«Ловець у житі» (або, як його ще у нас перекладають, «Над прірвою в житі») – культовий твір культового американського письменника Джерома Девіда Селінджера, твір, який перекладено майже усіма мовами світу, і який є одним із центральних творів у культурі ХХ ст..

Розповідь про 17-річного підлітка, який шукає і не може знайти в оточуючому світі справжність, сенс, те з чим і ради чого варто жити, який надчутливо не сприймає фальш, несправедливість, спустошену і узвичаєну буденність, «саму-по-собі-зрозумілу» щоденну брехню, прикрашений фасад соціальної благопристойності – ця розповідь, написана із впливами екзистенціалістської філософії у 1951 році, стала популярною не лише в поколінні 50-х, не лише в середовищі інтелектуалів, але й серед молоді, підлітків багатьох наступних поколінь, субкультур та молодіжних рухів: від бітників, хіпі і панку – до гранджу і т.д.
Власне саме в цьому творі чи не вперше центром уваги стає психологія підлітка, його вразливе сприйняття реальності, протестність і пошук себе, звернення до внутрішнього світу людини, до найтонших і найінтимніших її переживань.

Що ж може наповнити існування, коли все видається пустим і несправжнім, чому присвятити своє життя, коли ні в чому не бачиш сенсу? Отак, визбируючи по крихтах сенс і те, що вважає важливим і добрим, головний герой твору Голден Колфілд знаходить зв'язок із цим світом і надію на свій шлях.