Стоячи або на колінах

У Російській Федерації шириться дискусія про те, як буде відбуватися примирення двох сусідніх країн, України і післяпутінської Росії.

Для України ця раптова розмова  в російському суспільстві - щонайменше передчасна. В Україні все ще йде війна, кінця і краю якій не видно. Але в Росії, мабуть, це нікого не бентежить. Там запускають сайти, на яких нібито громадяни двох країн нібито ведуть діалог про те, що ми все-таки брати, і що неможливо нас посварити. А лідери думок транслюють путінський посил про те, що влада в Україні не стабільна, і все там може дуже скоро розвернутися в колишнє русло рабської покірності і нафтогазової залежності.

Ну, на російських "лідерів думок" ми вже давно не звертаємо уваги. Чого не скажеш про голоси російської опозиції. До неї ми поки прислухаємося. Хоча б для того, щоб розуміти, про що буде говорити Росія після Путіна, коли у нинішньої опозиції з'явиться шанс поширити свій вплив далі, ніж на 8% населення.

Безымянный

На цьому тижні в російському журналі Slon з'явилася стаття Олега Кашина "Чи зможуть помиритися Україна і Росія в найближчому майбутньому". Для тих, хто не знає, Олег Кашин - опозиційної російський журналіст. За професійну діяльність потрапляв в "чорні списки ФСБ", зазнавав нападів з боку російських націоналістів з організації "Наші", які навіть оголосили Кашина ворогом Росії.

Зараз журналіст працює в опозиційних російських ЗМІ "Дощ", Slon, Colta. Його вердикт про майбутнє примирення наших країн такий: помиримося, але ставати на коліна, як того чекає від нас Україна, не будемо. Ну прямо комплекс у них якийсь з цими колінами.

"У сучасних українських публіцистів дуже поширений нав'язливий образ німецького канцлера Віллі Брандта, який стояв на колінах біля пам'ятника жертвам Варшавського гетто. Так виглядає наше майбутнє примирення, якщо дивитися з іншого боку російсько-українського кордону: майбутній російський президент приїжджає до Києва, підписує акт прийому- передачі Кримського півострова, а потім підходить до пам'ятника «Небесної сотні» або героям АТО, встає на коліна і кається за все, що зробила Україні путінська Росія ... "

На думку Кашина, Україна чекає саме такого сценарію, і абсолютно марно.

"... Донбас - це те, що дійсно доведеться повертати Україні, допомагаючи їй відновити державність і інфраструктуру на зіпсованих «русскім міром» територіях і не чекаючи ніякої подяки замість ... Важливо розуміти, що Криму це стосуватися не повинно. Крим, очевидно , так і залишиться місцем докладання протиріч між РРФСР і УРСР, і владі майбутньої Росії в будь-якому випадку доведеться шукати якесь інше майбутнє для півострова замість фантастичного і спрямованого проти кримчан «повернення» на українських умовах. Класик в цьому сенсі абсолютно прав - Крим не бутерброд. Влада, яка буде не в змозі його утримати, дуже скоро виявить, що вона взагалі не потрібна Росії ".

Заглиблюючись в історію, Олег Кашин зводить війну, розв'язану Кремлем на сході України, до конфлікту з радянським шлейфом між умовними РРФСР і УРСР.

"У конфлікті, який увійшов в активну фазу в 2014 році, один одному протистоять РРФСР з самовідчуттям Російської імперії і УРСР з самовідчуттям Польщі. Кращим способом помиритися було б взаємне анулювання цих самовідчуттів, але в реальності варто виходити з того, що українська сторона після Майдану і війни ще сильніше зміцниться в тому, що вона - країна не Хрущова і Брежнєва, а жертв голодомору, бійців УПА і героїв АТО, перед якими будь-яка людина з Москви повинна, як Брандт перед варшавянами, встати на коліна (а навіть якщо і стане, то все одно не пробачать). Тому, швидше за все, післяпутінській  Росії доведеться викручуватися самій і зрозуміти перш за все про себе щось, що не було зрозуміло ні в 1991 році, ні пізніше ".

А далі Олег Кашин говорить про необхідність громадянам Російської Федерації переосмислити самих себе, перестати вважати себе спадкоємцями імперії. Проте, абсолютно очевидно, що ні сам Олег Кашин, ні його численні співвітчизники поки до відмови від імперськості не готові.

"Питання покаяння, горезвісні коліна Брандта - цієї теми в російсько-українських відносинах майбутнього просто не повинно бути. Локальні війни між сусідніми країнами - історія людства знає їх більше, ніж глобальних катастроф масштабу Другої світової війни. Нинішні серби і хорвати, може, і не братаються, але і глотки один одному не ріжуть - ми з українцями більше схожі на них, ніж на німців і євреїв чи поляків, і вести себе нам доведеться точно так - не звалюючи на себе зайву провину, заново вчитися бути сусідами, торгувати, подорожувати і розуміти один одного. Державна і історична мудрість, яка буде потрібною майбутній російській владі при вибудовуванні відносин з Україною, буде полягати в тому, щоб знайти альтернативу моделі «платити і каятися», яка, і це теж важливо розуміти вже зараз, нічого доброго Росії не принесе. І не тільки Росії. Це варто розуміти і українцям - мир і добросусідство для них можливі лише з тією Росією, яка буде позбавлена ​​не лише імперських амбіцій, але і незаслуженої імперської провини ", - резюмує російський журналіст.

На фото - Маріуполь, 2015 р.

Стоячи або на колінах (фото) - фото 2 к разделу - трагедия одной семьи

Сартана, 2014 р.

IMG_4790 2_новый размер разворот

 

І ось тут хотілося б Олегу Кашину заперечити. "Незаслужена імперська провина" сьогодні існує тільки в зашореної свідомості російських громадян. Українці дивляться на це питання без жодних вагань. Є суверенна держава Україна. Є загальновизнані кордони, в тому числі визнані і Російською Федерацією. Це з одного боку. А з іншого - є російські військові, які воюють не в Ростові або Таганрозі. Вони воюють на українській землі. Є "Гради", міномети, БТРи, танки, які мають російське маркування. Вся ця зброя була незаконно доставлена в Україну і до сих пір вбиває українських громадян.

Напевно, можна було б згадувати конфлікт з китайцями через Даманський  острів, Югославію згадувати, як це робить Кашин, і думати: ну ось там змогли забути - і тут забудуть. Але проблема в тому, що українці - не китайці і навіть не серби. Погодьтеся, і ті, і інші все-таки далеко. В українців дідусі, бабусі, тітки, дядьки живуть в Росії, а у росіян - в Україні. Помилково думати, що ця обставина є пом'якшувальною. Найбільші образи нам завдають найближчі люди. Образа нанесена Російською Федерацією - це удар Каїна. І думати, що українцям від сусідів потрібно покаяння на колінах - дуже спрощений погляд на ситуацію.

Сьогодні українці відчувають почуття глибокої несправедливості по відношенню до своєї країни з боку сусідньої держави. І несправедливість ця має довгий список: анексований Крим, окупований Донбас, зруйновані будинки, розкрадені заводи (а Росія на окупованих територіях поводиться як звичайний грабіжник) і найстрашніше - тисячі смертей, зламані долі. Чи мають право українці після всього цього на вибачення? Безумовно мають. І не важливо, в якій позі вони будуть принесені - на колінах або стоячи. Але аналогія з Німеччиною тут не зовсім точна. Як то кажуть, є нюанс. Гітлерівська Німеччина ніколи не заперечувала своїх злочинів. На відміну від Російської Федерації. І тому Україна чекає від росіян не вибачень і покаяння, як чекали, від німців, наприклад, поляки. Вона чекає елементарно - визнання своєї провини, що, природно, неможливо без виведення російських солдатів і зброї з Донбасу і Криму. Тому пасаж про акт прийому-передачі Криму не влучає в ціль. Які акти? Просто йдіть тим же шляхом, як і прийшли.

Мабуть, кажучи про примирення України та постпутінської Росії, треба згадувати не Китай, а Грузію і Абхазію. Абхазькі грузини, які бігли від війни в Україну і сьогодні змушені залишатися в окупованому Донецьку, кажуть, що Росія в Донбасі розіграла той же сценарій, що і у них на батьківщині. "Все вгадувалося до останньої точки", - кажуть вони. Сепаратистський конфлікт в Абхазії, розпалюваний російською зброєю, танками і авіацією, вилився в тисячі жертв. За офіційними даними, абхази вбили понад 10 тисяч грузин. Є свідчення і про жорстокості з боку грузинської армії.

В кінці минулого року, через понад 20 років після абхазько-грузинської війни, в центрі Тбілісі пройшла акція "Обійми абхаза". Кілька молодих людей стояли мовчки з табличками на грудях "Я абхаз. Обійми мене". Багато хто підходив. Плакали.

Сьогодні в Грузії вірять: коли-небудь, можливо, ще років через 20, грузини і абхази зможуть почати говорити один з одним, для того щоб зрозуміти, пробачити і жити далі.

Чи вийде пробачити в України? Поки йде війна, про це рано говорити.

Україна Росія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
З 1-го вересня в Україні припинили трансляцію аналогового телебачення. 032.ua пропонує своїм читачам спосіб, як розважатися й без доступу до ТБ, та заодно перевірити себе на "телезалежність". Пройдіть жартівливий тест та з'ясуйте, яким є ваш рівень (не)залежності від телевізора й чи важко ви переживаєте відімкнення аналогового TV. Читайте також: Як змінювався електротранспорт Львова. Раритетні фото (Щоб пройти тест, зачекайте кілька секунд, поки він завант...
Культура
Матір Кузьми "Скрябіна" заяв​ила про використання портретів сина похоронними компаніями для реклами своїх послуг. Про це Ольга Кузьменко написала на своїй сторінці у Facebook. "Допоможіть виявити і знешкодити мародерів-господарів похоронних фірм, які використовують портрет мого сина в рекламних цілях, роблять лже-могили на своїх показових майданчиках з його даними. Таких прикладів нам повідомили вже чимало. Самі їх всіх ми не зможемо виявити. Прошу у вас,...
Бізнес
На сайті 032.ua триває спецпроект "Тест-драйв закладів Львова". Нещодавно ми писали про  ресторан “New-York-Street-Pizza", що на Сихові. Сьогодні ми розповімо вам про заклад під назвою Ляфінаж, який позиціонує  себе, як крамниця-кафе ремісничих крафтових український сирів. Відкрили ресторан рік тому у проїзді Кривала Липа,7, що у центрі Львова. Рейтинг закладу у Google - 4,9 із 5.  Перші враження та інтер'єр  Прийшовши сюди, одразу помічаємо, що це дуже ма...
Кримінал
У Перемишлянському районі виявили незаконну врізку у нафтопроводі «Дружба», через яку стався витік нафти. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту населення ЛОДА, передає 032.ua. Читайте також: На Львівщині жінку збив мікроавтобус: потерпіла в реанімації Вчора, 21 вересня, о 23:30 надійшло повідомлення, що поблизу сіл Серники та Лани Перемишлянського району відчувається різкий запах нафтопродуктів. Про це повідомили відповідні служби. Дис...
Суспільство
Сьогодні у Львові стартувала найочікуваніша книжкова подія року. Ювілейний 25-й Book Forum змінив назву та запрошує поринути у атмосферу читання й книжкової ейфорії. 032.ua зібрав для читачів усе найцікавіше. Читайте також: ТЕСТ: наскільки ти (не)залежний від телебачення Вартість Ціни на абонементи на цьогорічний форум стартують від 15 грн для студентів та від 35 грн за один день. Для дітей дошкільного віку та школярів до 16 років вхід на 25–й Book Forum б...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода трапилася вчора, 21 вересня, близько восьмої вечора у селі Чернихів, Самбірського району. Про це повідомили у відділі комунікації поліції Львівщини, інформує 032.ua. Читайте також: Львівські рятувальники у Рудному витягли чоловіка з 12-метрового колодязя Як встановили правоохоронці, водій автомобіля «Мерседес Спринтер», 51-річний житель Самбірського району, скоїв наїзд на невідому жінку-пішохода. Її з діагнозом «політравма» гос...
Суспільство
Через матч ФК «Львів» — ФК «Карпати», який відбудеться сьогодні на «Арені Львів», роботу громадського транспорту підсилять додатковими автобусами. Про це поінформували у прес-службі мерії, передає 032.ua. Читайте також: Форум видавців у Львові: вартість, спеціальні гості та найцікавіші події Як зазначили в управлінні транспорту ЛМР, через велику кількість придбаних квитків на матч 9-го туру Української Прем’єр-ліги ФК «Львів» — ФК «Карпати» для зручності д...
Пригоди
Вчора, 21-го вересня, близько третьої дня у сел. Рудно на подвір'ї одного з приватних господарств чоловік впав в колодязь. Про це повідомили у прес-службі ГУ ДСНС Львівщини, інформує 032.ua. Читайте також: На Львівщині BMW збив на смерть 26-річного пішохода, який вибіг на дорогу До місця виклику негайно виїхали рятувальники. Як з'ясувалось на місці події, 26-річний чоловік впав у колодязь з водою й не міг самостійно вибратись. Гибина колодязя - 12 м. За до...
Суспільство
Сьогодні ввечері через святкування 3-го дня народження ТРЦ «Forum Lviv» у місті перекриють вулицю та внесуть зміни у рух громадського транспорту. Про це інформують у прес-службі міської ради, передає 032.ua. Фото: Forum Lviv/Facebook.com Читайте також: ТОП-9 місць у Львові для осінніх прогулянок На час проведення концерту, з 17:00 до 22:00 буде перекрито рух транспорту на вул. П. Куліша (на правій смузі ділянки дороги від перехрестя вул. П. Куліша — вул. П...