Абонплата за газ — плата за ринок, якого немає, і хто стріляє по україно-польським відносинам

На минулому тижні в Україні ввели новий комунальний тариф, який чиновники примудрилися назвати «зниженням» цін на газ. А що вийшло насправді?
Ще дві події, що мають спільне коріння, - постріл з гранатомета по консульству Польщі у Луцьку та спроба проведення «пропольской» акції на кордоні, заслуговують на увагу. Хто стоїть за цими провокаціями?

Парадокси газової абонплати

Отже, з 1 квітня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, ввела новий тариф - абонплату за газ.

Суть його в тому, що відтепер українці будуть оплачувати зміст газорозподільних мереж незалежно від обсягів споживання.

Оскільки одночасно НКРЕКП знижує ціну на газ на 13% - з 6 789 гривень до 6 120 гривень за кубометр, то, за словами чиновників, українські споживачі будуть навіть у вигоді - середня ціна платіжки за двома газовими тарифами стане на 4 відсотки менше. Однак, м'яко кажучи, - це не зовсім так.

Хто менше споживає, той більше платить

В яку суму українцям обійдеться нова абонплата? На жаль, на це питання немає універсальної відповіді. Ціни можуть відрізнятися в залежності від регіону, кількості споживання і потужності лічильника - тільки з урахуванням всіх цих трьох чинників можна обчислити ціну для конкретного споживача.

Логічно було б для країни, яка поставила собі за мету за кілька років повністю відмовитися від імпорту газу, стимулювати тих, хто споживає його менше. Однак, за новими тарифами, виходить все з точністю до навпаки. Хто менше споживає - той більше сплатить.

Це стосується людей, які мешкають у квартирах, що обладнені газовими плитами. Особливо не пощастило тим, чиї квартири не обладнані лічильниками газу. А їх в Україні, за статистикою, майже 40 відсотків. Так, наприклад, якщо житель Києва в розрахунку на одну людину раніше платив 30 гривень, то з 1 квітня по двом газовим платіжкам (за газ + абонплата) він вже заплатить 71 гривню - тобто ціни для нього зростуть майже в 2,5 рази. Абонент без лічильника з Харкова заплатить ще більше - 85 гривень 30 копійок і зовсім не пощастило мешканцям Закарпаття, для яких сума платіжки зросте в п'ять разів - до 161 гривні.

Трохи в більш вигідній ситуації опиняються ті споживачі з газовою плитою, в чиїх квартирах встановлені лічильники. Однак у багатьох квартирах з реальним споживанням газу за лічильником G1,6 стоять набагато більш потужні G4 і G6. А це означає, що платити їм доведеться більше, поки лічильники не поміняють.

Отже, ціни для користувачів з газовою плитою і малопотужним лічильником і таким же споживачем, але з потужним лічильником, можуть відрізнятися в рази. Так, житель Києва за лічильником G1,6 - заплатить 27,5 гривень, а якщо у нього стоїть лічильник G6 - вже цілих 110 гривень.

За розрахунками заступника глави департаменту енергоефективності НАК "Нафтогаз України" Олексія Хабатюка, з 1 квітня розрахунки за газ побутових споживачів, які користуються тільки газовою плитою, зросте в середньому в чотири - вісім разів. Ось як буде виглядати ситуація згідно з його підрахунками:

Варіант 1. У споживача встановлений лічильник газу типорозміру G1,6 і він споживає близько 17 куб. м / місяць (середнє значення по Україні у таких споживачів у 2015 році)

96112132815ad7eb1c1fca1123d9074d


Варіант 2: у споживача встановлений лічильник газу G1,6 і він споживає близько 17 м куб / місяць (це середнє значення по країні у таких споживачів у 2015 році)


42cca1701b369f57212a48ff8fde85d6
А ось ті, хто споживає газу більше і живе в будинках з газовими котлами, дійсно можуть заплатити за газ менше, ніж раніше. Економія буде тим більше, чим більше газу витрачає абонент. Погодьтеся, дивна логіка для держави, яка прагне до газової незалежності.

Варіант для тих, хто користується газовими котлами

Все для газового ринку, якого немає

Якщо ви подумали, що введення нового тарифу - це чергова спроба витягти з кишень співвітчизників як найбільше грошей у кишені власників облгазів і розподільних мереж, ви образити найкращі почуття чиновників НКРЕКП.

Цілі у них були самі "благородні". Введення нового тарифу, якщо слідувати обґрунтуванню комісії, направлено на виконання «зобов'язань України за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом».

Так, і не поспішайте звинувачувати ЄС. Дійсно, в Європі газорозподільні компанії відокремлені від видобувних - щоб у монополіста не було спокуси встановлювати неконкурентну ціну.

Однак за фактом 70 відсотків українських облгазів і розподільних мереж належить одній людині - Дмитру Фірташу. Не краща ситуація і в решти 30, де в кількох областях ситуацію на газових ринках контролюють монопольно інші власники.

Уряд зобов'язує "Нафтогаз" продавати газ посередникам, більшість з яких контролює Дмитро Фірташ, а ці посередники, в свою чергу, є монополістами в кожному регіоні. Про це на своїй сторінці в Facebook заявив головний комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

«А потім ці посередники, які є абсолютними монополістами в кожному з регіонів, де вони працюють, постачають газ населенню. Мало того, ці посередники-монополісти, навіть не розраховуються з нами в повному обсязі. Причому перевірити, чи дійсно вони поставили наш газ конкретному споживачеві ми не можемо», - написав Вітренко.

«Формально правильно, а по суті - знущання» - сказав колись за схожим приводу вождь світового пролетаріату.

Логічно було б відкласти введення абонентної плати, як мінімум на півроку, коли за планами Кабміну і будуть відбуватися перші спроби створення конкурентного середовища на газовому ринку України.

Хто стоїть за антипольськими акціями в Україні

Традиційно Польща вважається одним з головних союзників України. Навіть за часів політичної ізоляції України на Заході після вбивства Гонгадзе, поляки залишалися вірними адвокатами Києва в Євросоюзі. Однак в останні місяці явно йде кампанія по штучному створенню україно-польської напруженості. Праві партії в Польщі (частина з них безпосередньо фінансується Росією) намагаються використовувати Волинську трагедію для загострення українсько-польських відносин.

На цьому тижні полякам спробували продемонструвати і картину розгулу антипольських настроїв в Україні. У ніч на 29 березня невідомі зробили постріл з протитанкового гранатомета по будівлі польського консульства в Луцьку.

Після цього Польща призупинила роботу всіх консульств в Україні.

Слідом за цим близько 150 осіб з плакатами польською мовою перекрили трасу Львів - Рава-Руська в районі села Гряда. Вони виступали проти «геноциду поляків в Україні».

У провокаційній акції протесту, що спрямована нібито на захист польської меншини в Україні, як з'ясувалося, не брав участі жоден етнічний поляк.

Втім, незважаючи на намагання російських спецслужб, московські вушка двох цих провокацій добре побачили в Польщі.

Лідер польської партії "Право та справедливість" Ярослав Качинський прямо заявив, що за антипольськими акціями в Україні стоїть Росія.

"Схоже, що за цим стоїть російська сторона. Дуже багато на це вказує. Українці кажуть про це. Припущення про те, що це російська операція, здається досить імовірним. І в Польщі, і в Україні, в організаціях, які можуть дозволити собі акти проти польсько-українських відносин, проглядається присутність іноземної держави", - заявив польський політик.

Трохи пізніше в СБУ назвали замовником обох провокацій "відомого агента впливу російських спецслужб", лідера організації "Наждак" Миколи Дульського. Дульський зараз знаходиться на території Росії і розшукується українськими спецслужбами.

За інформацією радника міністра внутрішніх справ України, народного депутата Анатолія Геращенко, Дульський причетний і до нападу на главу Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича.

Відзначимо, що ще однією метою антипольських провокацій було змусити Євросоюз знову відкласти надання Україні безвізового режиму, яке плануються 15 червня.

Замість післямови

Тиждень тому ваш покірний слуга вже прогнозував, що після демонстративного вбивства в центрі Києва екс-депутата Держдуми Вороненкова, що втік з Росії, і диверсій на військовому складі в Балаклії, нам ще належить пережити кілька важких місяців. На жаль, але спроби дестабілізувати ситуацію в Україні продовжилися вбивством полковника контррозвідки СБУ Олександра Хараберюша - його джип був підірваний у Маріуполі.Один з ватажків бойовиків «ДНР» Олександр Ходаковський прямим текстом дав зрозуміти, що вбивство Хараберюша - це помста за ліквідацію терористів.

«СБУ зробить все, щоб знайти і покарати винних. Борги ми віддаємо швидко», – пообіцяв голова СБ України Василь Грицак.

Москва кидає всі сили, щоб використати останній шанс зламати опір українців. Адже час для реалізації своїх планів скорочується для Кремля зі стрімкістю шагреневої шкіри.

Зазначимо, що 26 березня в Росії відбулися безпрецедентні протестні акції, які охопили не тільки Москву і Петербург, але і десятки провінційних міст Росії. Міф про популярність і незламність путінського режиму виявився набагато перебільшений. На думку професора МДІМВ Валерія Солов'я, в Росії почалася перша фаза політичної кризи. А друга, більш небезпечна, почнеться вже восени 2017 року.

Не менш трагічна ситуація складається для Росії і на "американському фронті". Помічник Трампа з національної безпеки Майкл Флінн, що пішов у відставку за звинуваченням у «російських зв'язках», уклав угоду з ФБР і готовий здати з потрохами всіх російських друзів американського президента. Або в США буде новий президент, або Дональд Трамп справами почне доводити американцям, що Путін для нього такий же диктатор, як був для Буша - Хуссейн, а для Обами - Кадаффі.

Швидше за все путінському режиму вже восени 2017-го буде явно не до продовження війни в Донбасі. Це добре не тільки тому, що може настати мир і з'являться реальні шанси на повернення окупованих територій.

Це означає, що в Україні до кінця року може скластися нова політична ситуація. Коли з влади будуть вже по-дорослому питати за обіцяні, але так і не проведені реформи. І на що йдуть гроші платників податків, вже без будь-яких знижок і оглядок на звинувачення в «зраді».

Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Актуальність
0/12
Автор
0/12
Якість матеріалу
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань