Українська гра престолів: чи приведе до дострокових виборів справа Авакова-молодшого

Навіть у багатій на події сучасній українській політиці все колись трапляється вперше. На цьому тижні вперше в історії країни відбулося затримання сина чинного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. З огляду на те, що Арсен Борисович - один із стовпів єдиного партнера Блоку Петра Порошенка по коаліції - партії «Народний фронт», арешт Авакова-молодшого може мати доленосне значення для України. Наприклад, розвалити коаліцію і ввести країну в пекло дострокових виборів. Отже, що було, що буде, чи загрожує Авакову-молодшому казенний дім і чим потішиться серце розгніваного глави МВС?

Гучна справа про рюкзаки

Скандальне відео, на якому людина, схожа на Олександра Авакова, обговорює купівлю партії рюкзаків з людиною, схожою на тодішнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря, з'явилося ще в 2016 році.

Саме відео нібито було знято на два роки раніше, ще в грудні 2014 року, прихованою камерою, встановленою СБУ в кабінеті Сергія Чеботаря.До моменту появи відео в Інтернеті заступник Авакова Сергій Чеботар під вантажем численних скандалів, серед яких і побиття журналістів, вже покинув свій пост. А запис зіграв свою роль у відставці з поста прем'єра лідера «Народного фронту» Арсенія Яценюка, який
довго упирався. Здавалося, на цьому весь ресурс скандального відео і буде вичерпано.

Арсен Аваков з самого початку стверджував, що відео - це нахабний монтаж, а всі звинувачення на адресу сина - брудні махінації його політичних ворогів і, в першу чергу, колишнього регіонала Сергія Льовочкіна.

Правда, ніхто не заперечував факту самої закупівлі МВС в 2015 році п'яти тисяч рюкзаків у ТОВ "Дніпровенд" за 14,49 млн грн і ще тисячі у ПП "Плігачов" за 2,1 млн грн.

Здавалося, що «рюкзачна» справа перетворилася в класичного «глухаря» без виразних судових перспектив.

Однак, у вівторок, 31 жовтня, НАБУ провело обшуки і вручило підозру Олександру Авакову, Сергію Чеботарю, а також колишньому директорові «Дніпровенда» Володимиру Литвину.

Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник заявив, що реальна ціна рюкзаків, які закупило Міністерство МВС, була менше, ніж зазначалося в договорі, а їх якість не відповідала необхідним нормам.

«Слідством встановлено, що закупівельна ціна рюкзаків, яка значилася в договорі, 2799 гривень, але реальна їх вартість становила 500 гривень. Тому що вони виготовлялися «кустарним» шляхом», - заявив директор НАБУ.

У НАБУ вважають, що тоді відомство на закупівлях могло втратити до 14 мільйонів гривень.

Підозрюваним у «справі рюкзаків МВС» загрожує від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

1 листопада Солом'янський суд Києва ухвалив відпустити під особисте зобов'язання без застави Олександра Авакова, колишнього заступника глави МВС Сергія Чеботаря і керівника фірми Володимира Литвина.

Хто замовив Авакова-молодшого: чотири версії

Як бачимо, історії з рюкзаками вже майже три роки. Уже два роки, як вона відома широкої громадськості. Почалося б розслідування тоді, навряд чи би хтось запідозрив в ній політичну мотивацію. Але на Божий світ «рюкзаки» витягли чомусь тільки сьогодні. Кому це вигідно і хто реальний замовник нового розслідування?

1.Заказ Порошенко

Практично відразу після затримання Авакова-молодшого і його можливих спільників соратник Арсена Авакова народний депутат Микола Княжицький виступив з різким звинуваченням на адресу президента Петра Порошенка.

Він назвав справу «спробою "взяти в заручники"  сина Авакова після незгоди міністра силовим способом розігнати «майдан» перед Радою.

Також Княжицький назвав главу держави людиною, яка намагається сидіти «одночасно на російському і українському стільцях».

Відзначимо, що, можливо, президент і не проти був би давати директиви детективам НАБУ, але в те, що це можливо, не вірять навіть багато прихильників Авакова. Та й самому президенту, який завжди уникав різких непродуманих кроків, навряд чи потрібна сварка з могутнім міністром - результатом якої цілком міг стати розвал коаліції, дострокові парламентські вибори, яких Порошенко хотів би зараз уникнути.

Та й сам Аваков, дезавуював свого соратника, написавши наступне: «коментаторам моїх відносин з Президентом - перейдіть зі світу фантазій в реальність - це не кіно і не гра. Не потрібно перекручувань і спекуляцій. А то як начитаєшся, то і "Картковий будиночок" дивитися далі не треба - ви розписуєте крутіше!», - зазначив Аваков.

Петро Олексійович хоч в результаті і став мимоволі одним з бенефіціарів цієї історії, але навряд чи в ній дійсно замішаний. Для глави держави це була б занадто ризикована гра, з неоднозначними і непередбачуваними наслідками.

2. Грузинський слід - помста Саакашвілі

Одним з керівників НАБУ є колишній соратник Міхеїла Саакашвілі Гізо Углава.

Є думка, що перший заступник глави НАБУ за наводкою екс-президента Грузії міг поквитатися з Аваковим за висилку з країни найближчих прихильників Саакашвілі, а заодно створити умови для розвалу коаліції і проведення дострокових виборів.

При всій правдоподібності такого розкладу відзначимо, що наказ про затримання давав детективам не Углава, а директор НАБУ Артем Ситник.

3. Ситник прибирає конкурентів

Ще один несподіваний варіант стрімкої активізації справи проти Авакова-молодшого висунув колишній нардеп, а нині політолог Тарас Чорновіл. За його словами, НАБУ працює проти Порошенка, а його глава Артем Ситник має президентські амбіції. «За його словами, всі прекрасно розуміють, що «у НАБУ є багато гріхів, але напевно немає того, що вони виконують замовлення президента».

«Вони воюють проти президента досить відверто. Хоча причина там зовсім не в їх функціональних призначеннях, а в тому, що Артем Ситник раптом уявив себе майбутнім президентом України. Ось у нього таке в голові. І навколо нього створюється відповідна політична група», - зазначив Чорновіл.

Відзначимо, що Артем Ситник, м'яко кажучи, абсолютно не має політичного рейтингу. З іншого боку, як показує досвід нинішнього глави держави, пройти шлях від рядового політика до однотурового кандидата можна всього за кілька місяців.

4. Четверта версія - американська

Є також конспірологічна версія, що за справою Авакова-молодшого стоїть чіпка рука «вашингтонського обкому». США, які завжди були одним з натхненників створення в Україні НАБУ і затятим адвокатом антикорупційного бюро, таким чином зробили хід конем. Попередивши і президента, і міністра МВС про те, що їх терпіння закінчується. «Ненав'язливо» просуваючи таким чином ідею швидкого створення Антикорупційного суду.

***

Насправді, в справі «рюкзаків МВС» швидше за все несподівано зійшлися в одній точці відразу кілька внутрішніх і зовнішніх факторів. Які з них були дійсно вирішальними, ми швидше за все дізнаємося дещо пізніше.

Чи стануть реальністю дострокові вибори

Будь у «Народного фронту» більш-менш пристойний електоральний рейтинг, скандал із затриманням сина Авакова напевно завершився б розвалом коаліції і достроковими парламентськими виборами навесні 2018 року. Країна на кілька місяців опустилася б в хаос нових політичних потрясінь, а про прийняття ряду важливих для майбутнього країни законів можна було б надовго забути.

Але за найоптимістичнішими для «Народного фронту» опитуваннями, його рейтинг не перевищує і двох відсотків. А після чергового "обсасивинія" ЗМІ усіх метаморфоз справи «золотих рюкзаків», ймовірно, впаде ще нижче. Зберегти себе у владі до 2019 року БПП і "Народний фронт" можуть тільки в тандемі. І це цементує теперішню коаліцію міцніше вінчальної клятви біля вівтаря.

Хто залишиться в шоколаді

Псевдомайдан Саакашвілі-Семенченко-Соболєва повинен був, за задумом його організаторів, якщо не привести до перевиборів, то, як мінімум істотно послабити позиції чинного президента. А в підсумку жалюгідного видовища в центрі столиці сталася остаточна дискредитація протестного руху. Петро Порошенко не тільки не отримав «червону картку», а навіть швидше, навпаки, набрав політичні бали. Як єдиний гарант стабільності в країні.

Ситуація із затриманням Авакова-молодшого виглядала, як удар нижче пояса по коаліційній єдності, але на практиці зробить її ще більш незламною. Видатні «фронтовики» остаточно зрозуміли, що тільки на електоральному горбу БПП здатні в'їхати в благополучне політичне майбутнє. А токсичність політичного бренду «Аваков» - може дорого обійтися будь-яким потенційним партнерам міністра - як «Батьківщині», так і «Національному корпусу». А адже список БПП не гумовий, так що «народники» стануть тепер зговірливими, як під час обговорення кандидатур на міністерські пости, так і при важливих коаліційних голосуваннях.

Отже, замість розвалу коаліції, Порошенко отримає більш поміркованого і лояльного партнера. Сам міністр внутрішніх справ може вже і не перенести ще одного серйозного скандалу. І у Порошенко нарешті з'явиться шанс поставити на чолі найважливішого силового відомства свою людину. І таким чином закінчити дивовижну для воюючої країни історію суперництва гвардійців Авакова і мушкетерів Порошенко.

Юлії Тимошенко політична інтуїція вчасно підказала не вскочити в «майдан» Саакашвілі, але її шанси виграти на чергових виборах будуть явно менше, ніж на дострокових.

Чим серце заспокоїться

На думку екс-міністра економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус, Україна вступила в стадію економічного зростання. «Ось у чому я абсолютно впевнений - що дно вже пройдено, воно пройдено десь півтора роки тому. Зараз є зростання, яке далеко нас не задовольняє, але це класична ситуація - рання стадія економічного зростання. Коли багато ще лежать "напівмертві" - бізнес, підприємці, банки, їм потрібно "штучне дихання", але скоро вони почнуть потроху вставати, заробляти.
Є відкладений попит за різними категоріями в роздробі, туризмі, будівництві тощо. Це мені нагадує ситуацію після фінансової кризи 2008 року, коли ще в 2010-му ніхто не вірив в Європі і країнах Балтії, що буде зростання. Звичайно, це був тільки початок».

Як західні, так і вітчизняні експерти одностайні в тому, що ВВП України в 2018 році буде рости в діапазоні 3-3,5%. А це значить, що до виборного 2019-го економіка України накопичить жирок, і влада цілком зможе влаштувати чергову роздачу слонів у вигляді нового підвищення пенсій і зарплат. З усіма відповідними для себе електоральними бонусами.

А історія з рюкзаками Авакова-молодшого, швидше за все, закінчиться повним виправданням сина міністра МВС. Адже, як стверджують джерела «Української правди», оригінал запису давно знищений, а без показань свідків - вона нічого юридично не варта.

Правда, судам в Україні давно вже ніхто не вірить, а свої висновки в цій історії виборці і так вже зробили. Кажуть, що Аваков-молодший, замість 60-літрового рюкзака, поставив МВС менший - 40-літровий. Але рюкзак виявився досить містким, щоб накрити сірим брезентом політичне майбутнє як самого міністра, так і його партії.

Роман Лазоренко

Порошенко Аваков рюкзак США вибори
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Наразі в мерії розглядають зміни в існуючий детальний план розвитку території, обмеженої вулицями Промислової, Липинського та Лінкольна. Про це пише 032.ua з посиланням на Інформаційний портал депутатів. Так, за словами головного архітектора проекту Юрія Столярова, наразі предметом розгляду є внесення змін в існуючий детальний план розвитку території. Він стосується частини біля вулиці Промислової, кінцевої зупинки трамваю, на вул. Лінкольна, де наразі роз...
Новини компаній
Чимало людей задаються питанням: чи потрібна вентиляція у власній квартирі чи будинку. Адже й справді, більшість будинків у нашій країні збудовано ще за часів Радянського Союзу, коли організації ефективної вентиляції та комфортного мікроклімату в приміщенні не прид ілялось особливої уваги . Сучасна людина проводить у приміщенні до 90% часу, великий проміжок з якого припадає саме на дім. Проте, ця “фортеця” часто виявляється не достатньо безпечною для здо...
Суспільство
13 серпня представники Львівської міської Ради організації ветеранів України, Правозахисної групи ГО ВО “Успішна Варта”, ГО ЦСА “Солідарність” звернулися з листом до мера Львова Андрія Садового про те, аби захистити і зберегти Монумент Слави “Переможцям над нацизмом”. Відповідного листа опублікувала в мережі координатор правозахисної групи ВО ГО “Успішна варта” у Львівській області - Галина Чайка, передає 032.ua. “Вже вкотре звертаємось до мера Львова Андр...
Суспільство
Трасу Красне - Чемеринці, що в Буському районі Львівської області, капітально відремонтують за кошти обласного бюджету.  Про це повідомляє сайт 032.ua з посиланням на департамент дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської ОДА. Наразі на трасі відбуваються роботи з розпушення існуючого дорожнього покриття, влаштування основи ЩПС товщиною 10 см та вирівнюючого шару асфальтобетонного покриття, товщина якого складатиме  6 см. Ремонтні роботи вик...
Пригоди
В ніч на 13 серпня на трасі Мукачево – Рогатин – Івано-Франківськ, сталося зіткнення мікроавтобусів «Фольксваген Транспортер Т5" та "Фольксваген Транспортер Т4". Як повідомляє відділ комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області, зіткнення автомобілів сталося близько 05:00, на ділянці траси в селі Старе Село, що в Пустомитівському районі Львівщини. Як попередньо встановили правоохоронці, 24-річний водій автівки «Фольксваген Транспортер Т5» не впорався з к...
Бізнес
14 серпня авіакомпанія "Ernest" скасувала одразу два запланованих рейси, що сполучали міста Львів та Неаполь. Як повідомили у прес-службі Міжнародного аеропорту "Львів", скасували рейс ERN277 Неаполь - Львів, який мав прибути до Львова цього дня о 21:45, - передає 032.ua. Окрім цього, скасували рейс ERN578 Львів-Неаполь, який мав вилетіти зі Львова сьогодні о 16:45. Читайте також: Куди піти у Львові з 13 по 17 серпня: ТОП-7 подій Причину скасування рейсів...
Суспільство
За даними Львівського регіонального центру з гідрометеорології, у вівторок, 14 серпня ввечері у Львові слід очікувати на грози, подекуди град. Синоптики також попереджають про високу пожежну небезпеку (4-й клас) на півночі Львівщини у середу, 15 серпня. У Яворівському районі буде найспекотніше - пожежна небезпека 5-го класу, передає 032.ua. Сьогодні упродовж дня львів'яни спостерігатимуть мінливу хмарність, без істотних опадів. Уночі та вранці можливий сла...
Культура
Сайт 032.ua уже традиційно підготував добірку цікавих подій, які відбудуться в місті Львові цього тижня, з понеділка по п’ятницю. Вечір аніме Хаяо Міядзакі на даху під зорями Львів’янам покажуть фільми легендарного японського режисера-аніматора Хаяо Міядзакі. Відвідувачам пропонують в українській озвучці “Віднесені привидами" ("Сен та Чіхіро в полоні духів") та "Навсікая з Долини Вітрів". Коли? 13 серпня, 21:30. Де? Львівський кіноцентр, вул. В. Великого,...
Бізнес
Нещодавно ми розповідали про те, де у Львові можна поснідати, пообідати.  Сьогодні ж ми підготували для вас інформацію про 5 лаунж барів у Львові, де можна по справжньому відпочити та розслабитись і які, судячи із відгуків в мережі, а також на нашому сайті, користуються великою популярністю у львів'ян. Лаунж бар “Hashtag” Лаунж бар “Hashtag” розташований у Львові на вулиці Галицькій, 20. Тут є кальян, сучасний інтер'єр, ввічливий персонал та грає якісна му...