Якщо ви зважили всі за і проти, так все-таки зважилися дізнатися, як почати бізнес з нуля по франшизі, то першим ділом вам необхідно підібрати слушний варіант. Компаній, які надають франшизу, досить багато, тому варто ознайомитися з усіма пропозиціями перед її оформленням.

Як можна почати свій бізнес з нуля?

Вартість франшизи не повинна бути завищеною. До того ж купувати її краще у великих корпорацій, які мають цілу мережу закладів по всій країні.

Як вибрати тип бізнесу для своєї франшизи

Робіть те, що вам до душі. Важливо займатися тим, що вам подобається і чим ви будете горіти. Якщо ви фанат кави та знаєте все про кав'ярні, то не варто вибирати сегмент, який ви не зазнали, наприклад, пивний бар. В цьому випадку краще звернути увагу на франшизи кав'ярень.

Слідкуйте за трендами. Зробіть моніторинг ринку і подивіться, які заклади користуються популярністю. Наприклад, зараз відкривається все більше нових кав’ярень третьої хвилі, а також ресторанів з монопродуктами й особливою подачею.

Вибирайте великі компанії. Так, покупка франшизи у відомої компанії може бути трохи дорожче, ніж у початківця франчайзера. Але, найчастіше, час окупності такого проекту буде менше оскільки бренд вже відомий і вам не потрібно придумувати, як залучати гостей, а тільки виправдовувати їх очікування та «прокачувати» сервіс.

Плануйте бюджет. Неважливо буде у вас ресторан по франшизі або невелика кав’ярня – уважно розрахуйте ваш бюджет. Для ресторану потрібно буде наймати більше співробітників, робити повноцінну кухню та оформляти ліцензію на алкоголь. Для кав'ярні ж вам знадобиться лише невелике приміщення, мінімум співробітників і обладнання.

Майданчики для пошуку пропозицій по франшизі

Коли з типом бізнесу вже визначилися, можна приступати до вибору компанії, у якій ви хочете купити франшизу. В Україні є кілька популярних майданчиків, які допомагають, як відкрити нову мережу, так і почати бізнес по франшизі.

Франшиза кав'ярень

Топ майданчиків для вибору франшизи в Україні:

 • Franchisegroup – компанія, що продає та «упаковує» франшизи, створила вже понад 400 франшиз. На сайті є каталог, де можна вибрати франшизу.
 • Franch – розповідають, як створити франшизу і захопити світ. В каталозі франшиз можна робити пошук по типах бізнесу і витрат. Є безкоштовні консультації та майстер-класи.
 • Franchise – в каталозі франшиз можна подивитися вартість франшизи, окупність і основну інформацію про франчайзера.

Умови, на які потрібно звертати увагу в договорі

Якщо ви все ж таки вирішили, що купівля франшизи – це саме те, до чого ви прагнете, наступає час, коли потрібно звернути максимум уваги на нюанси в договорі. Переконайтеся в тому, що у вас будуть:

 • Право на товарний знак. Це головний елемент договору, який потрібно перевірити з юристом, і дізнатися точно – чи є франчайзер правовласником товарного знаку.
 • Допомога і підтримка. Для відкриття бізнесу по сторонній бізнес-моделі потрібна допомога та поради. Тут не обійтися без допомоги франчайзера, тому потрібно з'ясувати яку саме підтримку він готовий надати.
 • Свобода дій. Подивіться, які обмеження прописує франчайзер в договорі. Наприклад, це може стосуватися постачальників і цін, які ви можете встановлювати. Варто відразу обумовити такі моменти та обговорити можливість особистого зростання разом з компанією.
 • Локація закладу. Часто франчайзери ставлять рамки та забороняють самостійно вибрати локацію закладу. Обумовлюючи таке рішення тим, що місце, яке вони пропонують, буде більш вигідне. Так, тут можна довіритися досвіду, але потрібно розраховувати на те, що приміщення в такому місці може бути дорожче.
 • Витрати. Будь-які фінансові витрати повинні контролюватися. Часто буває, що в контракті, як початковий капітал, вказана одна сума для відкриття бізнесу, але по факту потрібна сума значно більша. Якщо плата за франшизу невелика, варто уважно прочитати договір і дізнатися, що входить у вартість франшизи. Можливо, доведеться додатково витратити гроші на оформлення документів і навчання персоналу.

Складання договору по франшизі

Основним пунктом у договорі може бути інформація про штрафи. Перегляньте, які штрафи прописує франчайзер в разі несвоєчасної оплати роялті або порушення одного з пунктів договору. Це важливо, і допоможе уникнути позапланових витрат, а ще гірше – не позбутися прав на роботу за цією франшизою.

Звертайте увагу на термін дії договору, щоб розуміти період співпраці, та дізнатись, коли договір потрібно буде переглядати.

Як скласти бізнес-план для відкриття закладу по франшизі

Будь-яке вкладення в бізнес – це ризик. Навіть при відкритті закладу по франшизі потрібен чіткий план роботи, як правило, – це правильно прописаний бізнес-план з інформацією про таке:

 • скільки потрібно вкласти грошей для запуску;
 • терміни окупності;
 • прогнозах доходів і розрахунок поточних витрат;
 • яка буде рентабельність.

Саме за допомогою бізнес-плану можна зрозуміти, чи варто починати справу з таким типом бізнесу. Бажаємо вам успіху!