Чиста прозора вода – важлива частина раціону будь-якої людини. Зневоднення приводить до порушення роботи всього організму. Від якості питної води залежить і здоров'я, і зовнішність, і навіть настрій та психологічний стан.

Хімічний аналіз води – це повноцінна перевірка, яка дозволяє визначити, наскільки рідина підходить для регулярного споживання та використання в побутових цілях. Якщо вчасно не звернутися до лабораторії, домашня свердловина може стати джерелом небезпечних бактерій та хімічних речовин.

аналіз води

Як перевіряють воду та за якими показниками?

Якісна питна вода повинна відповідати певним вимогам, вказаним в офіційній документації. Будь-яка лабораторія перевіряє рідину відразу за двома групами факторів:

 • санітарно-хімічний склад;
 • епідемічна безпека та зовнішні показники.

Зовнішні або органолептичні показники – це запах, присмак, колір, прозорість, тощо. Дуже важливо, щоб питна вода не мала домішок, які б впливали на її смак та зовнішній вигляд. У випадку з централізованим водопостачанням регулярними перевірками займаються державні органи та представники водоканалів. Проте більшість приватних будинків мають власні свердловини та колодязі, в яких воду перевіряти необхідно самостійно.

Що ж стосується хімічних показників, то це присутність у воді певних хімічних речовин, рівень pH, тощо. Ці пункти перевіряють спеціальні хімічні лабораторії в особливих умовах. Забір води можуть проводити як спеціалісти, так і власники свердловини. Головне, дотримуватися рекомендацій працівників лабораторії.

Хімічні показники та особливості їх визначення

Перше, на що варто звернути увагу – це pH-рівень. Цей показник вважається одним із найбільш важливих, оскільки впливає не лише на смак води, але й на її якість та безпеку для споживання, приготування їжі, тощо.

pH-показник вказує на кислотність та лужність води. Ні кисла (рівень нижче 6,0), ні лужна (рівень вище 8,5) рідина не підходить для щоденного використання, а тим паче – для вживання. Допустимими показниками вважаються pH від 6,5 до 8,5. Безумовно, ідеальної в цьому плані води не існує, проте можна відразу розпізнати шкідливу рідину до того, як вона вплине на стан здоров'я.

Другий важливий момент – це жорсткість. Вона визначається присутністю в рідині підвищеної кількості кальцію та магнію. Використання жорсткої води має безліч негативних наслідків. Головні серед них:

 • Пошкодження нагрівальних та побутових приладів, швидке зношення та старіння труб.
 • Пошкодження пральних приладів, зниження їх ефективності.
 • Зниження ефективності миючих засобів для посуду, прання, погіршення ефекту від косметичних засобів (шампуней, гелів для душу, тощо).
 • Пошкодження тканини в процесі прання.

Та головна проблема в тому, що жорстка вода негативно впливає на стан волосся, шкіри нігтів.

аналіз води

Також хімічний аналіз дозоляє визначити рівень певних хімічних речовин у воді, які можуть бути корисними у невеликій кількості, проте негативно впливати на здоров'я у випадку з перевищенням допустимої кількості.

Отож, спеціалісти перевіряють у воді такі речовини:

 • Амоній. Сам по собі амоній – не страшний. Це просто результат діяльності мікроорганізмів, які є не лише у воді, але й у повітрі, їжі, тощо. Якщо рівень амонію не перевищує показник в 0,5 мг/л, він не впливає на організм. Проте перевищення може бути небезпечним.
 • Нітрити. Такі речовини з'являються у воді, коли проходить процес окислення аміаку та амонію. Якщо у воді знайдено нітрити, можна впевнено стверджувати, що вона була забруднена побутовими стічними водами. Норма нітритів, як і амонію – 0,5 мг/л.
 • Нітрати. Так називаються солі азотної кислоти, які можуть потрапити до води в результаті змивання із сільськогосподарських угідь мінеральних добрив. Це досить небезпечні речовини, які можуть стати причиною онкологічних захворювань та отруєнь. Норма – 50 мг/л.
 • Марганець. Така речовина досить токсична для людського організму. До того ж, вона впливає на смак води, залишає відкладення в трубах та на поверхні сантехніки. Норма – 0,05 мг/л. Перевищення може бути небезпечним для здоров'я.
 • Залізо. Залізо – це одна з речовин, яка просто необхідна для нормального функціонування людського організму. Проте для побуту вода з великою кількістю такої речовини абсолютно не підходить. Вона залишає жовті плями на поверхнях, знищує емаль сантехніки, тощо.

Ще один параметр, який може вплинути на якість води – це електропровідність. На здоров'я людини він практично не впливає, проте може вплинути на стан металевого обладнання. Високий рівень електропровідності – це результат розчинення у воді хлориду, кальцію та магнію.

Хімічна перевірка дозволяє зрозуміти, які фільтри необхідно використовувати, а також визначити, чи варто споживати воду з тої чи іншої свердловини. Тому дуже важливо вчасно звернутися до спеціалістів.