Про нову українську ідею

Знадобиться всього лише 6 років, для того щоб перетворити Україну з бідної, розореної війною країни в успішну, багату, процвітаючу державу. З дня сьогоднішнього в це дуже важко повірити. Тим не менш, саме такий план запропонував співвітчизникам Президент в якості нової української ідеї.

У минулий четвер Петро Порошенко особисто презентував журналістам свій план, як вивести країну з піке. Його команда заявила про проведення більш 60 реформ і 2 спеціальних програм. Чотири основних напрямки діяльності уряду - розвиток, безпека, відповідальність і національна гордість - повинні по ідеї забезпечити всебічний сталий розвиток держави. Програму розробляла найкраща експертна група України протягом 100 днів. Вислухавши її основні положення, Президенту задали дуже просте за формою, але дуже важливе по суті питання: а коли ж ми заживемо по-новому, коли все це стане реальністю? Відповідь на нього хвилює всіх - від Маріуполя до Львова, від Одеси до Харкова. І не помилюся, якщо скажу, що не сам проект, а саме його реалістичність сьогодні найбільше цікавить українців.

Що ж нам пропонують, і що може перешкодити втіленню програми в життя. Давайте розбиратися.

Стратегія-2020

Стратегія передбачає реформування судової гілки і всіх інших гілок влади, а також антикорупційний пакет. Крім того, буде реформована вся система, що забезпечує національну безпеку і оборону країни. Розроблено і важливий для бізнесу пакет: реформа податкової системи разом з дерегуляцією (про яку просто марять підприємці) повинні створити комфортні умови для бізнесу в Україні. Вимушена реформа системи охорони здоров'я також передбачена. Вимушена, оскільки через непродуману роботу реформаторів від медицини в деяких регіонах України галузь - як пацієнт, який швидше мертвий, ніж живий. Ну і, звичайно, адміністративна реформа, що передбачає децентралізацію влади. Її чекають в регіонах. І Порощенко пообіцяв внести законопроект до нового парламенту відразу ж після початку його роботи. До слова, за словами Порошенка, законопроект пропонуватиме невідкладно провести дострокові місцеві вибори у всіх регіонах, а не тільки в окупованих Донецьку та Луганську. Так що, запит на оновлення влади на місцях буде задоволений, пообіцяв Президент.

Ці основні реформи доповнюють 2 спеціальні програми. Перша - енергозбереження. Зрозуміло, що без її реалізації говорити про незалежність України неможливо, а тому на ній будуть зосереджені величезні зусилля і фінанси. І друга - популяризація України в світі. І це тільки непосвяченому може здатися другорядним завданням. Насправді, без зміцнення позитивного іміджу України як демократичної держави і стабільного партнера неможливо говорити ні про інвестиції в нашу країну, ні про її інтеграцію в світовий бізнес, ні про сталий її розвиток на перспективу.

Всі заявлені реформи повинні вводитися майже одночасно. За словами Порошенка, ми і так відстали від реформування на кілька століть. Саме століть. А тому потрібно робити все і відразу - пробігти за кілька років те, що інші країни не поспішаючи проходили кілька століть.

Тепер про важливе. Як ми дізнаємося, що Стратегія працює і що реформи не просто реалізуються, але і приносять реальний ефект?

Ну, по-перше, дію стратегії ми повинні відчути на своїх гаманцях. І це буде найкращий індикатор. Правда, нам чесно кажуть, що цей ефект від реформ буде досягнутий не раніше, ніж в 2016 році. Саме 2016-й стане першим роком вирівнювання, після попереднього «сталого падіння». Але краще знати це і готуватися до того, що легко не буде, щоб не розчаровуватися, якщо завтра в наших кошиках не задзвенять золоті монети.

Крім зростання особистого добробуту кожного, «Стратегія-2020» пропонує і кілька інших показників, яких повинна домогтися Україна за 6 років.

Рейтинг легкості ведення бізнесу: Україна повинна піднятися з 112 місця сьогодні до світового ТОП-20 через 6 років.

Кредитний рейтинг: на сьогодні найвпливовіший фінансовий аналітик Standard & Poor's оцінює кредитний рейтинг України на рівні ССС («емітент має труднощі з виплатами за борговими зобов'язаннями і його можливості залежать від сприятливих економічних умов»). Стоїть завдання підвищити рейтинг до ВВВ («платоспроможність емітента вважається задовільною»).

Планується також за 6 років:

Скоротити інфляцію з сьогоднішніх 19% до 1,75%.

Залучити інвестицій на 40 мільярдів доларів.

Скоротити дефіцит бюджету більш ніж в 3 рази - з 10% до 3%.

В 2 рази збільшити ВВП на душу населення.

Скоротити державний борг України з 67,6% до 60%.

Це плани відносно економічного блоку реформ. Тепер про безпеку.

Уряд має намір за 6 років збільшити витрати на армію з 1,2% ВВП до 5%. Це багато.

Чисельність професійних військових буде збільшена з 2,8 осіб на 1000 населення до 7 осіб, тобто майже в 3 рази.

Цікаво, що до питань державної безпеки віднесені завдання оновлення кадрового складу силових відомств: суддів, прокурорів, правоохоронців. Планується, що їх ряди очистяться на 70%.

Пріоритетом державної безпеки є і скорочення державних закупівель енергоносіїв у Росії. Передбачається, що через 6 років ми зможемо в 2 рази скоротити закупівлі газу - з 60% до 30%.

Соціальний блок реформ ставить своєю метою збільшити середню тривалість життя українців з 71 до 74 років. Цей показник є комплексним, і його реалізація включає і реформу медичної системи, і питання екології, і соціальну підтримку населення та багато іншого.

Крім цього, Стратегія обіцяє, що вже до 2020 року 75% випускників українських шкіл будуть вільно володіти двома іноземними мовами, а проникнення Інтернету досягне 25% (зараз - 8,83).

Важливий момент: велика частина заходів соціального блоку буде забезпечуватися місцевими бюджетами. Для цього, за рахунок децентралізації, частка місцевих бюджетів буде збільшена з 31% до 65%.

Найбільш складно проіндексувати такий нематеріальний показник, як гордість за країну. Ну як порахувати, скільки чоловік стануть пишатися Україною через 6 років?

Хочеться вірити, що як мінімум 90% наших співвітчизників зможуть сміливо сказати: «Я пишаюся Україною». Для досягнення такого показника в Україні нарешті почнуть знімати повномасштабне широкоформатне кіно, будуть по-справжньому, фінансово і морально, підтримувати таланти, а число призових місць на Олімпіаді в Японії в 2020 році перевалить за 30-ку.

Такі плани.

Експерти: скоріше проти, ніж за

Першими на заявлену програму дій української влади відреагували росіяни. Уже через кілька годин після презентації, в російських ЗМІ зазвучали голоси експертів, які в унісон повторювали: це неможливо.

Роздратування російських «колег» зрозуміти нескладно. Справа в тому, що в 2008 році в Росії презентували свою програму з однойменною назвою - «Стратегія-2020». Пізніше, в 2011-му, цю програму переписували і переробляли у бік «погіршення» через непрості економічні умови. Сьогодні про російську «Стратегію» взагалі навіть не згадують, бо в умовах падіння економіки, різко збільшеного дефіциту бюджету і майже неконтрольованої інфляції це робити якось непристойно.

Тим не менш, в оцінках української стратегії росіяни за звичкою ставлять нам себе в приклад. «Плани щодо скорочення дефіциту бюджету та державного боргу - дуже напружені, це скоріше прагнення відповідати нормам Євросоюзу, ніж досяжний результат, - каже в інтерв'ю РІА Новини директор російського Інституту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв. - Що стосується мети по інфляції, то вона ще більш спірна - навіть при стабільному розвитку російської економіки інфляцію вдалося скоротити лише до 6% », - продовжив він. «Будь-яка економіка відновлюється, як українська, так і російська. Але навряд чи можливо за сім років так сильно скоротити інфляцію », - зазначив Ніколаєв.

Справедливості заради варто відзначити, що й українські експерти висловлюються поки дуже стримано. В цілому вони позитивно оцінюють сам факт розробки програми. У той же час, виходячи з сьогоднішніх економічних реалій, вони змушені говорити про те, що приводів для оптимізму немає.

«Для підвищення рейтингу країни з рівня «ССС» до «ВВВ» нам буде потрібно не 5, як заявив глава держави, а всі 10 років. Тобто не менше п'яти лети нам потрібно на стабілізацію ситуації в країні, і ще стільки ж, щоб почати зростання і вийти на інвестиційний рівень», - цитують «Вісті» гендиректора Українського кредитно-рейтингового агентства (UCRA) Станіслава Дубко.

 Сумнівною здається експертам перспектива збільшити ВВП удвічі за шість років. Реальне зростання ВВП може досягти 2-3% на рік, але не обіцяного Президентом рівня, вважає Дубко.

Однак експерти в своїх прогнозах не враховують політичного аспекту. Сьогодні країни Європи та США не просто готові сприяти економічному розвитку України - вони кровно в цьому зацікавлені. Навіть за існуючих ризиків. І єдина перешкода для прямої допомоги і реанімації економіки України - це війна.

Зможе Порошенко зупинити війну - буде шанс і у Стратегії-2020, не зможе - ніякої стратегії не вийде.

Не варто скидати з рахунків і  громадянське суспільство в Україні, яке дуже активно почало формуватися. Воно може стати не тільки каталізатором, а й активним учасником реформ, якщо тільки заразиться ідеєю. Українці вже продемонстрували унікальну здатність мобілізуватися і здійснювати диво - наприклад, створити нову армію в умовах відсутності всього: і грошей, і ресурсів, і часу.

Здається, що для народження нової України від нас з вами знадобиться зробити ще одне диво. Спробуємо?

Ганна Романенко

Стратегія-2020
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
17 серпня близько 20:00, у селі Ставчани на Пустомитівщині 9-річний хлопчик Любомир вийшов з дому і не повернувся. (На фото: зниклий 9-річний Любомир, якого розшукали правоохоронці, скріншот з відео ГУ НП) Як розповіли у відділі комунікації поліції у Львівській області, правоохоронці шукали дитину впродовж 12 годин. Любомира знайшли цілим і неушкодженим в рідному селі в чагарниках наступного дня - 18 серпня. Після огляду медиків, здорову дитину передали ба...
Суспільство
19 серпня о 13:00, на цвинтарі у селі Кореличі Перемишлянського району урочисто освятять нещодавно встановлений військовий меморіал полеглим тут воякам УПА. Як повідомили кореспонденту 032.ua організатори події, новий пам’ятний комплекс на могилах повстанців постав завдяки активістам ініціативи “Незнаному воякови” (ГО “Українська Галицька Асамблея”). Подібний меморіал так само ініціатива встановила торік у сусідньому селі Прибин. До меморіалу увійшло 8 над...
Бізнес
17 серпня на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення С140605 Куликів-Великосілки розпочали ремонтні роботи. Як повідомили у прес-службі Львівської ОДА, роботи проводять на ділянці дороги смт Куликів – с. Звертів. Виконавцем робіт є ПП "Рома", яка має виконати розпушування дорожнього покриття, влаштування основи ЩПС, а також влаштування вирівнюючого та верхнього шарів асфальтобетону. Читайте також: Куди піти у Львові на вихідних 18 і...
Культура
Сайт 032.ua традиційно рекомендує своїм читачам добірку цікавих культурно-мистецьких подій, які відбудуться у Львові на цих вихідних, 18 та 19 серпня. День Сихова У Львові організовують свято добросусідства, розваг та культурного відпочинку - День Сихова. Подія відбудеться уже вдруге у мікрорайоні. У програмі - багато цікавих подій просто неба: презентації локальних ініціатив та організацій, вулична їжа, майстер-класи та розваги для дітей, йога, фітнес та...
Культура
24 серпня, у День Незалежності, цент Львова поповниться тематичною етноалеєю "Унікальна Львівщина". Як повідомили у прес-службі Львівської ОДА, упродовж цілого дня львів'яни та гості міста матимуть нагоду її відвідати, - передає 032.ua. Читайте також: Куди піти у Львові на вихідних 18 і 19 серпня: 5 крутих подій Етноалея діятиме від пам'ятника Тарасові Шевченку до Львівської опери. Тут розташують 20 цікавих точок з майстер-класами, конкурсами, презентаціям...
Пригоди
18 серпня вночі на сході Польщі, у Підкарпатському воєводстві сталася моторошна ДТП: український туристичний автобус впав зі схилу. У аварії загинуло троє людей, ще вісімнадцятеро - поранені. Як повідомило видання rmf24, дорожньо-транспортна пригода сталася в Лещаві-Долішній на трасі №28, недалеко від Перемишля. Водій автобуса на швидкості пробив бар'єр та завис на краю схилу, а згодом перевернувся та впав донизу, - передає 032.ua. У аварії загинуло три лю...
Бізнес
16 серпня на Львівщині, у місті Броди відкрили новий елеваторний комплекс ПП «Західний Буг». Як повідомили у прес-службі Львівської ОДА, комплекс складається із 8 силосів місткістю по 500 тон кожен. Загальна виробнича потужність елеватора по зберіганню насіння та насіннєвого матеріалу становить 15 тисяч тонн, - передає 032.ua. Приватне підприємство «Західний Буг» – аграрна компанія, основним напрямком діяльності якої є вирощування зернових, технічних та ко...
Суспільство
На початку літа у Львові розпочали маркувати місця для людей з інвалідністю на паркомайданчиках міста. Як розповів у коментарі для 032.ua начальник відділу паркування ЛКП “Львівавтодор” Сергій Париляк, станом на нині уже відмічено 90% від усіх місць на паркувальних майданчиках, які є на балансі підприємства. Йдеться про 38 паркувальних майданчиків по Львову, де сумарно є 116 паркомісць для людей з інвалідністю. “У першій зоні паркування (центр міста - ред....
Суспільство
Головний юститор Львівщини Тарас Грень назвав найпоширеніші та рідковживані імена новонароджених у першому півріччі 2018 року. Сайт 032.ua пропонує своїм читачам ознайомитися нижче з такими іменами для хлопчиків та дівчаток у Львівській області. (Фото ілюстративне, з відкритих джерел) Так, найпоширеніші імена цьогоріч серед хлопчиків - Матвій, Максим, Артем, Олександр, Давид, Владислав, Данило, Марко, Роман, Богдан. Серед дівчаток популярністю користуються...