П’ять-сім років тому слово «скайпувати» викликало б у співрозмовника здивовану посмішку, а сьогодні вже увійшло в широкий вжиток. За цей час у кожного знайшлися друзі і родичі за кордоном, і відеоконференція стала єдиним шляхом поспілкуватися з ними дешево та побачити їх змінені часом обличчя.

Найбільш звичне використання відеоконференцій як раз таке – побачити тих, кого інакше вже й не побачиш. Зібратися віртуально всім класом, або випуском і поговорити «за життя». Втім, технологія насправді отримала значно ширше використання і, що цікаво, первинно використовувалася зовсім не у домашніх умовах.

Насправді відеоконференцзв’язок – технологія винайдена для військових. Відеоконференції дозволяють збирати людей, що знаходяться у різних локаціях і, забезпечуючи високий рівень захисту даних, пов’язувати їх між собою у відео режимі, тобто дозволяючи бачити одне одного. Це як раз те, що свого часу було потрібно американській армії – хтось у В’єтнамі, хтось у Пентагоні, хтось на авіаносці, але всім треба одночасно обговорити план подальших дій.

З військових штабів та польових «конференц-залів» відеоконференція перекочувала до кабінетів топ-менеджерів провідних компаній, зберігаючи свої основні риси. Це по-перше надійність даних, що передаються, по-друге висока якість і стабільність зв’язку. У пізніші роки з розвитком технологій сюди додалася ще й висока роздільна здатність зображення. Сьогодні відеоконференція немислима без використання камер Full HD.

Бізнес почав використовувати професійні відеоконференції для розв’язання тих самих завдань, що стояли й перед військовими – зв’язку людей, що знаходяться у різних локаціях для проведення нарад, переговорів, співбесід. Можливість бачити одне одного дозволила цьому виду комунікацій майже повністю замінити реальні зустрічі з фізичною присутністю учасників.

Ні телефон, ні тим паче листування не могли створити такого контакту між співрозмовниками. Річ у невербальній комунікації. Насправді, люди спримають до 80% інформації не зі слів співрозмовника, а з його жестів, міміки, погляду, тощо. Відповідно, саме відеоконференція дозволила зберегти всю цю інформацію.

Еволюціонувавши у популярний нині Skype, орієнтований на широкого споживача, відеоконференція втратила свої ключові якості: захищеність даних, високу якість зображення. Натомість вона стала легшою у застосуванні. Втім, варто розуміти, що такий «обрізаний варіант» відеоконференцій влаштовує ностальгуючих за шкільними роками жінок, проте не може бути прийнятним для професійного використання.