Розповісти про творчу біографію галицького маляра та графіка має намір мистецтвознавець і колекціонер Андрій Крижанівський.

Андрій Крижанівський упродовж 10 років збирав нотатки, листи, репродукції робіт та світлини, пов’язані із життям митця, а у 2008-му впорядкував і видав їх у чудовому альбомі-монографії.

Осип Курилас народився в 1870-му році на Львівщині, освіту здобув у Львівській художньо-промисловій школі та Краківській академії мистецтв. Уже сформованим художником у серпні 1914 року вступив у добровольчий Легіон Українських Січових Стрільців, покликанням якого була боротьба за самостійну соборну Україну. Для організації культурно-просвітницької роботи серед стрілецтва командуванням було створено спеціальний орган – Пресову кватиру, яка згуртувала талановитих митців, удожню горстку яких очолив 45-річний Осип Курилас.

Стрілецькі художники творили образи, жанровий діапазон яких був дуже широким: шаржі, карикатури, портрети, зображення побуту, битв, листівки та відзнаки. Багата духовна творчість та напружена діяльність структури стала вагомим чинником розвитку національного культурного життя українців. На початку 1920-х Осип Курилас був учителем рисунку у школі Олекси Новаківського, де обіймав посаду заступника декана. У міжвоєнний час створив майстерні ілюстрації до новел Василя Стефаника, свого товариша, ілюстрував дитячі та шкільні видання, малював картини на релігійні та історичні теми, пейзажі, карикатури і листівки.

З тих років залишився багатющий спадок сакральних творів – іконостасів та образів. У період після Другої світової війни Осип Курилас зазнав цькувань і принижень. Був змушений творити відповідно до канонів, що диктвались владою окупантів. Через рік після смерті митця близько двохсот полотен на національно-патріотичну та релігійну тематику було знищено.