Олексій Бурнаєв: «Я вимірюю час не роками, а моїми «епохальними» годинниками»

Олексій Бурнаєв – львів’янин, кандидат фізико-математичних наук, доцент Львівського національного аграрного університету, майстер-годинникар, що виготовив годинники для майже 60-ти міст України. З 2014 року – член Оргкомітету Європейської консерваторії курантів і вежових годинників з офісом у Парижі. Відомий на професійному сайті швейцарських годинникарів, про нього писали газети «Трібюн де Женев» у Швейцарії, «Українське слово» в Чикаго, знімали численні інтерв’ю та фільми.

Його роботи можна побачити і в нашому місті. Можливо, прогулюючись у Львові, Ви неодноразово натрапляли на «Квітковий годинник» на площі Митній, «Броваря» на проспекті Свободи та «Годинник закоханих» на вулиці Герцена. А сьогодні Ви познайомитесь із людиною, яка їх власноруч спроектувала та виготовила.

У 2000 році я розпочав займатись монументальним годинникарством, разом із переходом на посаду доцента Львівського національного аграрного університету (ред.– у 1856 році заклад називали Рільничою школою). Саме на цій старовинній споруді, я відновив свій перший вежовий годинник із боєм. Першою роботою був автоматичний механізм, а старовинні стрілки і дзвін – залишились старими. Згодом, як правило, годинники робив «з нуля», на місці старих розграбованих механізмів, а інколи – на заново збудованих вежах. Тому, будучи годинникарем, я різко ставлюся до фраз: «направляє», «реставрує» годиники. Оскільки, насправді після двох світових воєн і совдепії, «реставрувати» у нас вже нічого. Доводиться робити все з початку.

За фахом я «механік, математик-прикладник». Спершу закінчив кафедру механіки у ЛНУ імені Івана Франка, а пізніше аспірантуру у Львівській політехніці. До цього – навчався у музичній школі по класу скрипки, 2 роки фізико-математичної школи при університеті Івана Франка і 2 роки Малої Академії наук старшокласників. Також був призером обласних олімпіад: з астрономії здобув перше місце, а з фізики – друге. Окрім цього, я є інструктором-методистом із туризму, володію методами промислового альпінізму та активно їх використовую під час монтажу вежових годинників та скульптур.

Зростав у сім’ї інженерів: батько – механік, працював завідувачем лабораторії механізації тваринництва у Науково-дослідному інституті, мати – інженер-теплотехнік проектного інституту Львівської залізниці. Вона проектувала тепло, вентиляцію і газ – для вокзалів, депо, будинків машиністів – від Чопу до Тернополя.

Впородовж останніх 15 років, я виготовив майже 60монументальних годинників по всій Україні – від Сваляви до Сімферополя, з них три – у Львові.

Ввів до української мови нове слово – «жакмар». До прикладу, якщо слово «карильйон» (набір настроєних по нотах дзвонів) вже досить відоме, то «жакмар» (франц. – jacquemart) – не має аналогу у слов’янських мовах. Його описують цілим реченням – це скульптурна група біля годинника, що виконує певні рухи під час бою годин. Таких жакмарів я вже маю два, а незабаром буде й третій. Це мистецтво практично зникло, існує лише єдина іспанська фірма, яка виготовляє їх з пластику.

Проект кожного годинника є унікальним. Не говорячи про оригінальні механізми, аналогів яких немає у світі. Адже, навіть, звичайні вежові годинники двічі не повторювались. Архітектура споруди, місця кріплень, розміри – все вносить свої корективи у проект.

У місті Лева я спроектував і власноруч виготовив: «Квітковий годинник» на площі Митній, «Бровара 1715» на проспекті Свободи, «Годинник закоханих» на вулиці Герцена. Найбільше публіці подобається квітковий годинник – фотосесії навпроти нього у вихідні проходять майже безперервно.

І квітковий годинник, і Бровар вже стали жертвами крадіжки інтелектуальної власності. Фото львівського квіткового годинника видавали за власне: Тернопіль, Сєвєрськ Томської області, Атирау в Казахстані. А «Бровара 1715» виставили на свій сайт у Швейцарії!!! І приписали, що "вони виготовляють свої годинники у строгій відповідності до оточуючої архітектури". Стараннями екскурсоводів скульптура Бровара обросла легендами, які тільки місця у нього не труть «на щастя»!

На жаль, власник Бровара не дбає про механізм годинника, і за останні 2 роки, механізм не працює. Не дуже переймається квітковим годинником і Галицька адміністрація, впродовж літнього періоду, його так і не спромоглися повернути назад на 6 хвилин, які він «нагнав» через регулярні нічні відключення електрики навесні. Зауважу, що «Квітковий годинник» – єдиний у світі, що працює взимку і сам згортає сніг стрілками, за що і внесений у «Світову спадщину годинникарства».

Трапляється у моїй роботі й годинникова містика. Якщо мер замовляв у мене годинник, його пізніше переобирали на другий термін. Зокрема, це трапилось у Вінниці, Болехові, у Яворові, Тлумачі, Бучачі, Комсомольську, Кіцмані», а також у Львові, Хирові, Жовкві тощо. 

Проте існує й зворотня тенденція. Коли мери казали про будь-який годинник, що він «не на часі», деякі із них не добували цілого терміну, а інших, навіть, виводили у кайданках з кабінетів. Не будемо переходити на особистості. Але насправді містики ніякої. Годинник – це своєрідний лакмусовий папірець, як тест на господарність мера. Як правило, якщо міський голова робить такий годинник, то і в іншому, він у межах своїх можливостей також господар. І люди це бачать.

Мої годинники показують точний час тому, що виготовляються у сучасній європейській традиції автоматики, але насправді повністю «Зроблені в Україні». На деяких із них ставиться супутникова корекція, тоді вони йдуть ідеально точно, і самі переводяться на зимовий і літній час. У більш ранніх версіях супутникової корекції не було, але сам еталон часу забезпечує точність 15 секунд на рік, що для великого вежового годинника цілком достатньо. А ручний перевід на зиму-літо, я ставлю примусово тому, що в іншому випадку власники «забувають» за годинник, не чистять від павутини і не змащують його роками. А так, мусять хоч раз на пів року підійматися на вежу.

Над створенням проекту одного годинника доводиться працювати впродовж двох років, який також включає підготовку майданчика, виготовлення і монтаж годинника.Хоча я маю годинники, на реставрацію яких чекав від 8 до 10 років! Це Ратуша в Коломиї, де старий годинник ще так-сяк працював, і всі думали, що чергове змащування деталей виправить усі проблеми. У Буську я мусив чекати дві каденції, поки новий мер замовить новий годинник, і не прогадав.

Зараз я працюю над проектомвідновлення годинника на одній знаковій львівській вежі. Ця робота відбувається в рамках мого членства у Європейській консерваторії курантів і годинників (нічого спільного з музикою). Французи побіцяли профінансувати частину робіт, за умови часкової фінансової участі самого власника споруди та Посольства Франції. Тому поки технічних проблем немає, лише організаційні.

Свого часу у мене була ідея створити «годинник львівської громади» з великою корбою, яку може накрутити будь-хто, щоб не дати годиннику міста зупинитись. Зробити це реально, зрозуміло, що в антивандальному варіанті, але затримка тільки за фінансуванням.

Учнів я не маю. Нещодавно в Україні ліквідували останній навчальний заклад, що готував годинникарів. Зауважте, не розробників годинників, а ремонтників. А  виробництва годинників в Україні не було ніколи – не вірте брендам, які малюють тризуби на корейських механізмах. Наприклад, колись львівський годинникар минулого покоління Котик розміщав замовлення своїх механізмів на різних заводах, а потім все сам збирав докупи. Щось аналогічне у мене. Тому через тривалість роботи і «розтягнутий» у часі заробіток, учнів я не маю. Всі хочуть заробляти швидко і багато. А тут треба бути і конструктором, і музикантом, і альпіністом. Тобто, повторити мою освіту, і все в одній особі. А якщо створити компанію, де кожен знає своє – це не вигідно фінансово.

Для мене найважливіше у житті – це репутація. Чесність і порядність. Щоб її здобути йде багато часу, і досить повільно вона приносить свої плоди.

Яким я бачу Львів через п’ять років? Якось так склалось, що я вимірюю час не роками, а моїми «епохальними» годинниками, які чимось виділяються серед півсотні інших.

Наприклад, годинник у Бучачі – це рік падіння літака на Скнилові. У цей день я був на вежі, а мав бути на авіашоу.  Мій перший повноціний чотиристоронній годинник – Болехів, криза 2009 року – це годинник Нацбанку  на Контрактовій площі у Києві. Два роки Януковича – це «провал», я не зробив жодного годинника. А п’ять років тому – це львівський квітковий годинник, який тоді спроектував. 

Куди має йти Львів? Маленьким Парижем його можуть називати лише ті, хто в Парижі не був. Стане Прагою за 5 років? Малоімовірно. Хоча прагнути є до чого. Зокрема, до оновлених фасадів історичних споруд, порожніх трамваїв без реклами на склі, мелодійного передзвону десятків міських годинників, який, наприклад, у Празі просто зачаровує. Але зараз Львів просто балансує у газетних статтях між «містом вежових годинників» і «містом мертвих годинників».

Розмовляла ОЛЬГА МЕЛЬНИК

Олексій Бурнаєв: «Я вимірюю час не роками, а моїми «епохальними» годинниками» (фото) - фото 2
Олексій Бурнаєв: «Я вимірюю час не роками, а моїми «епохальними» годинниками» (фото) - фото 3

фото з архіву Олексія Бурнаєва

Львів новини 032_ua монументальні_годинники Олексій_Бурнаєв
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
На початку літа у Львові розпочали маркувати місця для людей з інвалідністю на паркомайданчиках міста. Як розповів у коментарі для 032.ua начальник відділу паркування ЛКП “Львівавтодор” Сергій Париляк, станом на нині уже відмічено 90% від усіх місць на паркувальних майданчиках, які є на балансі підприємства. Йдеться про 38 паркувальних майданчиків по Львову, де сумарно є 116 паркомісць для людей з інвалідністю. “У першій зоні паркування (центр міста - ред....
Суспільство
Головний юститор Львівщини Тарас Грень назвав найпоширеніші та рідковживані імена новонароджених у першому півріччі 2018 року. Сайт 032.ua пропонує своїм читачам ознайомитися нижче з такими іменами для хлопчиків та дівчаток у Львівській області. (Фото ілюстративне, з відкритих джерел) Так, найпоширеніші імена цьогоріч серед хлопчиків - Матвій, Максим, Артем, Олександр, Давид, Владислав, Данило, Марко, Роман, Богдан. Серед дівчаток популярністю користуються...
Культура
У ЛКП «Центр розвитку туризму» розповіли, що Львів посів 64 місце у рейтингу ТОП-100 туристичних міст Європи. Згідно зі статистикою, кількість іноземних туристів, що подорожують європейськими містами, у тому числі - Львовом, зросла майже удвічі - до 7,4%. В основному, це подорожуючі з Китаю, США, Японії, Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії, - передає 032.ua з посиланням на прес-службу Львівської міськради. Найпопулярнішим містом у 2017 році знов...
Культура
Сайт 032.ua традиційно рекомендує своїм читачам добірку цікавих культурно-мистецьких подій, які відбудуться у Львові на цих вихідних, 18 та 19 серпня. День Сихова У Львові організовують свято добросусідства, розваг та культурного відпочинку - День Сихова. Подія відбудеться уже вдруге у мікрорайоні. У програмі - багато цікавих подій просто неба: презентації локальних ініціатив та організацій, вулична їжа, майстер-класи та розваги для дітей, йога, фітнес та...
Це цікаво
Сайт 032.ua підготував жартівливий тест для поціновувачів галицької кухні. Пропонуємо Вам перевірити, наскільки добре Вам відомі нетривіальні назви різноманітних страв. Читайте також: 10 крутих і безкоштовних подій у Львові, які варто відвідати на День музеїв (Увага! Щоб пройти тест, зачекайте кілька секунд, поки він завантажиться. Якщо у вас виникли проблеми з переглядом, напишіть про це у коментарях). Нагадаємо, більше крутих тестів від 032.ua можете зна...
Суспільство
17 серпня близько 17 години розпочалась коротка, але масштабна злива. За півгодини, місто затопило: рух транспорту ускладнено, а подекуди - зупинено, львів'яни масово жаліються на комунальні проблеми.  Сайт 032.ua зібрав основну інформацію про наслідки сьогоднішньої зливи у Львові та пропонує ознайомитися з нею своїм читачам. Як повідомив речник ЛКП "Львівелектротранс", у зв'язку зі сильною грозою, призупинили рух міських трамваїв і тролейбусів. Тож львів'...
Суспільство
Сьогодні, 17-го серпня, комунальники прибрали скандальний МАФ поблизу культурного центру "Супутник" на вулиці Повітряній, 22а. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook написала директор департаменту розвитку ЛМР Наталія Бунда, інформує сайт 032.ua. У своєму дописі вона зазначає, що кілька місяців тому суд заборонив керівництву магазину проводити торгівлю, а сьогодні МАФ почали розбирати комунальні служби міста. Нагадаємо, рішення про перенесен...
Суспільство
Інцидент стався сьогодні, 17-го серпня, в салоні вагону, який курсує за маршрутом №2. Про це повідомляє прес-служба ЛМР з посиланням на "Львівелектротранс". Так, за словами речника "Львівелектротрансу" Івана Бондара, жінка віком 80-90 років впала під час руху трамвайного вагону. За зовнішніми ознаками, вона отримала забій м'яких ткани. Постраждалу госпіталізували. "Наразі не відомо причини падіння жінки — чи вона не трималася за поручні, чи хтось штовхнув,...
Новини компаній
Novinki.top пропонує топ-5 необхідних речей для школи, які можна замовити в один клік і не нервувати біля прилавків магазинів. 1. Рюкзак Bobby. Це рюкзак нового покоління з захистом від намокання і кишенькових злодіїв. Він має систему розподілу ваги, що є ідеальним варіантом для сучасного школяра. Багатошарові стіни вбережуть цінні речі від злодюжок, падінь і збільшать термін експлуатації найважливішого аксесуару для школи. Bobby Compact зможуть гордо носи...