Поки хтось вибирає кличку для цуценяти або новий акваріум для вихованців, пасічники піклуються про надійне, теплом і стійкому житло для медоносних бджіл.

Причому в даному випадку виготовити вулик своїми руками - найбільш правильний шлях для ефективного розвитку пасіки. Ця невелика і проста на вигляд конструкція - одна з найважливіших умов для природного життєвого циклу бджіл. І в залежності від кліматичних умов області проживання і розведення бджіл, господарі самостійно підбирають «правильний» матеріал, структуру і розташування будиночків.

Стаття розповість, як зробити вулик своїми руками, налагодити серійне виготовлення вуликів в домашніх умовах і отримати від цього практичну вигоду.

На фото - задоволені бджоли, що дають мед

Правильно підібрані матеріали, знання того, як влаштований класичний вулик, і відповідальний підхід до виготовлення допоможе спорудити затишний притулок, комфортне для зимівлі і сприятливе для роботи працьовитих комах. Крім того, виготовлення саморобного вулика допоможе пристосуватися до особливостей моделі, або вибрати найбільш підходящий тип будиночка для побудови.

Починаємо з підбору матеріалу і підготовки інструментів.

1. Для виготовлення бджолиного вулика в 99% випадків вибирають деревину. Екологічно чистий, нетоксичний матеріал з приємним запахом - ідеальне середовище для життя бджіл і виробництва меду.

Заготовки з м'яких листяних або хвойних порід дерева, плюс додаткові утеплювачі для зимівлі. Вибирайте з доступних матеріалів: липа, осика, ялина, сосна. Ви можете навіть побудувати вулик з фанери. Головне - утеплити його перед настанням зимових холодів.

2. Утеплювач: пінопласт (пінополістирольні бічні вставки), синтепонові подушки, подушки з рогози, фольговані вставки. В особливо суворих умовах зими можна використовувати пенополіуретанові пластини. Як альтернативний варіант утеплення - дублюйте дерев'яні стінки вулика з тонким прошарком текстилю або утеплювача.

3. Інструменти. Якщо Ви приступаєте з нуля, тоді знадобиться базовий набір інструментів для роботи з деревом:

 • Вимірювач - рулетка, лінійка;
 • Ножівка по дереву (або фрезер);
 • Електричний дриль, свердло і витратні матеріали для кріплень;
 • Пневмостеплер під цвяхи;
 • Витратний матеріал цвяхи для Пневмостеплери (для скріплення рамок);
 • Повітряний компресор;
 • Рідкі цвяхи;
 • стамеска;
 • Акрилова фарба;
 • Оцинковані бляшані пластини.

4. Креслення для заготовок з точними параметрами деталей, які підходять до конкретного типу будиночків для бджіл. Вкрай важливо дотримуватися всі параметри з точністю до міліметра: бджоли - не тільки працьовиті, але і дуже педантичні і чутливі комахи. У разі неправильних пропорцій в вулику вони будуть відчувати себе некомфортно, або зовсім не приживуться.

Збірка вулика на прикладі дадановского моделі

Модель вулика Дадана на слуху у всіх бджолярів і пасічників: модифікована конструкція класичного варіанту особливо популярна в країнах з помірним кліматом, холодними зимами і сирими демісезонними періодами. Такий вулик відмінно підходить і новачкам, і досвідченим бджолярам, ​​завдяки своєму зручному пристрою і простому послідовному принципом використання.

На відміну від багатокорпусного вулика Рута, дадановского, як правило, збирають з одного-двох корпусів на 10 рамок і 12. Як зробити вулик для бджіл, ми розповімо на прикладі креслень простої моделі Дадана-Блатта.

Найголовніша умова - це однорідні, рівні і гладкі, добре просушені дерев'яні заготовки. Вони не повинні містити гниль, сучки або тріщини, щоб повністю зняти шорсткості, ворсистості і задирки. Ця умова вкрай важливо при складанні, так як готова модель повинна бути без зазорів і без перекосів матеріалу.

Щоб таку конструкцію виготовити самому, дотримуйтеся стандартних параметрів.

Розміри дадановского вулика на 12 рамок:

 • Щити передній і задній: 530х320х40 міліметрів;
 • Щити лівий і правий: 480х320х40;
 • Фальці для рамок: 11х20;
 • Фальці для магазинів: 10х14;
 • Внутрішні розміри: 450х450х320.

На фото - креслення, як зробити вулик Дадана

Альтернативні варіанти розмірів 12 рамкового вулика є зображені на 3D моделі: https://www.youtube.com/watch?time_continue=82&v=boAjcrIAz2c

Послідовність дій при складанні - важливий етап, пройшовши який Ви будете точно знати, як зробити вулик грамотно і успішно:

1. Насамперед вирізаються з дощок деталі або купуються вже готові. Ретельно оглядаються на наявність дефектів і максимально доводяться до ідеального стану.

2. На стінках корпусу встановити фальци для рамок.

3. Готові заготовки з'єднуються між собою за допомогою рідких цвяхів або канцелярського клею ПВА - чотири щита, що утворюють стінки майбутнього вулика.

4. З'єднуються деталі днища, одна з яких виступає вперед на 5 сантиметрів. Зверху на дно встановлюють корпус (один або два).

5. Готовий корпус пофарбувати акриловою фарбою одного кольору (можна декорувати зображенням квітки), і добре просушити.

6. Виготовляється кришка і подкришника: дошка покривається листом оцинкованої жерстяної пластини, щоб уникнути проникнення вологи всередину корпусу. Зсередини піддашник утеплюється заготовленим утеплювачем - пінопластом, мохом. Готову дах пофарбувати однотонної акриловою фарбою і дати висохнути.

7. висвердлюють отвір для вентиляції, виготовляються ручки для перенесення, дно, підставка і підніжки для додання комфортної висоти вулика.

8. Коли вулик просохне, можна заповнити його рамками.

Маючи досвід у виготовленні, наприклад, рамок для вуликів, і пневматичний степлер для цвяхів, Ви можете організувати власне виробництво і заробляти цим.

На фото - домашня пасіка

Готові вулики виставляються на подвір'я вічками, що дивляться на північ. Досвідчені бджолярі пояснюють таке розташування тим, що у вулик буде надходити збагачене киснем прохолодне повітря, а стінки з південного боку краще прогріються, що прискорить дозрівання меду і випаровування з нього зайвої вологи.

Подібним принципом Ви можете також виготовити вулики типів лежак, японський, Рута, альпійський, а також інші багаторівневі і однокорпусні моделі.