У Львові показують унікальні документи з війни 1917 року (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У Львові показують документи з 1917 року, де конкретно вказано, які полки, дивізії, армії направлялися з Росії для окупації території України.

У Львівському палаці мистецтв стартувала виставка фотографій та документів, присвячених подіям народних повстань початку XX століття на сході України, - про це повідомляє кореспондент 032.ua

Виставка охоплює близько 300 повстань проти комуністичного режиму на території центральної та південно-східної України та видання першого тому збірника документів Галузевого Державного Архіву СБУ – «Чекістське досьє окупованої України», а також подається двома мовами – українською і англійською.

За словами дослідника Романа Круцика, матеріали для виставки збирались впродовж двох із половиною років у архівах Служби безпеки. Так, з 18 областей України, було зібрано та оцифровано понад 70 тисяч документів.

Немає більш переконливої агітації, немає більш переконливого доведення, як факт, документ.

А ось заступник голови ВПО «Меморіал» ім. В. Стуса, Євген Гринів, закцентував увагу на стіні пам'яті, яку організація спорудила на вул. Замарстинівській і де розміщено понад 4 тисячі імен людей, закатованих комуністичним режимом.

«Немає більш переконливої агітації, немає більш переконливого доведення, як факт, документ. І «Меморіал» збирав і збирає, оприлюднює такі факти. Ми зібрали поіменно прізвища – понад 7 тисяч львівських громадян,які були знищені комуністичною владою в 1939 – 1941 роках. І найбільша популяризація цього – стіна пам'яті і скорботи, яку ми зводимо на Замарстинівській, де викарбовуємо прізвища цих людей. Вже понад 4 тисячі викарбувано, ще залишається до 3 тисяч викарбувати. Це потрібно не тільки для вшанування пам'яті тих, кого замордували, це є і важливий ідеологічно-пропагандистський аспект, який, правда, слабо використовується на сьогоднішній день», - сказав Євген Гринів.

Експозиція «Народна війна 1917 – 1932» має кілька розділів. Вступна частина складається з карти України, датованої 1914 роком.

За словами упорядника виставки, Романа Круцика, це символічно:

«Невипадково починаємо виставку із карти Петербурзької академії наук 1914 року, яка показує, що ми, українці, займали територію 936 тис. км квадратних. І на тій карті показано, як Росія обрізала, обкрадала нашу територію і роздавала нашим сусідам – далеким і близьким», - сказав упорядник

Перший розділ експозиції розповідає про державотворення, де відображено добу Центральної Ради, Гетьманату, Директорії, ЗУНР, сам акт Злуки.

«Ці розділи виконано в хронологічному порядку і це допоможе студентам і школярам, оскільки ця тематика на сьогодні є в шкільних і учнівських програмах», - зазначив Роман Круцик.

Наступні розділи стосуються Першої, Другої та Третьої окупації України Росією. Серед представлених документів є папери особливої важливості, які заслужили резонансу у нашого північного сусіда.

«Ми знайшли мобілізаційні документи з 1917 року, де конкретно вказано, які полки, дивізії, армії направлялися з Росії на окупацію України, список тих росіян, які направлялися сюди на керівні посади, які банки російські не раз фінансували окупацію України, які іноземні (китайські і литовські) полки були теж найняті більшовиками для окупації України», - пояснив Роман Круцик.

«Цей розділ наробив стільки шуму, що позаминулого року наша виставка обговорювалася на засіданні російської Думи! І ми два роки відбивалися від Януковича, а його доручення по ліквідації «Меморіалу» виконував Колесніченко…», - додав він.

У архівах була знайдена і статистика, що стосується подій осені 1920 – весни 1921 років. За словами упорядника, в той час на території України перебувало 35 дивізій, 10 бригад та кілька допоміжних частин російської армії.

«Фрунзе, який у 1921 році очолив Червону армію України констатував, що ЧАУ на 75% складається із «великоросів». Отже, не було на Україні громадянської війни, цю брехню придумали більшовики, щоб прикрити свою загарбницьку військову окупацію. Документи супроводжуються тисячними жертвами, знущаннями над людьми…», - відмітив Роман Круцик.

Наступний розділ відображає повстанську боротьбу. Сюди також входять різноманітні військові та розвідувальні зведення більшовиків, партійні звіти тощо. Ці документи дали змогу визначити кількість і статистику повстань.

Документи супроводжуються тисячними жертвами, знущаннями над людьми…», - відмітив Роман Круцик.

«На Великій Україні боротьба була набагато більшою і масштабнішою. Ви тільки уявіть собі: 268 збройних повстань! І повстання не були прості: повставали цілі села, села з хуторами, цілі райони проголошували республіки і не пускали більшовиків у свої села» - заявив упорядник.

У цьому ж розділі ви зможете побачити карту тогочасних губерній, помічену «вогниками», котрі символізують місця повстань з вказаними датами. Там же є статистичні дані.

«Ми вперше в українській історіографії вивели статистику боротьби України проти російської окупації. Там є кількість підпільних організацій у кожній губернії, повстань, збройних загонів…», - прокоментував Роман Круцик.

Підсумковий розділ експозиції містить документи з переписки Сталіна та керівника тогочасного харківського ЦК КПРС, доповідну Балицького, який очолював більшовицькі каральні органи, телеграму Сталіна до Косіора, звіти Троцького тощо.

За словами організаторів, експозиція «Народна війна 1917 – 1932» направлена на примирення та відображає ту злуку, яка відбулась у 1919 році між сходом та заходом України. Тому День Соборності невипадково вибрано днем початку експозиції.

Ця виставка направлена на примирення, на ту злуку, яка відбулась в 1919 році між східною і західною Україною. Вона вже побувала в Києві, найближчим часом відкриється у Стрию та Жидачеві, а у планах керівництва – заснування таких експозицій на сході України та у всіх великих містах.

Львівська експозиція пізніше перекочує у історичний музей міста Львова, де буде діяти постійно. Організатори сподіваються, що за підтримки міського управління освіти та історичного факультету університету ім. І. Франка, інформація буде подана молодшому поколінню в найкращій інтерпретації.

«Виставка сходу, яку ми представляємо тут на Львівщині буде мати продовження: через будинки просвіти, через громадські організації і фонд Короля Данила, фонд Олега Канівця продовжать завтра виставку в Самборі та Стрию. Ця виставка залишиться власністю історичного музею Львова. І ми зможемо її постійно бачити, адже це ідентична правда, яка повинна дійти до кожного громадянина, до кожної людини», - повідомив голова ВПО «Меморіал» ім. В. Стуса, Степан Кубів.

Попри виставку було представлено також перший том «Чекістського досьє окупованої України». Це збірка документів Галузевого Державного архіву СБУ, де представлено понад 3000 різноманітних важливих паперів із 13-го фонду, так званих, «Паспортів України».

«Після Другої світової війни управління КГБ вирішило провести «паспортизацію» всієї України. Що це означає? Вони економічно і політично описали всі райони України. Матеріал настільки багатий, насичений статистикою. Я був вражений, коли переглядав документи Донеччини і побачив, що в кожному районі Донецької області був осередок ОУН. Є прізвища людей, які керували тими осередками, є псевдоніми…Є надзвичайно багато статистики, скільки сімей, з якої області переселено в який район, кожен район описано релігійно: які були конфесії, які секти, в якій кількості, як влада з ними поступала… тобто окупант зробив цей опис, щоб знати, що він окупував, яку він має під собою територію…», - пояснив упорядник, Роман Круцик.

Голова Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса, Степан Кубів зазначив, що ця виставка є переломною у історичному контексті. Так, якщо донедавна вважалось, що в історії 1939-1953 років ОУН-УПА на Галичині була первинним джерелом боротьби з радянською окупацією, то тепер можна говорити про початок визвольних змагань саме на сході України, у 1917 році.

«Виставка показує постулат, або аксіому, підтверджену науковцями, яких очолював Роман Круцик, що на сході України з 1917 року була своя історія, були свої мільйонні жертви, що закінчилося Голодомором… Це продовження війни, боротьби з окупацією, яка почалася на сході України і продовжується до сьогодні з 1917 року», - сказав він.

У департаменті освіти і науки Львівської облдержадміністрації схвалюють відкриття експозиції. Начальник цього департаменту, Олександра Небожук вважає, що діти та молодь повинні відвідати виставку, що посприяє кращому сприйняттю та засвоєнню історичного матеріалу.

«Викладати історію тільки за підручником, чи тільки у межах класної кімнати – це не завжди правильно і добре, хоча це також важливо. Історію діти особливо сприймають, коли вони дивляться на документи, коли вони змінюють форму проведення і коли вони відчувають людські долі. Я вважаю, що наше спільне завдання – щоби не пішли у забуття сучасні герої. Тому і педагогічна, і громадська активність має піти на те, щоб не забути сьогоднішній день, бо завтра буде вже багато що втрачено у пам'яті», - сказала вона.

Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Актуальність
0/12
Автор
0/12
Якість матеріалу
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань. Для оцінок та рецензій використовуйте форму відгуку