Зустрічаючи 2016-й ... Три приводи для оптимізму

Отже, перші 57 годин нового 2016-го пройдені. Попереду 8727 непростих годин. Прийнято вважати, що високосні роки, а 2016-й якраз високосний, не бувають легкими. Ми вирішили не довіряти розхожій думці, а звернутися до експертів і задати питання їм: чого ж очікувати нам, українцям, в новому році?

У минулому 2015-му, незважаючи на російську агресію, темпи падіння економіки сповільнилися, а військовий конфлікт втратив свою інтенсивність вже у середині року. Експерти відзначають, що до закінчення кризи поки далеко, проте динаміка носить позитивний характер. Очевидно, що ключовий фактор, навколо якого будуються всі прогнози, і який грає важливу роль для добробуту українців - це війна.

Війна триватиме як мінімум до літа

На думку професора кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська академія" Олексія Гараня, тліючий конфлікт на Донбасі триватиме, як мінімум, до початку літа.

"На півроку були продовжені санкції (проти Росії- ред.). Навколо цього буде боротьба. Росія буде нас шантажувати. Можлива ескалація. Вона не дійде до масованого наступу, але, тим не менше, Путін буде нагнітати ситуацію. Для нього дуже важливо позбутися санкцій, тому на початку літа, коли настане період їх перегляду, знову буде перемир'я, відведення озброєнь. У цей час у Мінську буде точитися боротьба навколо спеціального закону про вибори на окупованих територіях ", - розповів політолог у коментарі 44.ua.

Він також додав, що найбільшою інтригою буде голосування за зміни до Конституції (друге читання) щодо особливого статусу окупованих районів. Крім того, Олексій Гарань заявив, що можливі перестановки в українському уряді.

"Я не виключаю зміну уряду. Не виключено, що Народний фронт піде на це, так як йому невигідні дострокові вибори. Так що в 2016-му ми можемо побачити кадрові перестановки в уряді, аж до зміни прем'єра ", - розповів експерт.

При цьому він зазначає, що наслідком розвалу коаліції і парламентських перевиборів, якщо вони відбудуться, стане політична дестабілізація.

2016 стане важким роком для транспортної галузі

Важлива частина економіки і добробуту України - транспорт. На думку екс-замміністра інфраструктури Олександра Кави, прийнятий "під ялинку" бюджет не передбачає якісних змін транспорту в 2016. Про це Кава розповів у коментарі 44.ua.

"Що стосується наступного року, то позитиву простому українцеві чекати не доводиться. Рік буде досить складний і для економіки країни, і для транспорту. Економіка продовжує падати, а транспорт - це рефлексія економіки. Якщо показники транспортної галузі залишаться на рівні 2015 року, то це вже буде плюс. При цьому є великий ризик, що ситуація погіршиться ", - розповів Кава.

За словами експерта, погіршення відчують автомобілісти і пасажири ж/д.

"Що стосується автомобільних доріг, то їх стан в 2016 погіршиться, так як у Держбюджеті закладений мізер на автомобільні дороги. За ці гроші не вдасться ні поліпшити стан автомобільних доріг, ні навіть утримати його на рівні 2015 року. Також погіршиться обслуговування пасажирів на ж/д, оскільки рухомий склад старіє, а в держбюджеті не передбачені гроші на покупку ні нових пасажирських вагонів, ні нових поїздів для приміського сполучення ", - говорить він.

Експерт зазначив, що ринок авіаперевезень не має передумов для зростання, оскільки висока вартість перельотів не по кишені більшості українців.

"Рівень добробуту істотно погіршився. Стан авіації буде залишатися на рівні 2015 року, будь-яких революцій тут не буде ", - впевнена Олександр Кава.

Гривня може здати позиції до 28-30 грн за долар

Ще одним важливим фактором, який впливає на ціни і рівень реальних доходів населення, є валютообмінний курс. За словами радника президента Федерації українських банків Олексія Куща, при базовому сценарії, гривня трохи втратить свої позиції до кінця 2016. Про це Кущ розповів у коментарі 44.ua.

"Бюджет на 2016 рік - дефіцитний. Крім того, там є приховані дефіцитні показники: дохід від приватизації, якій не буде, приховані дефіцити Пенсійного фонду ... Грубо кажучи, дуті цифри. У разі базового сценарію, інфляція складе 20-25%. Ситуацію з курсом може вирівняти зовнішня кон'юнктура ринку, але цього не буде, тому що разом з нафтою падає і сировина. До того ж ФРС США збільшує процентну ставку, а значить, 2016 рік - це буде рік дорогого долара для всіх валют ринків. За цим можна очікувати курс в межах 28-30 грн за долар до кінця року", - заявив Олексій Кущ.

Він також зазначив, що у разі позитивного сценарію курс може зміцнитися до 20 грн за долар, а негативного - аж до 40 грн за 1 дол.

"Існує негативний, базовий і позитивний сценарії. Негативний сценарій передбачає військово-політичне загострення, погіршення кон'юнктури по зовнішніх ринках, внутрішня політична криза. Позитивний сценарій передбачає вирішення усіх проблем, позитивне розв’язання військового конфлікту і т.д. І є базовий сценарій, тобто такий, при якому зберігається сьогоднішня ситуація, заморожений військовий конфлікт, наявний курс уряду і НБУ ", - пояснив експерт.

Замість епілогу

Незважаючи на досить песимістичні прогнози експертів, 2016-й може стати роком реформ та початку виходу з кризи. Дійсно, інфляція, по всій видимості, збережеться висока, а тарифи на енергоресурси і комуналку будуть прагнути до ринкового рівня. Тим не менш, 2016-й обіцяє бути відносно оптимістичним в порівнянні з минулим дворічним періодом.

По-перше, очікується, що в 2016-му все-таки вдасться сформувати реформоорієнтований уряд. І Україна нарешті почне інтенсивно перебудовувати свою економіку і боротися з корупцією.

По-друге, з великою часткою ймовірності в 2016-му почне діяти безвізовий режим з країнами Європейського Союзу.

І по-третє, з 1 січня почав діяти режим вільної торгівлі з ЄС, що очікувано знизить вартість деяких товарів.

Так що, можна говорити, що найгірше для України вже позаду, незважаючи на безперервні спроби дестабілізації ситуації як ззовні, так і всередині країни. Головне, вирішити найважливіше питання порядку денного - закінчити війну.

Михайло Криволапов

2016
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі