Фінансовий Оскар

«Економіка почала одужувати, і для її зростання необхідно фінансування», — зазначає Олена Малинська, голова правління Банку Кредит Дніпро

Банк Кредит Дніпро став одним із переможців у номінації «Стабільний партнер» XIX щорічного конкурсу «Фінансовий Оскар», який проводить діловий тижневик «Бизнес» за підсумками роботи за минулий рік. Ця номінація присуджується за здатність забезпечити стабільну і якісну роботу, а також зберегти відносини з клієнтами в економічну і політичну кризу. Про набутий досвід за минулий непростий для банківського сектора рік та майбутній розвиток фінансового обслуговування українського бізнесу — в інтерв’ю голови Банку Кредит Дніпро Олени Малинської.

Які останні тенденції в секторі корпоративного банкінгу?

Розвиток корпоративного банкінгу традиційно залежить від ситуації в економіці країни. І в останні кілька місяців динаміка економічних показників дає підстави для обережного оптимізму.

Наприклад, обсяги промвиробництва за січень — квітень цього року збільшилися майже на 4%, будівництва — більше ніж на 8%, роздрібної торгівлі — на 2,5%.

Міжнародні рейтингові агентства змінюють прогнози для України, зокрема для її фінансового сектора, з «негативного» на «стабільний». Гадаю, всі помітили стабілізацію на валютному ринку. І тут не варто недооцінювати вплив регулятора ринку.

Монетарна політика НБУ виявилася дієвою і змогла повернути гривню на більш міцні позиції. Поступове зростання міжнародних резервів Нацбанку, який лише в останні кілька місяців викупив $1 млрд, дозволяє здійснювати лібералізацію валютного ринку, пом’якшуючи адміністративні заходи.

Така рівновага на валютному ринку і помірна грошово-кредитна політика НБУ сприяють стабілізації цін. Сповільнюються темпи інфляції: станом на квітень вона становила 5%, що в цілому відповідає заявленим очікуванням щодо її зростання в 2016 р. на рівні 12%.

Економіка почала одужувати, а це означає, що для її подальшого зростання необхідно додаткове фінансування. Але саме в цьому і полягає основна проблема. Зовнішній інвестор наразі не готовий заходити в Україну зі зрозумілих причин: війна, корупційна складова практично у всіх сферах, повільне проведення реформ.

Лишаються внутрішні донори — банки, у яких просто немає можливості виділяти бізнесу «довгі» й доступні кредити, як у докризовий час.

Не оговтавшись від криз минулих років, не вирішивши проблеми з недобросовісними позичальниками і просто вражаючою часткою проблемних активів у системі, яка зараз сягає майже 50%, не дочекавшись необхідних законів про захист прав кредиторів, а також з огляду на все ще високу вартість залучення ресурсів не варто розраховувати на швидке відновлення повноцінного кредитування в Україні.

Кредитування юросіб — які динаміка і нагальні проблеми в цьому сегменті?

Із понад 100 діючих українських банків бізнес кредитують не більше двадцяти. Про відновлення ринку кредитування говорити наразі рано. У банків немає «довгих» ресурсів, і можливості їх залучення обмежені.

В умовах колосального відтоку коштів із банківської системи минулого року фінустанови були змушені відновлювати свою ресурсну базу, погоджуючись платити за залучений ресурс — депозити населення — по 25-27% річних.

І хоча зараз ставки за депозитами знижуються, вони ще не досягли того рівня, який дасть можливість відновити активне кредитування.

При цьому висока вартість залучених коштів — не основний чинник, який обмежує можливості банків у частині фінансування бізнес-проектів. Фінустанови зараз не в змозі швидко розчистити свої проблемні кредитні портфелі.

Відсутність законодавчої бази, яка покладала б однакову частку відповідальності як на кредитора, так і на клієнта, відверте перешкоджання прийняттю таких законопроектів з боку великих позичальників, багато з яких за сумісництвом є представниками влади (наприклад, неприйнятий законопроект №2286а), дуже обмежують наші можливості в частині відновлення ринку кредитування.

Тому банкам зараз простіше і вигідніше заробляти на придбанні депозитних сертифікатів НБУ, ніж інвестувати в розвиток економіки. Але ми ж розуміємо, що від цього ніхто не виграє — ні фінансова система, ні економіка.

Назвіть основні з нечисленних проектів, які банки зараз готові фінансувати.

Важлива зміна, що сталася за останній рік, — це переорієнтація фінустанов на партнерство з представниками малого і середнього бізнесу. Особливо це стосується виробничих компаній.

Потенційно саме ця категорія клієнтів у майбутньому зможе стати драйвером економічного розвитку, як це відбувається в провідних світових економіках. Крім того, що не менш важливо, це допоможе банкам диверсифікувати свої кредитні портфелі, запобігаючи можливому повторенню ситуації 2014-2015 рр.

Раніше позика одному великому клієнтові могла становити більшу частину портфеля. У підсумку це і призвело до колапсу в банківському секторі. Крім того, на противагу сегментові малого та середнього бізнесу великі компанії зазвичай і так надто закредитовані.

Серед галузей, що викликають найбільшу зацікавленість банків, звичайно ж, лишаються найменш схильні до зовнішніх і внутрішніх шоків і здатні генерувати прибуток навіть у кризу. Це АПК, виробництво, торгівля й активно зростаючий IT-сектор.

Які галузі розглядаєте для свого банку як найбільш перспективні?

Наш банк серйозно націлений на підтримку малого і середнього бізнесу, зокрема невеликих агровиробників. Ми розробили і впровадили різні програми фінансового обслуговування, безресурсного фінансування і кредитування повного виробничого циклу.

Починаємо впроваджувати різні партнерські програми кредитування на модернізацію і переобладнання техніки. При цьому йдеться, звичайно, про «короткі» кредити. Також зараз розглядаємо і варіанти підтримки представників IT-індустрії.

Чи можна говорити про істотний переділ корпоративного ринку в зв’язку з закриттям багатьох банків?

Звичайно, саме так і сталося. І ситуація тривалий час складалася не на користь банків з українськими капіталами. Після банкрутства десятків фінустанов клієнти здебільшого вибирали банки з іноземними (західними) акціонерами.

Також серйозну частку корпоративного сектора отримали держбанки. Якоюсь мірою позиція корпоративних клієнтів зрозуміла: бачачи або стаючи жертвами банкрутств фінансових структур, вони робили ставку на стабільність, якої очікували від наявності західних власників, або «непорушність» державних структур.

Але я впевнена, що після остаточного очищення банківської системи, яка перебуває на завершальному етапі, всі банки будуть на однакових позиціях. Ми віримо в чесну конкуренцію.

Із ринку пішли банки, які його просто «пилососили», збираючи ресурс у населення виключно для фінансування компаній своїх власників. Тому тепер звільниться більше доступного ресурсу для фінансування реального сектора економіки.

Що утримує клієнта-юрособу в банку, що дозволяє відвоювати клієнтів у конкурентів?

Як домогтися лояльності клієнта? Вважаю, що для цього необхідні кілька складників. Один із них — відкритість, яка передбачає не тільки достовірність розкриття інформації про діяльність банку, але і можливість допомогти клієнтові у веденні бізнесу. Потрібно не побоятися вказати на можливі проблеми і недоліки, а також допомогти знайти ефективне рішення.

Також незалежно від зовнішньої ситуації ні в якому разі не можна дозволяти собі неякісно чи не повною мірою виконувати свої зобов’язання перед клієнтом або ж відмовляти в подальшій допомозі. Репутацію і довіру зазвичай втрачають тільки раз.

Тому навіть у пікові моменти фінансової кризи ми продовжували обслуговувати зростаючі потреби існуючих корпоративних клієнтів, а для проблемних, але сумлінних позичальників розробляли можливі варіанти реструктуризації їхніх боргів.

І наші клієнти високо оцінили такий підхід. Це дозволило не просто утримати існуючих клієнтів, а й продемонструвати гідну для кризового року динаміку нарощування клієнтської бази юросіб.

Так, за минулий рік кількість корпоративних клієнтів (в тому числі СПД) збільшилася більше ніж на 2,5 тис., а з початку поточного року — ще більше ніж на 1 тис., і зараз у Банку Кредит Дніпро (ліцензія НБУ №70 від 13.10.2011 р.) обслуговується понад 12 тис. представників українського бізнесу.

Джерело: «Бизнес»

http://www.business.ua/money/ekonomika_nachala_vyzdoravlivat_i_dlya_ee_rosta_neobkhodimo_finansirovanie_-343573/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
На початку літа у Львові розпочали маркувати місця для людей з інвалідністю на паркомайданчиках міста. Як розповів у коментарі начальник відділу паркування ЛКП “Львівавтодор” Сергій Париляк, станом на нині уже відмічено 90% від усіх місць на паркувальних майданчиках, які є на балансі підприємства. Йдеться про 38 паркувальних майданчиків по Львову, де сумарно є 116 паркомісць для людей з інвалідністю. “У першій зоні паркування (центр міста - ред.) вже повні...
Культура
Сайт 032.ua уже традиційно підготував добірку цікавих подій, які відбудуться в місті Львові цього тижня, з понеділка по п’ятницю. Вечір аніме Хаяо Міядзакі на даху під зорями Львів’янам покажуть фільми легендарного японського режисера-аніматора Хаяо Міядзакі. Відвідувачам пропонують в українській озвучці “Віднесені привидами" ("Сен та Чіхіро в полоні духів") та "Навсікая з Долини Вітрів". Коли? 13 серпня, 21:30. Де? Львівський кіноцентр, вул. В. Великого,...
Культура
Для багатьох українців Собор святого Юра у Львові є не просто храмом, а чимось значно більшим - архітектурною перлиною, сакральним місцем з багатовіковою історією. Сайт 032.ua зібрав основну інформацію про цей собор та пропонує своїм читачам дізнатися, як виглядав храм упродовж століть. Факт 1 (Джерело фото: sobor-svyura.lviv.ua) Архикатедральний собор святого Юра УГКЦ розташований на Святоюрській горі та є перлиною української пізньої барокової архітектур...
Кримінал
На викрадені гроші юнак придбав собі телефон та два мотоцикли. Як повідомляє відділ комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області, в Бродівське відділення поліції 13 серпня звернулася 65-річна місцева мешканка. Жінка повідомила, що виявила відсутність 7 240 євро, які перебували у неї на зберіганні в  сейфі. Провівши розслідування працівники поліції з'ясували, що кругленьку суму в жінки поцупив її рідний онук.  "Хлопець впродовж 6 місяців брав із сейфу гро...
Кримінал
Правоохоронні органи завершили досудове розслідування щодо 55-річного мешканця Вінницької області, якого підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 cт.149 ККУ (торгівля людьми, вчинена за попередньою змовою групою осіб). Про це повідомляє прес-служба прокуратури Львівської області. За версією слідства, чоловік завербував двох дівчат із Миколаївщини, які мали мали складні життєві обставини (відсутність постійного помешкання, роботи, грошей), для робот...
Доповнено
Нещодавно представники львівської молодіжної організації С14 (Січ), яка сповідує український націоналізм, змусили публічно на колінах вибачатися хулігана. Як повідомили на сторінці організації в соцмережах, чоловік на початку серпня спаплюжив закладний камінь під "Монумент Звитяги Українських Воїнів", - передає 032.ua. Відео з вибаченнями опублікували на сторінці С14. У ролику спійманий хуліган на колінах говорить про те, що шкодує за свій вчинок і йому ду...
Суспільство
У вівторок, 14-го серпня, в одному із вагонів поїзда "Інтерсіті" сполученням Львів - Київ сталася бійка, через безквиткових пасажирів. Про це йдеться в дописі журналіста Андрія Чемеса на сторінці в соціальній мережі Facebook. Він зазначає, що конфлікт спалахнув через те, що у вагон поїзда зайшли чоловік та жінка без квитків. Вони відмовлялися покинути вагон та зазначали, що їм потрібно терміново потрапити в столицю на судове засідання. За їхньою версією, в...
Суспільство
У вівторок, 14-го серпня, працівники Сихівського відділу поліції отримали інформаці про те, що у 8-ій міській лікарні Львова померла 4-річна дівчинка. Про це в коментарі кореспонденту 032.ua розповіла речниця ГУ Нацполіції у Львівській області Світлана Добровольська. За її словами, 4-річна львів'янка потрапили до лікарні напередодні, після того, як її вкусила змія у Сколівському районі області.  "Наразі правоохоронці розслідують цю справу, з'ясовують детал...
Суспільство
У середу, 15-го серпня, пікетувальники в місті Болехів, що на Івано-Франківщині, заблокували трасу  Стрий - Івано-Франківськ - Чернівці, з вимогою відремонтувати дороги. Про це кореспонденту 032.ua повідомили в прес-службі патрульної поліції Львівської області. Люди нарікають на жахливий стан доріг на території області та обіцяють блокувати трасу кожного дня, з 09:00 до 21:00. До учасників акції на переговори має приїхати керівник Івано-Франківської ОДА. Ч...