
Тема для обговорення
11:17, 24 червня 2012 р.
Україна: життя на грані келиха
Тема для обговорення
Алкоголь старий, як світ. У різні періоди історії до цієї речовини було різне ставлення. Однак, незважаючи на одвічну тягу людини до зміни власної свідомості, ніколи ще вплив спиртовмісних напоїв на суспільство не було настільки згубним.
Сьогодні, за офіційними даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна знаходиться на 5-му місці в світі за кількістю випитого алкоголю (від 15 до 20 літрів спирту на душу населення в рік) і займає лідируючі позиції по вживанню алкоголю дітьми.
Пиво - це не алкоголь?
Не секрет, що багато в чому причина повальної алкоголізації населення криється в рекламі. В Україні, так само, як і в багатьох країнах СНД, реклама алкоголю і тютюну обмежена на законодавчому рівні. При цьому міцні спиртні напої, якщо й присутні в ефірі, то лише своїм логотипом, чого не можна сказати про рекламу пива. Як це не парадоксально, пиво у нас алкоголем не вважається взагалі, тому і обмежень на рекламу немає. «Чоловіче пиво!», «Пиво для знавців», «З тобою в будь-яких починаннях» та інші рекламні слогани вражають своїм цинізмом і в деякій мірі - абсурдом. Також «капають» на глядача теми псевдопатріотизму, коли ті чи інші виробники використовують любов до Батьківщини для асоціації зі своїм продуктом.
Між тим, пиво, будучи не особливо міцним напоєм, несе найбільш згубний вплив у масштабах суспільства. Небезпека полягає в тому, що більшість населення не сприймає пінистий напій як алкоголь, споживаючи його повсюдно в необмежених кількостях. Проти такого сприйняття пива виступають українські наркологи. Так, за інформацією викладачів кафедри наркології Харківської медичної академії післядипломної освіти, для формування алкоголізму пиво навіть більш небезпечне, ніж міцні алкогольні напої.
«З часом людина без «пивного допінгу» не здатна відчувати себе нормально, порушується самопочуття, погіршується настрій, з'являється напруженість. Пиво стає звичкою. Серед тих, хто звертається за допомогою до наркологів, приблизно 15-20% хворіють пивним алкоголізмом », - впевнені харківські вчені.
Також пиво і слабоалкогольну продукцію можна вважати «трампліном» до більш міцних напоїв. Адже майже жоден закоренілий алкоголік, який похмеляється антифризом, починав не з горілки, а з чогось «легшого».
Алкогольна міфологія
Сьогодні у свідомості обивателя склався ряд міфів щодо алкоголю. Одним з найпопулярніших вишукувань на цю тему є твердження корисності алкоголю в малих дозах. Всупереч цьому твердженню говорить той факт, що етиловий спирт, майже за всіма критеріями ВООЗ, є наркотиком, переважною функції нервової системи людини.
Помилковим також можна вважати твердження про зігріваючі властивості спирту. На думку вчених, алкоголь всього лише розширює судини. Даний ефект на холоді, швидше, зіграє на шкоду, так як через розширені капіляри тепло швидше вийде з організму.
Однією з причин вживання спиртовмісних напоїв людиною є їх психотропні властивості. При цьому багато хто помилково вважає, що етил є антидепресантом, проте це діаметрально протилежно істині. А звеселяючі властивості - швидше, питання психологічного сприйняття.
Між тим, українські громадські працівники, що займаються пропагандою здорового способу життя, пов'язують процес ідеалізації алкоголю зі спробою виробників наростити збут.
«Творці подібних теорій - це науково-дослідні установи, що працюють, в основному, на гроші виробників алкоголю», - упевнені активісти руху «Твереза Україна».
Деякі факти
Крім безпосередньої шкоди здоров'ю людини, алкоголь завдає істотної шкоди й економіці країни. Тут позначається травматизм на виробництві, злочинність, рівень здоров'я населення, смертність і багато іншого. При цьому деякі вчені навіть називають кількість державних збитків, пов'язаних з різними алкогольними наслідками. Так, за підрахунками знаменитого математика-економіста Бориса Іскакова, на 1 грошову одиницю доходу від алкоголю, доводиться 3-5 грошових одиниць збитків.
Яскравим прикладом алкогольного помутніння, що ледь не коштувала життя 5-ти маленьким дітям, став інцидент в Запоріжжі. 13-го червня цього року в чергову частину міста надійшла інформація, що горе-матір, як слід «прийнявши», вирушила на прогулянку, залишивши своїх дітей замкнутими в квартирі. Діти були госпіталізовані, через кілька днів ув'язнення. Найменшому бранця материнського алкоголізму близько 2-х років.
Дещо раніше в Донецькій області розгорівся неабиякий скандал навколо відео, на якому перехожий відобразив 2-х нетверезих правоохоронців при виконанні. В результаті МВС принесло вибачення і звільнило правоохоронців.
Під Одесою в місті Котовську в лікарню швидкої допомоги була доставлена 5-річна дитина з алкогольним отруєнням. Батько-алкоголік дав йому «для профілактики інфекцій» півсклянки червоного вина.
13-го лютого 2012 року в Луганську сталася ДТП, яка забрала життя студентки коледжу ЛНУ. Водій збив дівчину, перебуваючи під впливом наркотиків. Трагедія стала приводом для акції «АВТОБЕЗПЕКА Луганськ», в ході якої городяни закликали автомобілістів відмовитися від одурманюючих речовин заради безпеки оточуючих.
Шокуючий випадок стався в Сімферополі. Мати алкоголічка довела до смерті свою 2-річну дитину. За інформацією місцевих правоохоронців, жінка вела асоціальний спосіб життя. Дитина була народжена на природі і не була зареєстрована. Після того, як служба у справах дітей дізналася про існування малюка - його відправили до лікарні, де були поставлені діагнози і призначено лікування. Проте матуся дитини забрала її додому і через декілька днів дитина померла.
Надія вмирає останньою
Як це часто буває, у відповідь на бездіяльність влади, починають діяти прості громадяни. Відсутність якісної соціальної реклами компенсується пропагандою тверезницьких рухів, а відсутність спортивних секцій штовхає молодих людей на турніки. Все популярнішим стає вуличний спорт - воркаут. Масові «тверезі» пробіжки по місту збирають все більшу кількість прихильників.
Показовим прикладом стали нещодавні змагання з воркауту в Маріуполі, які зібрали понад 200 любителів турніків.
Не залишаються осторонь від проблеми і деякі чиновники. Так, у Львові було прийнято безпрецедентне рішення. Місцеві депутати, з подачі міського голови, фактично ввели в місті сухий закон, дозволивши продавати алкоголь лише в барах та клубах. Проте через час районний суд рішення скасував.
Але так чи інакше, багато хто починає усвідомлювати всю серйозність проблеми алкоголізації.
Замість епілогу ...
Зараз Україна перебуває на «краю чарки». Алкогольний конвеєр підхоплює дітей, починаючи з пива в 15-річному віці, і несе вперед, нарощуючи «обертів». Наші співвітчизники в середньому споживають до 20-ти літрів чистого спирту на рік на душу населення. При цьому ООН стверджує, що вживання всього 8-ми літрів етилу в рік може привести до серйозної деградації населення.
В Україні близько 80% побутових і близько 40% дитячих злочинів відбувається «під градусом». Кількість природжено хворих дітей також неухильно зростає, і не завжди провиною тому - горезвісна екологія.
Щоб змінити ситуацію потрібно глобальне розуміння проблеми не тільки громадських діячів або законодавців, а й кожної людини.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:00
Вчора
17:00
Вчора
16:46
Вчора
15:04
Вчора
ТОП новини
Оголошення
10:32, 7 червня
4
12:51, 4 червня
4
08:47, 4 червня
12:51, 4 червня
2
live comments feed...
Коментарі