Питання про важливість і необхідність вивчення особливостей мозку і шляхів його розвитку завжди цікавило фахівців в області психології і нейропсихології. Численні дослідження привели до висновку, що мозок на шляху розвитку проходить 5 етапів, що мають такі ознаки:

1 етап - внутрішньоутробне формування і розвиток мозку.

2 етап - від 0 до 11 років, який отримав назву «Великий вибух».

Мозок людини до народження сформований тільки на 25%, і після він росте з величезною швидкістю весь перший рік. Але, хоча цей період і називається періодом зростання, це не говорить про те, що мозок повністю сформується на даному етапі. Зрілих контактів між нейронами ще дуже мало і вони будуть формуватися дуже довго.

У період від 1 року до 3 років в мозку формується зі швидкістю до 2 000 000 контактів щосекунди і його вага становить уже близько 90% від ваги мозку дорослої людини. Йде закладка майбутньої структури мозку. Розвивається свідома пам'ять, закладаються здібності до навчання, соціалізації і емоцій.

Від 4 до 11 років мозок вступає в активну фазу, яка більш ніж в два рази перевищує активність мозку дорослої людини. Після 8 років закладаються і розвиваються логічні здібності. Саме період «великого вибуху» безпосередньо впливає на структуру зв'язків між нейронами, вибудовуючи або міцну, або тендітну базу для навченості, психічного здоров'я та поведінки.

3 етап - від 11 до 20 років - нервовий потік набирає максимальну швидкість.

Цей вік характерний визріванням нервових зв'язків. Ті зв'язки, які не використовуються, перестають активно розвиватися і затихають, звільняючи шлях для ефективного проходження нервового імпульсу. В цей час в окремій області мозку (лобній долі) відбувається процес утворення спеціального шару, який дозволяє планувати, вирішувати завдання (визначати ступінь ризику, пріоритети, самооцінку) і проводити іншу розумову діяльність набагато швидше, ніж раніше.

4 етап - від 20 до 55 років - постійне оновлення.

Завершується процес визрівання і видалення майже половини дитячих синапсів. До 25 років мозок повністю дозріває. Тепер він безпосередньо залежить від процесу навчання: є навчання - йде будівництво нових зв'язків між нейронами. Після 30-40 років, якщо життя активне, то мозок посилено працює: обробляє отриману інформацію і забезпечує мову, мислення або пам'ять, регулює життєві функції і виконує сенситивні функції. І все це без жодного напруження. Мозок стає більш спеціалізованим для здійснення складних функцій, що викликає труднощі при адаптації і непередбачених обставинах і змінах. Він втрачає легкість в перебудові з однієї діяльності на іншу.

5 етап - від 55 до 90 років - завмирання і вичікування.

Нейрони починають втрачати зв'язки між собою, якщо відсутня розумова праця. Але при цьому збільшується швидкість проходження сигналів від нейрона до нейрона, викликаючи збільшення інтелектуальної «мощі» в 30 разів. У цей час людина стає більш стійкою до стресів і може більш ефективно справлятися з роботою при емоційному навантаженні. Вся справа в тому, що саме зараз вона використовує обидві півкулі. У неї значно зростає інтуїція, досягають свого піку когнітивні функції, які готуються до свого завмирання. Якщо ж проводити здоровий спосіб життя, то інтелектуальна «міць» буде тільки зростати і до 90 років.

Неуважність і забудькуватість в цей час - плата за надлишок інформації в «оперативній» пам'яті. Фізіологія нашого мозку така, що саме в цьому віці відбувається планомірне відмирання нервових клітин, погіршення прохідності судин, що живлять мозок. Ці процеси неможливо зупинити, тому що відбувається фізичне старіння організму. Як же не розгубити весь створений багаж розумових можливостей?

Вчені прийшли до дивних висновків:

  • деякі здатності мозку в старості можуть поліпшуватися (це стосується багажу знань, який був накопичений за все життя: словниковий запас, загальні знання, вміння, які дозволяють знаходити найоптимальніші шляхи вирішення конфліктів, контролю емоцій, ясності думок;
  • через погіршення короткочасної пам'яті, порушення концентрації уваги, швидкості реакції і обробки інформації різко знижується здатність до вирішення математичних, логічних і інших задач.

Однак:

  • регулярні розумові вправи зупиняють процес деградації мозку.

Як не дати мозку «зів'янути» і відновити його розвиток?

Методика "Соробан", в основі якої лежить ментальна арифметика, відкрила шлях саме такого розвитку. Дослідники "Соробан" стверджують, що старість - це чудовий період життя, повний безлічі позитивних емоцій. А щоб не допустити когнітивних розладів і зробити цей віковий етап більш ефективним, була створена спеціальна програма «55+», що дозволяє в літньому віці підтримувати працездатність мозку.

Розвиток пам'яті у літніх людей вимагає постійної розумової роботи, і тому процес отримання нових знань, навичок, запам'ятовування нових термінів в школі розвитку "Соробан" є прекрасним тренуванням мозку. На заняттях включають мозок в роботу за допомогою усного рахунку. Саме усний рахунок став прекрасним тренажером короткочасної пам'яті. Він дає можливість оперувати чималими обсягами інформації, змушує мозок відроджувати згасаючі нейронні зв'язки. Під час ігор і тренувань надається можливість регулярно вирішувати вправи на розвиток уваги, мислення, логіки, образного та просторового мислення, поступово збільшуючи їх складність.

Усний рахунок і аналіз ситуацій, які розвязують на уроках, активізує парну роботу обох півкуль, покращує функціонування недіючих частин мозку, зберігаючи тверезість мислення. Робота в команді задовольнить потребу в спілкуванні; радість від спілкування зарядить мозок енергією і позитивом; щасливі і оптимістичні думки, що приходять під час досягнень, дають заспокійливий ефект і допомагають позбавитися від негативних емоцій.

Ігри - кращий спосіб розвивати цікавість. Вони покращують концентрацію уваги на виконанні завдань по-новому, на знаходження оригінальних рішень і зміцнення навичок. Грамотна мотивація від педагогів не дозволяє засмучуватися, якщо щось не виходить відразу. Досягнення більш високих результатів додасть мозку здоров'я.

Онлайн-тренажер «Дід Соробан» завжди нагадує про обов'язковість виконання завдань і тримає в тонусі розумову діяльність. Мозок думає, мозок працює, а, значить, уповільнює своє старіння і дарує радість повноцінного життя.

Хіба це не диво - отримати унікальну можливість відчувати повноту сил і впевненості в будь-якому віці? І хіба можна відмовитися від такої можливості для себе і своїх близьких?

Будь-яке питання про розвиток мозку після 55 років можна задати тренерам Школи усного рахунку "Соробан".

Автор: Колесюк Тетяна. Дитячий психолог