільйонів українців будуть збільшені.

«Ми осучаснимо пенсії для 5,6 млн українських громадян. Приблизно 1 млн 308 тисяч українських громадян отримають підвищення пенсій до 200 гривень, 1 млн 208 тисяч отримають підвищення пенсій при сьогоднішніх цінах від 200 до 500 гривень щомісяця. Майже 2 млн українських громадян отримають підвищення пенсій від 500 до 1 тисячі гривень на місяць», - пообіцяв прем'єр Гройсман.Нова формула нарахування пенсій з єдиним підходом буде припускати обчислення пенсій, виходячи з заробітної плати на рівні 3 764,40 грн. За словами Гройсмана, ще понад мільйон громадян отримають підвищення пенсій на більш ніж 1 тисячу гривень.

Щоб визначити підвищення пенсії для конкретного пенсіонера, необхідно розмір середньої зарплати (після прийняття реформи 3764,40 гривень) помножити на особистий трудовий коефіцієнт.

Також законопроектом передбачається скасувати з 1 жовтня оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів.

Передбачається, що пенсії будуть підвищуватися на 50% від показника зростання середньої зарплати і інфляції за три роки. Так що наступного можливого підвищення пенсіонерам потрібно чекати на раніше 2020 року, якщо до цього Кабмін не запропонує іншого спеціальною постановою.

Збільшення страхового стажу

Так, формально, підвищення пенсійного віку в Україні не відбудеться, але диявол, як відомо, криється в деталях.

Нагадаємо, що сьогодні, щоб вийти на заслужену пенсію, українцям потрібно мати всього 15 років страхового стажу. Тобто період, коли з вашої зарплати відбувалися всі офіційні відрахування. Однак вже з 1 січня 2018 року страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію, буде збільшений з 15 років до 25 років. «Приємний сюрприз» для тих, хто активно працював в 90-і та нульові в сфері приватного малого та середнього бізнесу. Багато українців в ці роки отримували зарплату в конвертах, а частина працювала і зовсім без офіційного оформлення.

Далі - краще. Протягом 10 років поріг страхового стажу буде поступово підніматися і вже у 2028 році досягне 35 років. Тобто поколінню українців молодше 50 років для виходу на пенсію відповідно до законодавчо встановленого віку доведеться мати трудовий стаж не менше 35 років. Швидше за все, якщо ви не бюджетник і не працюєте у великій українській або іноземній компанії, вам доведеться допрацьовувати після 60, щоб отримати 35 років стажу.Особливо сумна ситуація для тих, хто, маючи сьогодні 15 років стажу, розраховував вийти на пенсію в наступному році - адже йому треба буде дотягнути стаж до 25 років. Ну а в 2025-м цьому «щасливчику» знадобиться стаж в 32 роки!

Швидше за все, де-факто більшість українців будуть виходити на пенсію вже в районі 65 років.

Правда, стаж, якого бракує для виходу не пенсію, відтепер можна буде купити.

Варто відзначити і той факт, що згідно з реформою, спецпенсії для держслужбовців, науковців, суддів і прокурорів скасовуються. Ці категорії переводяться на загальну систему нарахування пенсій.

З 1 січня 2018 року також ще скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та інших категорій.

Замість післямови

Як бачимо, пенсійна реформа для майбутнього покоління пенсіонерів не обіцяє бути солодкою. Але, з іншого боку, вибір у нинішньої влади, як і у їхніх можливих наступників,  невеликий. Або зберегти пенсійну систему як таку, або взагалі втратити її з часом.

Говорячи про справедливі пенсії, українці часто намагаються порівнювати нашу країну з лідерами західного світу, наприклад з Німеччиною. Де середня пенсія держслужбовця становить 2356 євро, а звичайна - майже 1000 євро. При цьому ми забуваємо, що ВВП Німеччини навіть за паритетом купівельної спроможності валют перевершує український в 12 разів, а вже за формальними підрахунками, і того більше. А ось в динамічно зростаючому Китаї немає взагалі такого поняття, як пенсійна система.

Те, яку пенсію отримуватиме нині працююче покоління українців, залежатиме, в першу чергу, від успіхів української економіки. І пенсійна реформа, незважаючи на всі свої непопулярні моменти, - це необхідний крок до оздоровлення національної фінансової системи і стабілізації економіки.

Ну а якщо ви дійсно хочете мати справжні гарантії забезпеченої старості, ні в якому разі не розраховуйте на державу. Краще вкладайте в розвиток і освіту своїх дітей. Тоді при будь-якій пенсійній реформі напевно опинитеся у виграші.

Пенсійнареформа Гройсман
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі