Два роки після «референдуму». Що було, що є і що буде

Два роки тому, 11 травня 2014 року, в Донецькій і Луганській області сепаратисти, які домагаються відділення Донецької і Луганської областей від України, провели так званий «референдум» з питання самовизначення «ЛНР» і «ДНР». За даними сепаратистів, на «референдумі» (на якому можна було голосувати без паспортів і по кілька разів) явка на Луганщині склала 81%, на Донеччині - 75%. "За" самовизначення ЛНР проголосували 96,2% учасників референдуму, ДНР - 89,7%.

На наступний день, 12 травня 2014 року, був проголошений так званий «державний суверенітет Донецької і Луганської народних республік».

Насправді, в «референдумі», за даними соціологів, взяла участь, в кращому випадку, лише третина населення окупованого Донбасу, і більшість з них навіть не розуміла, за що вони голосують, і до яких наслідків може привести їх вибір.

Сьогодні, через два роки, ми бачимо, як маленький папірець, кинутий в коробку з-під олії, може зруйнувати міста і вбивати людей.

Результат незаконного референдуму 11 травня 2014 року - це окупація частини території України і створення території без держави і без закону. Це понад 7 тисяч загиблих. Це десятки тисяч зруйнованих будинків. Це зламані долі і покалічені люди. І це не Майдан, як люблять говорити в Донбасі - це сепаратизм, це чужа зброя і чужі прапори.

 

За що боролися, на те й напоролися

Дуже багато з тих, хто прийшов 11 травня на незаконний референдум, нічого не знали ні про які республіки. Вони хотіли кращого життя, а в голові працював калькулятор - в Росії пенсія така-то, а у нас менше. «Тихенько, як в Криму, прапори поміняємо, і відразу проллється на голову золотий дощ», - приблизно так міркували люди. В них, з одного боку, був страх Правого сектора (і з цього не треба сміятися - людей реально залякували), а з іншого - фінансове благополуччя в складі Росії.

Дончанка Олена П, яка брала участь в референдумі, каже, що їй тоді здавалося, що незабаром Донбас по кримському сценарію приєднають до Росії, а голосувала вона, тому що була налякана повідомленнями російських ЗМІ про звірства «Правого сектора».

Сьогодні, «надивившись» на напівголодне життя в «Народній Республіці», де заборонені мітинги і введена цензура, вона ніколи б не пішла на цей «референдум».

А ось пенсіонерка Валентина Михайлівна з невеликого гірничого селища під Єнакієво ходила на референдум, будучи затятою патріоткою України. «У нас в селищі не піти 11 травня на референдум це був  ризик для життя. Люди реально боялися проявляти свою проукраїнську позицію, тому що були залякані вже розпочатим  терором проти людей, які просто хотіли жити в Україні, як і раніше.

Цікаве опитування провело Громадське ТБ в Маріуполі. Людям поставили запитання, за що вони голосували на референдумі 11 травня 2014 року. Цікаво, що в 2016-му вони ні слова не говорять про незалежність. Стверджують, що або не брали участь у референдумі, або голосували за краще життя, проти олігархів, проти бандерівців. Але жоден з респондентів не сказав, що хотів жити в «ДНР»

 

Щеплення від сепаратизму

Через два роки після «референдуму», зараз вже майже ніхто не згадує, що насправді сепаратистський референдум намагалися провести не тільки в Донецьку і Луганську. В Одесі, Харкові, Миколаєві в березні 2014 го робилися спроби організації незаконного голосування.

16 березня 2014 року в центрі Миколаєва учасникам нелегітимного плебісциту видавали бюлетені з двома питаннями: «Чи підтримуєте ви федеративний устрій України» і «Чи підтримуєте ви створення федеративного округу Новоросія в складі України, що включає в себе Миколаївську, Одеську та Херсонську області».

Так що доля стати Новоросією загрожувала всьому півдню України.

На думку депутата Миколаївської обласної ради Миколи Жолобіцького, близько 30% жителів області підтримують проросійські погляди і зараз. Число таких в Харкові, Одесі - не менше.

Так чому в Донецьку і Луганську Новоросія стала можливою, а в тих містах - ні?

Кандидат філологічних наук, літературознавець, публіцист львів’янин Богдан Тихолоз вважає, що вся справа в парашуті.

«Кажуть, що радянського розвідника видавав парашут, що тягнувся за його плечима. Так само українське суспільство сьогодні має парашут радянського минулого. Він і досі за нами тягнеться. Ми его обрубуємо болюче, но нам поки що це не вдається. Події, що 2 роки тому відбулися на Донбасі, стали можливими самперед завдяки тому, що там була критична маса людей "з парашутом", які не хотіли  змінювати своє майбутнє. Люди, які тоді прийшли на псевдореферендум, - люди без вибору », - каже Тихолоз.

Однак це не відповідь на ключове питання: чому ті ж самі люди з парашутами не змогли нічого зробити в Одесі.

Очевидно, що справа не тільки в «парашутистах», а і в тих, хто розганяє вітер - тобто в політиках.

Сьогодні всі якось стали забувати, як своїм вольовим рішенням Арсен Аваков сказав: ми будемо штурмувати Харківську ОДА. А в цей самий час інший впливовий чоловік, Ринат Ахметов, заявив, що ні за що не дозволить штурмувати ОДА в Донецьку.

Результат ми спостерігаємо сьогодні: вільний Харків і окупований Донецьк.

Зараз багато хто в Україні переконаний, що ні в Харкові, ні в Одесі, ні в Миколаєві повторити те, що було навесні 2014 го, вже не вдасться. Картина життя в Донбасі стала найкращим щепленням від сепаратизму.

«Сусідство з «чорною дірою» АТО,«ЛНР» і «ДНР» подіяли на харків'ян як нашатир. У багатьох людей там живуть родичі, і вони не з чуток знають, що таке існувати без державності. Нехай у нас в Україні і не ідеальна система, але її відсутність в принципі набагато гірше. Лише коли зникає вся державність, навіть в таких недосконалих формах як в Україні, ми помічаємо, що втратили. На сьогодні бажаючих побачити на Харківщині «ХНР» зменшилася в рази », - зазначив харківський політолог Олексій Крисенко.

«Що тоді (у 2014 році - ред.), що зараз наші люди не поведуться. Просто тоді це було гостріше, а зараз вже "накипіли" ЛНР і ДНР - яке життя людей на цій території, як у них там все розвалено! Наші нічого подібного не захочуть, це 100%. Нема зараз мотивів, чи що, інтересів перетворювати свою територію в хаос», - вважає громадський активіст, екс-кандидат в мери Кривого Рогу Інна Іванченко.

Тарас Кремінь, екс-глава Миколаївської ОДА, народний депутат України від "Народного фронту", переконаний, що сьогодні пропаганда втрачає свій вплив на людей. Вони бачать правду, чують її від своїх родичів і знайомих на окупованих територіях і перестають вірити телевізору.

«Питання пропаганди і інформаційний війни проти півдня України в якійсь мірі розчинилося на тлі об'єктивної інформації, яку жителі півдня отримують безпосередньо від учасників АТО, від родичів, волонтерів або доброчесності політиків, або людей, що живуть на окупованій території ... Але я донині розглядаю Миколаїв як вузлову точку регіону, яку треба берегти. Я думаю, що розкол, який стався в Донбасі, в Миколаєві неможливий. Тому що і громадська, і громадянська злагодженість, і бойова підготовка тих військових підрозділів, що дислокуються у нас, і вміння і навички ветеранів та учасників бойових дій - сьогодні це серйозна сила, яка може дати відсіч в різних напрямках. Однак, в разі зовнішньої агресії може з'явитися загроза того, що суспільство почнуть колоти зсередини, створюючи уявні проблеми і загрози, які будуть вирішуватися уявними методами, які насправді є гібридним протистоянням всередині самого суспільства. Україну зовні зруйнувати не можна, тому спроби ще будуть. І постійні мінування (в Херсоні, Одесі, мінування миколаївського Кульбакінського аеропорту) - це явні знаки і сигнали для того, щоб ми всі були максимально єдиними і сильними, і тоді ми зможемо тримати оборону ще довгий час ».

 

«Підривники»

Тисячі смертей і сотні тисяч понівечених доль. Нам, наївним українцям, здавалося, що цього-то мало б вистачити сильним світу цього, щоб усвідомити всю серйозність наслідків ігор з народними масами. Усвідомити - і припинити грати. Але ні. Навіть почуття самозбереження не спрацьовує у них. Вони продовжують свою підривну діяльність.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко панічно боїться показати своїм виборцям, що він за Україну, за зміни, за демократичне будівництво. Він уникає будь-яких публічних заходів, де б йому довелося відверто говорити: Східний обстріляли з російських «Градів», 9 травня ГУВС захопили терористи. Він вивертається, як вуж на сковорідці, щоб не вимовити слова, здатні прояснити свідомість одурманених російською пропагандою бабусь.

Нардеп , екс-регіонал Сергій Матвієнков ігнорує заходи Дня пам'яті і примирення 8 травня. А лідер Опозиційного блоку Олександр Вілкул безсоромно розсилає джинсу, в якій намагається зіштовхнути лобами ветеранів ВОВ, і тих, хто молодий, хто вчив історію не за радянськими підручниками.

«Розколоти Україну на користь Росії і сьогодні мають намір не тільки втікачі  в РФ маркови і януковичі, але йті, що залишилися  тут ківалови та інші екс-регіонали. Питання тільки в тому, що українські патріоти просто не дадуть це зробити. Це залізно », - переконана керівник Одеського кризового медіа-центру Олена Балаба. Адже всі ці «підривники» до оскоми прозорі і передбачувані. Вони не змінюються. Життя нічому їх не вчить. І головний урок, який вони повинні були зробити, але не зробили, - якщо піднімається на поверхню дно, воно засмоктує всіх. Ніхто не буде врятований.

У 2014-му у «підривників» вистачило ресурсу і підступності, щоб не дати українцям на сході і заході зрозуміти: насправді і на Майдані в Києві, і в Донецьку вони хотіли одного і того ж, - щоб упирі на тілі України «пішли в бан».

Не дати людям об'єднатися - ось головна повістка оппозіційників і сьогодні. Схоже, криваві хлопчики їм не сняться.

 

Переосмислення

Але яка б не була темна ніч, світанок настане. Переосмислення всього, що відбувалося 2 роки тому, прийде. До тих, хто живе в окупації, воно приходить швидше.

Сьогодні багато хто з тих, хто щиро вважав, що Донецьку і Луганську потрібно було від'єднуватися від України, визнають, що це була помилка. Але віру в те, що «республіки» рано чи пізно повернуться до складу України, іноді втрачають навіть стовідсоткові патріоти. «Занадто багато Росія вкладає в «ДНР» і «ЛНР». Зброя, гроші, товари - я хотіла, щоб Україна повернулася, але, чесно кажучи, в це вже не вірю », - вважає мешканка окупованого Донецька.

Луганський активіст, співголова ГІ "Права справа" Дмитро Снєгирьов впевнений, що в Луганську люди йшли голосувати проти корупції, беззаконня, організованого Партією регіонів,  через низьку зарплату, соціальну несправедливість. Весь цей багаж асоціювався у них з Україною. «За 24 роки в Луганську практично не було української влади, я маю на увазі не державних ознак, а за духом, насаджувалося, що є якийсь особливий народ з донбаської ментальністю, близькою до Росії, три покоління виросло з цим. Таким чином, протест ліг на здобрений  ґрунт. Плюс події в Криму, багато хто розраховував, що буде саме такий сценарій, активно насаджувалось, що зарплати в Росії високі, кращого президента і бути не може.

А сьогодні, я вважаю, там йде прозріння. Звичайно, відсотків 30-35 залишаться ідейними проросійськи налаштованими, це генетичні росіяни, за походженням, жертви інформації і ті люди, які взяли в руки зброю. Але число бажаючих повернутися в Україну зараз значно зросло. Вони побачили за два роки ціну російського миру зсередини, низькі зарплати, пенсії, непорівнянні з рівнем цін. У людей зараз з'явилася ностальгія за Україною, і цим добре б скористатися ».

Однак навіть найпалкіші патріоти України з побоюванням і навіть страхом думають про те, що повернення Донбасу в Україні колись все-таки відбудеться.

«Мене турбує, в разі успішного варіанту відновлення територіальної цілісності ... як кожен з нас буде ставитися до зрадників? Простим ми один одного і знайдемо сили йти далі, або будемо продовжувати ділити українців на бандерівців і ватників? У мудрого Лінкольна вийшло примирити Північ і Південь. Їх досвід залишає мені надію », - каже відомий в Дніпропетровську юрист, громадський діяч і лідер руху« Як приручити закон »Антон Деньгуб.

 А ось на думку донецького історика і літератора Олени Стяжкіна, боятися нічого не треба.

«Перш ніж говорити про« відпустити », необхідно пройти через розуміння того, що землі і люди окуповані, що вони втратили не тільки соціальну, економічну, політичну, але й інформаційну суб'єктність. Зрозуміти, що всі ці заяви колаборантів, паради, показові «уроки патріотичного виховання» в школах - не що інше, як порції отрути, яким отруюють свідомість і людей в окупації, і решти українців. Зрозуміти, що все це «згине, як роса на сонці», як тільки межа між РФ і Україною буде закрита і разом з нею будуть закриті канали поставок зброї і телепропаганди. Ось якщо це зрозуміти, то можна відпустити і ненависть, і синдром марних очікувань ... »

Ксенія Халтуріна

референдум
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
25 січня о 10:00 Львівський клуб файкарів (Lviv Рipe Сlub) уже вп'яте організує свято файки з традиційним відкритим турніром із повільного паління люльки. Захід відбудеться у ресторані "Королівська пивоварня" у Львові, турнір розпочнеться о 14:00. Як повідомили організатори події, цього року на захід приїдуть файкарі з інших міст України, Чехії та Словаччини, щоб смачно покурити і продегустувати різні сорти файкового тютюну. Зазначимо, що всесвітня Асоціац...
Бізнес
Для українських жінок, які взяли відпустку по догляду за дитиною, запустили онлайн-курс "З місця в кар'єру!", який має на меті допомогти учасницям переглянути кар'єрні можливості, пройти співбесіди і "знайти вихід з декрету". Як повідомили 032.ua розробники курсу, він цілком безкоштовний та складається із восьми відеоуроків та практичних завдань, розміщених на сайті EdEra. Учасницям пропонують дізнатися про: правила успішної співбесіди, time management, те...
Бізнес
Упродовж 2020 року тарифи на розподіл газу зростатимуть в ціні двічі. У січні Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила підвищення тарифів газорозподільних мереж на 46%. Із липня планують ще одне підвищення на 20%. Як повідомили у Консультаційному центрі "ГазПравда", зміни стосуються 44 регіональних газорозподільних компаній. З початку 2020 року тариф для них складає від 0,28 до 1,99 гривні за к...
Культура
Впродовж 20 років команда інституту кольору Pantone визначає модний відтінок року. Якщо в 2019 стильно було одягати речі коралового відтінку, то в новому 2020 визначили інший головний колір року.   Львівська дизайнерка Марія Старчак розповіла у коментарі кореспондентці 032.ua, на які кольори потрібно звернути увагу цього року, а також – як правильно поєднувати їх, щоб виглядати неперевершено.  Як зазначила дизайнерка, Інститут кольору Pantone, що вивчає тр...
Культура
У Львові навесні 2020 року планують знімати одну із серій польського серіалу «Еринії», події в якому відбуваються у Львові в 1937−39 роках та у Вроцлаві у 1946 році.  Міський голова Андрій Садовий сьогодні зустрівся з продюсерами, які мають намір знімати у Львові одну із серій та обговорив технічні речі, що пов’язані зі зйомками. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.  Зазначимо, серіал зніматимуть за романом польського письменника та філо...
Суспільство
23 січня з 10:00 до 13:00 відбудеться акція протесту шахтарів Львівщини із перекриттям дороги міжнародного значення Львів - Рава-Руська, у районі села Добросин. Гірники вимагають виплатити чергові заборгованості по зарплатах працівникам ДП "Львіввугілля". Як повідомив на своїй сторінці у соцмережах голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, про свої наміри гірники Червонограда повідомили письмово президента України, голову Верховної Ра...
Політика
22 січня міністр оборони Андрій Загороднюк розкритикував строкову службу в її наявному стані і розповів, що разом з аналітиками вони працюють над новою концепцією. Імовірно, є сенс скоротити строк служби і зосередитись на якості, а не на формальних цифрах. Про це він розповів в інтерв'ю "Інтерфаксу". На його думку, строкова служба не працює у тому вигляді, в якому вона існує в Україні тепер. Це, по-перше, дуже корупційна історія. Люди платять гроші, щоб їх...
Суспільство
22 січня у Львові відбулась зустріч очільника міста Андрія Садового, заступниці міського голови з питань житлово-комунального господарства Ірини Маруняк та начальника управління транспорту мерії Ореста Олеськіва щодо підняття вартості проїзду в автобусах.  Як повідомив заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий на своїй сторінці у Facebook, за результатами зустрічі по міських перевезеннях у Львові наразі не б...
Пригоди
Поліція розшукує 17-річного львів'янина Віталія Беднарчука, який останній раз  виходив на зв’язок з батьками чотири дні тому.  Як розповів на сторінці у Facebook депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич, останній раз хлопець повідомив матері, що з ним все гаразд, 17 січня. Зі слів друзів, востаннє його бачили 21 січня близько 21:00 у СТРЦ Spartak.  Віталій Беднарчук був одягнений у синю куртку, чорні джинси та спортивну шапку. Його зріст 175 см, у хлопця...