Фінансовий Оскар

«Економіка почала одужувати, і для її зростання необхідно фінансування», — зазначає Олена Малинська, голова правління Банку Кредит Дніпро

Банк Кредит Дніпро став одним із переможців у номінації «Стабільний партнер» XIX щорічного конкурсу «Фінансовий Оскар», який проводить діловий тижневик «Бизнес» за підсумками роботи за минулий рік. Ця номінація присуджується за здатність забезпечити стабільну і якісну роботу, а також зберегти відносини з клієнтами в економічну і політичну кризу. Про набутий досвід за минулий непростий для банківського сектора рік та майбутній розвиток фінансового обслуговування українського бізнесу — в інтерв’ю голови Банку Кредит Дніпро Олени Малинської.

Які останні тенденції в секторі корпоративного банкінгу?

Розвиток корпоративного банкінгу традиційно залежить від ситуації в економіці країни. І в останні кілька місяців динаміка економічних показників дає підстави для обережного оптимізму.

Наприклад, обсяги промвиробництва за січень — квітень цього року збільшилися майже на 4%, будівництва — більше ніж на 8%, роздрібної торгівлі — на 2,5%.

Міжнародні рейтингові агентства змінюють прогнози для України, зокрема для її фінансового сектора, з «негативного» на «стабільний». Гадаю, всі помітили стабілізацію на валютному ринку. І тут не варто недооцінювати вплив регулятора ринку.

Монетарна політика НБУ виявилася дієвою і змогла повернути гривню на більш міцні позиції. Поступове зростання міжнародних резервів Нацбанку, який лише в останні кілька місяців викупив $1 млрд, дозволяє здійснювати лібералізацію валютного ринку, пом’якшуючи адміністративні заходи.

Така рівновага на валютному ринку і помірна грошово-кредитна політика НБУ сприяють стабілізації цін. Сповільнюються темпи інфляції: станом на квітень вона становила 5%, що в цілому відповідає заявленим очікуванням щодо її зростання в 2016 р. на рівні 12%.

Економіка почала одужувати, а це означає, що для її подальшого зростання необхідно додаткове фінансування. Але саме в цьому і полягає основна проблема. Зовнішній інвестор наразі не готовий заходити в Україну зі зрозумілих причин: війна, корупційна складова практично у всіх сферах, повільне проведення реформ.

Лишаються внутрішні донори — банки, у яких просто немає можливості виділяти бізнесу «довгі» й доступні кредити, як у докризовий час.

Не оговтавшись від криз минулих років, не вирішивши проблеми з недобросовісними позичальниками і просто вражаючою часткою проблемних активів у системі, яка зараз сягає майже 50%, не дочекавшись необхідних законів про захист прав кредиторів, а також з огляду на все ще високу вартість залучення ресурсів не варто розраховувати на швидке відновлення повноцінного кредитування в Україні.

Кредитування юросіб — які динаміка і нагальні проблеми в цьому сегменті?

Із понад 100 діючих українських банків бізнес кредитують не більше двадцяти. Про відновлення ринку кредитування говорити наразі рано. У банків немає «довгих» ресурсів, і можливості їх залучення обмежені.

В умовах колосального відтоку коштів із банківської системи минулого року фінустанови були змушені відновлювати свою ресурсну базу, погоджуючись платити за залучений ресурс — депозити населення — по 25-27% річних.

І хоча зараз ставки за депозитами знижуються, вони ще не досягли того рівня, який дасть можливість відновити активне кредитування.

При цьому висока вартість залучених коштів — не основний чинник, який обмежує можливості банків у частині фінансування бізнес-проектів. Фінустанови зараз не в змозі швидко розчистити свої проблемні кредитні портфелі.

Відсутність законодавчої бази, яка покладала б однакову частку відповідальності як на кредитора, так і на клієнта, відверте перешкоджання прийняттю таких законопроектів з боку великих позичальників, багато з яких за сумісництвом є представниками влади (наприклад, неприйнятий законопроект №2286а), дуже обмежують наші можливості в частині відновлення ринку кредитування.

Тому банкам зараз простіше і вигідніше заробляти на придбанні депозитних сертифікатів НБУ, ніж інвестувати в розвиток економіки. Але ми ж розуміємо, що від цього ніхто не виграє — ні фінансова система, ні економіка.

Назвіть основні з нечисленних проектів, які банки зараз готові фінансувати.

Важлива зміна, що сталася за останній рік, — це переорієнтація фінустанов на партнерство з представниками малого і середнього бізнесу. Особливо це стосується виробничих компаній.

Потенційно саме ця категорія клієнтів у майбутньому зможе стати драйвером економічного розвитку, як це відбувається в провідних світових економіках. Крім того, що не менш важливо, це допоможе банкам диверсифікувати свої кредитні портфелі, запобігаючи можливому повторенню ситуації 2014-2015 рр.

Раніше позика одному великому клієнтові могла становити більшу частину портфеля. У підсумку це і призвело до колапсу в банківському секторі. Крім того, на противагу сегментові малого та середнього бізнесу великі компанії зазвичай і так надто закредитовані.

Серед галузей, що викликають найбільшу зацікавленість банків, звичайно ж, лишаються найменш схильні до зовнішніх і внутрішніх шоків і здатні генерувати прибуток навіть у кризу. Це АПК, виробництво, торгівля й активно зростаючий IT-сектор.

Які галузі розглядаєте для свого банку як найбільш перспективні?

Наш банк серйозно націлений на підтримку малого і середнього бізнесу, зокрема невеликих агровиробників. Ми розробили і впровадили різні програми фінансового обслуговування, безресурсного фінансування і кредитування повного виробничого циклу.

Починаємо впроваджувати різні партнерські програми кредитування на модернізацію і переобладнання техніки. При цьому йдеться, звичайно, про «короткі» кредити. Також зараз розглядаємо і варіанти підтримки представників IT-індустрії.

Чи можна говорити про істотний переділ корпоративного ринку в зв’язку з закриттям багатьох банків?

Звичайно, саме так і сталося. І ситуація тривалий час складалася не на користь банків з українськими капіталами. Після банкрутства десятків фінустанов клієнти здебільшого вибирали банки з іноземними (західними) акціонерами.

Також серйозну частку корпоративного сектора отримали держбанки. Якоюсь мірою позиція корпоративних клієнтів зрозуміла: бачачи або стаючи жертвами банкрутств фінансових структур, вони робили ставку на стабільність, якої очікували від наявності західних власників, або «непорушність» державних структур.

Але я впевнена, що після остаточного очищення банківської системи, яка перебуває на завершальному етапі, всі банки будуть на однакових позиціях. Ми віримо в чесну конкуренцію.

Із ринку пішли банки, які його просто «пилососили», збираючи ресурс у населення виключно для фінансування компаній своїх власників. Тому тепер звільниться більше доступного ресурсу для фінансування реального сектора економіки.

Що утримує клієнта-юрособу в банку, що дозволяє відвоювати клієнтів у конкурентів?

Як домогтися лояльності клієнта? Вважаю, що для цього необхідні кілька складників. Один із них — відкритість, яка передбачає не тільки достовірність розкриття інформації про діяльність банку, але і можливість допомогти клієнтові у веденні бізнесу. Потрібно не побоятися вказати на можливі проблеми і недоліки, а також допомогти знайти ефективне рішення.

Також незалежно від зовнішньої ситуації ні в якому разі не можна дозволяти собі неякісно чи не повною мірою виконувати свої зобов’язання перед клієнтом або ж відмовляти в подальшій допомозі. Репутацію і довіру зазвичай втрачають тільки раз.

Тому навіть у пікові моменти фінансової кризи ми продовжували обслуговувати зростаючі потреби існуючих корпоративних клієнтів, а для проблемних, але сумлінних позичальників розробляли можливі варіанти реструктуризації їхніх боргів.

І наші клієнти високо оцінили такий підхід. Це дозволило не просто утримати існуючих клієнтів, а й продемонструвати гідну для кризового року динаміку нарощування клієнтської бази юросіб.

Так, за минулий рік кількість корпоративних клієнтів (в тому числі СПД) збільшилася більше ніж на 2,5 тис., а з початку поточного року — ще більше ніж на 1 тис., і зараз у Банку Кредит Дніпро (ліцензія НБУ №70 від 13.10.2011 р.) обслуговується понад 12 тис. представників українського бізнесу.

Джерело: «Бизнес»

http://www.business.ua/money/ekonomika_nachala_vyzdoravlivat_i_dlya_ee_rosta_neobkhodimo_finansirovanie_-343573/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Культура
24 січня у Львові та світі розпочинають святкувати Китайський Новий Рік, який завжди відбувається трохи пізніше за європейський і може відзначатися у період з 21 січня по 21 лютого (у різні роки по-різному). Часто визначення дати святкувань залежить від Свята весни та руху Місяця, після того як настане другий “молодик” після грудневого сонцестояння. У Азії Новий рік відзначають упродовж 15 днів. У 2020 році китайці зустрічають Білого Сталевого Щура, і для...
Кримінал
У вівторок, 21 січня, на Львівщині поліцейські викрили чоловіка, який передавав наркотичні засоби в установу виконання покарань.  Як встановили правоохоронці, 37-річний львів’янин постачав наркотичні засоби знайомій, яка перебувала в одній із львівських в'язниць. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівщини.  Поліцейській затримали його під час передачі та вилучили наркотичний засіб «метадон», чоловік намагався частину його передати жінці у баночці з м...
Культура
З 24 по 26 січня у Львові святкуватимуть Китайський Новий рік. Львів’яни та гості міста зможуть відвідати низку подій з цієї нагоди. На фестивалі також представлять 15 розмальованих митцями панд. Як повідомили у пресслужбі Львівської міської ради, після святкувань панд поставлять у популярних місцях Львова, які відвідують багато туристів.  Зазначимо, з нагоди свята відбудеться низка подій: вогняні та світлові шоу, концерти, хода «живих» драконів, майстер-к...
Суспільство
Упродовж лютого - березня 2020 року в Україні проведуть серію безкоштовних тренінгів "Поліція в законі: межі повноважень та громадський контроль", долучитися до яких можуть усі охочі. У Львові подія відбудеться 15 лютого з 10:00 до 16:00 з перервами у приміщенні Львівського обласного молодіжного центру, що на вулиці Винниченка, 12. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, організовує подію група громадського спостереження "Озон", аби українці при зустрічі...
Культура
Впродовж 20 років команда інституту кольору Pantone визначає модний відтінок року. Якщо в 2019 стильно було одягати речі коралового відтінку, то в новому 2020 визначили інший головний колір року.   Львівська дизайнерка Марія Старчак розповіла у коментарі кореспондентці 032.ua, на які кольори потрібно звернути увагу цього року, а також – як правильно поєднувати їх, щоб виглядати неперевершено.  Як зазначила дизайнерка, Інститут кольору Pantone, що вивчає тр...
Суспільство
Погода у Львові на вихідних, 25 - 26 січня, буде переважно похмурою. Максимальна температура повітря, яку прогнозують синоптики +4°. Опадів на вихідних не очікують.  Натомість, сніг, який випав 22 січня, у Львові протримається на поверхні землі до цих вихідних. Температура повітря 25 - 26 січня різко не зміниться, вночі очікується невеликий мороз, вдень буде плюсова температура повітря. Про це зазначила у коментарі кореспонденці 032.ua тимчасово виконуюча...
Суспільство
Сьогодні, 23 січня, у соціальній мережі Facebook опублікували фото автомобілів у Львові, водії яких порушують правила дорожнього руху - паркуються на велодоріжках. Світлини з'явилися на сторінці громадської організації "Зручне місто", з них видно, як водії  залишають припарковані транспортні засоби на велодоріжках, а також, як виглядає їх стан взимку.  Як зазначив у коментарі кореспондентці 032.ua громадський активіст Юрій Тер-Арутюнян, на його думку, стан...
Екологія
Понад 30 видів екзотичних рослин вирощує у своєму вегетарії львів'янин Андрій Труш разом з дружиною. Кілька років назад вони захопились ідеєю вирощувати взимку екзотичні фрукти в себе "на подвір'ї": банани, ананаси, лимони, ківі і навіть кава. Вегетарій - це, можна сказати, удосконалена теплиця. Її ще називають теплицею Іванова, на честь винахідника. Вегетарій влаштовано таким чином, що він куди краще за теплицю акумулює й зберігає тепло, що дозволяє навіт...
Суспільство
50 депутатів під час засідання сесії Львівської міської ради проголосували за створення нового комунального підприємства "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Рідні". Вона матиме два відділення, пише пресслужба Львівської міської ради. Денне відділення ЛКП стосуватиметься сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. Ще одне відділення, відділення термінового влаштування, для дітей від 0 до 18 років, яке буде працювати в цілодобовому режимі. М...