Свобода слова: яка ціна президентських гарантій?

Кожну п'ятницю в ефірі одного з найбільш рейтингових ток-шоу на українському телебаченні президент Україні підкреслено гарантує дотримання свободи слова. Цінність, яка  за роки «помаранчевої» влади оскому набила, знову стала предметом політичної спекуляції напередодні парламентських виборів.

1

 На жаль, багато хто, чия діяльність, а часто і доля, залежить від цієї цінності, наївно вважають, що в політичному Армагеддоні на полі українського політикуму це єдина можливість дати Україні шанс стати демократичною державою. І це без зайвого пафосу.

Будемо відверті: в фіналі «битви за Україну» зустрінуться важковаговики, які при першій же можливості зроблять все, щоб захистити себе коханих від пильних поглядів журналістів і обмежити їх можливості вільно оцінювати, що відбувається.

Всі ми бачимо, що відбувається при владі «блакитних», але й  пам'ятаємо, як «біло-сердечні» з допомогою судів забороняли будь-яку критику керівників країни.

Звичайно ж, жодна влада не відмовиться від ЗМІ. Адже журналіст в її очах не тверезий і об'єктивний статист,  критик і підказувач, а агітатор і пропагандист. Будь-який представник влади, переконуючи в першу чергу себе, що він на вірному шляху, не дозволить нікому себе переконати в іношому. Тим більше, не дасть можливість переконати маси. Ну хіба він, чиновник, що працює практично в феодальній державі, дозволить «бродіння в умах»?

Наївно, так?

В сьогоднішній Україні це чітко видно. Не обов'язково чиновники, навіть правоохоронці на підсвідомому рівні захищають споживачів від потенційно альтернативної, з їх точки зору, інформації. Тут немає сенсу згадувати обставини зникнення та смерті керівника «Української правди» Георгія Гонгадзе, вбивство редактора «Вечірньої Одеси» Бориса Дерев'янка чи побиття до смерті слов'янського журналіста Ігоря Александрова.

Наївно сумніватися, що в сьогоднішній Україні справи йдуть набагато краще: напади на журналістів тепер носять систематичний характер, який також передбачає окремий аналіз.

Закономірно, що проблеми київських журналістів легко стають надбанням громадськості. У них набагато більше можливостей напряму звернутися до представників вищих ешелонів влади та оприлюднити  факти наступів на  пресу. Яскравий приклад тому ситуація, яка склалася навколо «Лівого берега», ТВі, журналістів програми «Гроші» на 1 +1 ...

Але ж в регіонах не легше.

Як відзначають міжнародні експерти, саме регіони стають найбільш небезпечними для роботи журналіста. Так, нещодавно, представник українського крила організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк заявила, що Харків, Донецьк та Одеса потрапили в трійку найнебезпечніших для журналістів міст Україні. Тільки в травні по Україні було зафіксовано 15 випадків перешкоджання діяльності журналістів, в тому числі вісім журналістів з початку року виявилися втягнутими в бійки.

«Якщо порівняти минулорічну ситуацію щодо перешкоджання журналістській діяльності з нинішньою, то рік тому в перший місяць літа взагалі не було таких випадків. За весь 2011-й було їх 35. Тобто відбулося дуже різке погіршення стану свободи слова », - вважає Романюк.
Від себе додамо, що замість «кучмівських» методів фізичної ліквідації журналістів, влада використовує більш витончені методи. Які саме - подивимося в розрізі країни.

У Луганську за розгромну публікацію «Відродимо завод - відродимо місто?» Про підприємство «Луганськтепловоз», скривджене керівництво заводу подало в суд на місцеву газету "ХХІ століття". Видання програло справу, причому, на думку газети, несправедливо.

Як розповів шеф-редактор «XXI століття» Юрій Юров, на судовому слуханні не було ні представника редакції, ні депутата Владислава Кривобокова, думка якого була викладена в статті.
 «Рішення було прийнято, поки я перебував у відпустці, я не встиг навіть написати свої заперечення щодо позову. Я наполягаю на тому, що публікація - це думка офіційної особи, депутата Луганської обласної ради, і редакція не повинна нести відповідальності за його думки », - сказав Юров.

Суд прийняв рішення стягнути з співвідповідачів - Юрія Юрова і Владислава Кривобокова - 500 000 гривень в якості компенсації позивачеві, по 250 тисяч з кожного.
У Миколаєві раз за разом в пресі з'являються повідомлення про побиття журналістів.
У листопаді 2011 року журналіст газети «Наше місто Миколаїв» Олександр Влащенко зазнав нападу невідомих, які відібрали у нього редакційний фотоапарат «Nikon», два мобільних телефони і диктофон. Також йому прострелили голову з пневматичного пістолета, кулька-кулька залишився в голові. Трьох злочинців затримали.

У травні 2 залізничники побили жypнaліcтa місцевого тeлeкaнaлу «Mapт» Oлeгa Гopдeя. Медійник запевняв, що знімав відео в особистих цілях для свого художнього фільму.

Буквально кілька днів тому - 12 липня - піддався нападу оператор телекомпанії «ТАК-ТВ» Антон Небіс, йому також пошкодили камеру. Телевізійник знімав рейдерське захоплення території об'єднання «Ніколаевоблагродорстрой».

У Кривому Розі останній випадок нападу на журналіста був зафіксований 30 квітня 2010 року. Усі центральні канали виїхали в Кривий Ріг у зв'язку з рейдерським захопленням на ПАТ ПГЗК. Тоді було скоєно напад на знімальні групи «9-го каналу» (Дніпро-ськ, група Приват) і «1 +1».
Журналіст «9 телеканалу» Ганна Мандрикіна і оператор Олександр Вернигора  розповіли міліції, що в цей день, перебуваючи в одному з адмінбудівель комбінату, зазнали нападу 2-х чоловік, імовірно представників охорони, в результаті чого була пошкоджена відеокамера. Зазначені особи змусили журналістів залишити територію комбінату.

Буквально на днях дикий випадок стався у Львові. Журналістку газети «Експрес» Світлану Мартинець побили жінки, одягнені як монашки. «Акула пера» відома своїми журналістськими розслідуваннями, зокрема, не так давно кореспондент вивела на чисту воду Андрія Слюсарчука (псевдо-лікаря, т.зв. Доктора Пі). Напад стався під час робочої поїздки журналістки. Світлана намагалася поспілкуватися зі священиком УГКЦ, якого, за деякою інформацією, захопили і силою утримували догналівци. У Жовкві, біля будинку священика, монашки побили журналістку ланцюгами.

 «Я відчула сильний тупий біль у правому боці і голові. Я не знаю, чому мене вдарили, - все відбувалося дуже швидко. Підозрюю, що це був удар ланцюгом. Я намагалася руками захистити себе - били все. Вони наносили удари в голову, груди, заламували мені руки. Я бачила чернечий одяг, і в голові не вкладалося, що це вбрання так безчестять. Я виросла в побожній родині і не могла зрозуміти: як таке може бути? »

«По поведінці цих жінок і акценту було зрозуміло, що вони роблять це не вперше - били вміло», - розповідає Світлана.

За результатами судово-медичної експертизи, у потерпілої виявили забиття грудної клітки і голови, струс головного мозку. Як з'ясувалося пізніше, особи, які напали на Світлану Мартинець, - не черниці, а члени секти Догнала. Розслідування триває.

У Харкові другий рік шукають зниклого журналіста, а також досі позбавлені ефіру опозиційні канали А / ТВК та новини АТН. Втім, АТН знайшов вихід і мовить зараз на супутник, а ось "звичайний" ефір їм все ще не надано.

Рік тому харківський майор міліції, який раніше «уславив» себе  розгоном захисників парку Горького і Лісопарку, особисто побив журналіста газети "Наше життя" Дениса Корнєва.
Учасники пікету на захист прав звільнених працівників міськелектротранспорту тоді впізнали майора міліції. Ним виявився начальник сектора охорони громадського порядку Дзержинського райвідділу міліції Володимир Чугаєвський. Зазначимо, що за дії в Лісопарку в 2010-му році Чугаєвському було оголошено догану, а його шеф - начальник РВВС Шкуропатський позбувся посади.

До перешкоджання журналістській діяльності активно підключається дніпропетровська влада.
За словами власкора газети "День" по Дніпропетровській області Вадима Рижкова, в мерії «втратили» його інформаційний запит щодо законності вирубки дерев та будівництва парковки, на місці яких побудували супермаркет "Епіцентр".

«Цього року міськрада дала відповідь, що дозволи на будівництво парковки і вирубки дерев - цілої посадки! - не давала. Двічі просив - письмово та усно - прокоментувати це питання прокурора області Наталію Марчук. Марно. І взагалі, в Дніпропетровську практично ніде не дотримується 5-денний термін для відповіді ЗМІ. Якщо журналістам відповіли в строк - це рідкісне виключення, яке підтверджує правило ", - констатує Вадим.

Інший цікавий випадок стався під час візиту прем'єр-міністра до Дніпропетровська. Журналісту 056.ua біля будівлі облдержадміністрації CБУ заборонила знімати процес сканування співробітників ЗМІ. Вимога щонайменше виглядала дивно, оскільки сканування відбувалося на очах у жителів і гостей міста, які самі запросто могли зняти це на фото або відео.

А донецького журналіста взагалі звинуватили у нападі на губернатора. Медійник Максим Касьянов навіть підписав офіційне визнання в тому, що збирався вчинити замах на голову Донецької обласної державної адміністрації Андрія Шишацького. Однак, чи було це визнання добровільним? Журналіст стверджує, що написав заяву під тиском слідчого прокуратури.

Інцидент стався 20 червня в ході перевірки супермаркету за участю голови Донецької ОДА Андрія Шишацького і першого заступника голови ДПС України. Співробітники ДПС заявляють, що перед входом в магазин звернули увагу на людину з неадекватною поведінкою (різкі рухи, наявність сумнівного предмета за ременем брюк).

Під час під'їзду машини з керівництвом до супермаркету цей чоловік, тримаючись за предмет, почав швидко пересуватися в сторону машини. Не будучи впевненими у його намірах, ДПС-ники змушені були притримати його. Людина почала вести себе істерично, не відпускаючи руки від сумнівного предмета.

З метою відведення можливої загрози для громадян, які перебували біля супермаркету, співробітники податкової міліції відтіснили людину, а наряд міліції, який прибув, затримав його. Під час затримання в чоловіка випала викрутка значних розмірів.
Свої дії затримана особа пояснити не змогла, - наголошується в повідомленні прес-служби ДПС в Донецькій області.

Як пізніше розповів сам Касьянов, він як журналіст сайту «Кордон.інфо» робив відеозапис того, як автомобіль губернатора заїжджав на парковку.

«Я знімав, як губернатор заїжджає на парковку, щоб подивитися, оплатить він парковку чи ні. В цей момент невідомі люди в цивільному заламали мені руки і надягли наручники. З моєї сумки дістали викрутку », - сказав Касьянов.

Як працювати запорізької газеті «Субота +», намагається диктувати друкарня «Кераміст», і навіть знімає з друку цілі номери і ставить умови «відкоригувати статті, що містять недостовірну інформацію». Газетярі впевнені, що джерелом тиску є запорізький бізнесмен Євген Анісімов, якому приписують статус «наглядача», і що якісь сили мають намір таким чином закрити одне з найбільших друкованих видань міста.

«Субота +» навіть пішла на акцію протесту проти тиску видавця. «Чи потрібен нам цей «смотрящий»? Ми зібрали для нього валізу з найнеобхіднішим в дорозі », - заявив на мітингу редактор Богдан Василенко.

Але найзагрозливіша ситуація склалася, мабуть, в Одеській області. Тут за три останні тижні скоєно два напади на журналістів та зафіксовано випадок перешкоджання журналістській діяльності. Так, кілька днів тому на території військової частини закрили одеського власкора газети «Сегодня» Олександра Сибірцева. Військове начальство вирішило непотрібною підготовку репортажу про скотинячі умови, в яких живуть українські військові в офіцерських гуртожитках. Зараз поведінкою людей в погонах займається військова прокуратура.

Набагато грубіше обійшлися з редактором 048.ua Олександром Городиловим, який готував матеріал про акцію місцевих громадських діячів, які виступили на підтримку української мови. Прибулий на місце проведення акції дільничний на очах у десятків свідків відібрав у журналіста посвідчення, вихопив з рук і кинув на землю відеокамеру, а його помічники в штатському, застосовуючи грубу фізичну силу, обзиваючи «триповерховим» матом, погрожували журналісту «поїздкою у відділок, де всі бруньки повідбивають ». До слова, викликаний на місце події наряд міліції так і не приїхав. На момент написання статті стало відомо, що за результатами внутрішньої перевірки, трьох «перевертнів у погонах» (дільничного, який супроводжував його помічника та чергового, який не прийняв виклик в міліцію) таки звільнили з органів. Правову оцінку дій екс-міліціонерів повинна ще дати прокуратура.

Будинок власкора газети «Виборчком» в місті Котовську АнатоліяТіора під покровом ночі невідомі закидали пляшками із запальною сумішшю. На щастя, будинок не загорівся,  і всі його мешканці залишилися живі.

До речі, це не перший подібний випадок з цим журналістом. В кінці травня на Анатолія під час засідання комісії місцевої міськради напала депутат від Партії регіонів Войцеховська. Жінка вихопила у журналіста всі документи і особисті речі з рук і викинула їх в коридор. Пізніше майно журналіста міліція знайшла в ... жіночому туалеті, в самому «цікавому» місці. За критичну оцінку журналіста постраждав і його сімейний бізнес. На ринку, де його дружина володіє контейнером, спочатку Тіорі обрізали світло, потім підготували рішення про його виселення з території і навіть дійшли до дрібних капостей - залили замок клеєм. До слова, господарем ринку є лідер депутатської фракції Партії регіонів в Одеській міськраді Олександр Фараджев.

Крім того, в тому ж Котовську групі журналістів, на чолі із засновником місцевої газети, депутатом міськради Сергієм Гинкулом погрожували і заважали законній діяльності керівники місцевого комунального ринку. Там медійники розкрили і зафіксували факти фінансових махінацій на величезні суми грошей. До цього часу  справу намагаються «зам'яти» на рівні мера міста Анатолія Іванова. Саме його вважають одним з головних ворогів преси на Одещині. Котовських журналістів регулярно викидають із сесійної зали під час розгляду земельних питань, а щодо опозиціонерів - навіть розголошують їх особисті дані.

Не відстає і Ізмаїл. Там на місцевих медійників відкрито тиснув в листуванні високопоставлений чиновник з міськради, а водій нардепа Юрія Крука, який готує городян до свого висунення, регулярно погрожує журналістам, що фіксують порушення депутатомобілем правил дорожнього руху.

У самій же Одесі боротьба з незалежними або опозиційними медіа давно вже набула системного характеру. Так, з будівлі, що належить обласній раді, наполегливо виселяються редакції газет «Чорноморські новини», «Південь» і «Вечірня Одеса». Журналістам минулої зими за надуманими приводами перекрили опалення, і ті змушені були працювати в 10-градусний мороз всередині приміщення. До речі, єдине україномовне видання Одещини «Чорноморські новини» минулої середи відсвяткувало 95-річний ювілей, а ось «Вечірку» створив легендарний Борис Дерев'янко, по-звірячому вбитий в кінці 90-х.

Від обладміністрації недалеко пішла мерія Одеси. Якщо при колишній владі опозиційних журналістів могли запросто «побити», то перетворившись на владу, колишня опозиція недалеко пішла від своїх політичних опонентів.

Найбільше дістається журналістам опозиційної ТРК «Круг». Медійникам виривав камеру начальник відділу за зверненнями громадян, а самому телеканалу на місяць відключали ефір. Відповідальність за це взяв на себе радник мера Одеси Вадим Чорний. Більш того, телерадіокомпанія «Круг» вже рік знаходиться у судових відносинах з мером Одеси Олексієм Костусєвим. Міський голова образився на журналістів за публікацію його декларації про доходи за 2010 рік.

Нападав на журналіста-громадського працівника Дмитра Короля начальник міського управління внутрішньої політики Альберт Байжанов. Неврівноважений чиновник вилив журналісту на голову склянку води.

Також весною цього року правоохоронці переслідували редактора опозиційної меру інтернет-газети «Погляд з Одеси» Ігоря Столярова. Силовики вирішили, що журналіст, який перший оприлюднив знімки заляпаних фарбою білбордів із привітаннями Віктора Януковича, має до цього відношення. Тільки громадський резонанс зупинив анонсований міліцією силовий привід Столярова до слідчого.

Слід сказати і те, що зараз в катівнях Одеського СІЗО по недоведеному звинуваченню  в організації замовного вбивства сидить журналіст-правозахисник Олександр Орлов.

Зрозуміло, це далеко не повний список тих випадків, коли влада в центрі або на місцях відкрито саботує  гарантовану щотижнево  свободу слова з вуст президента.

Ось і доводиться журналістам щомиті відстоювати своє право на професію і забезпечувати то фундаментальне, конституційне право, яке не здатний забезпечити президент зі своєю командою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі