Вівторок, 23 травня, ознаменований важливим для міста Лева та України культурно-мистецьким заходом. І це, безперечно, Подія року: два всесвітньовідомі голландські хори – хор імені Миколи Лисенка та Візантійський Хор з Утрехту – знову в Україні!

Ці унікальні колективи приїжджають в Україну не спроста. Окрім ювілейної 20-річної діяльності та 65-ої річниці творчості цих хорів, їх візит пов’язаний зі 100-річчям від народження Почесного громадянина міста Долина, Маестро Мирослава Антоновича.

Голландці, котрі відомі на весь світ своїми душевними співами, вже десятки років прославляють нашу національну культуру. Це велика честь – побувати на їх концертах, адже в багатому репертуарі є проникливі літургійні та унікальні народні твори, які залишають свій глибокий слід у серці кожного слухача.

Візантійський Хор з Утрехту, заснований Мирославом Антоновичем в 1951 році є живим доказом твердження, що музика має успіх там, де слів замало, що вона переходить національні, культурні та лінгвістичні кордони. Попри те, що Візантійський хор співає майже виключно українську музику, між хористами, крім диригента не було і немає жодного українця. Повний склад хору налічує сорок голландців, чоловіків різних професій, котрих зачарувала українська пісня і які, і, під умілим вишколом доктора Антоновича так удосконалили її виконання, що стали одними із кращих аматорських хорів Європи та безперечно заслужили собі на назву “голляндські козаки”. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом колективу понад 40 років, хор дав близько 3000 концертів.

Не менш відомим є хор імені Миколи Лисенка, який був заснований 1996 р. також Мирославом Антоновичем. Цей колектив налічує близько 40 співаків – чоловіків та жінок, – які разом підтримують та промоціюють світові українську культуру. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та чотири рази виступав в Україні, в тому числі з величезним турне по всій країні (від заходу до сходу: Долина – Вінниця – Черкаси - Кривий Ріг - Донецьк). Репертуар хору постійно оновлюється, а його концерти завжди збирають аншлаги.

Імпресаріо хорів, уродженець Надвірної, Володимир Луців, відомий тенор і бандурист вважає, що «осягати духовні скарби, якими володіє твій народ – теж урок і не менш важливий, ніж боротьба за життя у гірській річці». 1990 року організував приїзд в Україну Візантійського хору під орудою доктора Антоновича. Один з світочів української нації, письменник Олесь Гончар у «Літературній Україні», відвідавши концерт писав захоплено і з щирою пошаною про голландців: «Настільки треба бути високоцивілізованим народом, щоб безкорисно роками пропагувати чужу культуру...».

Хори, а ми іще раз зауважимо, що всі учасники – корінні голландці, які від початку свого заснування співали українською та про українське, - хочуть віддати в стоголоссі шану своєму Батьку, виступити з концертною програмою на його рідній Батьківщині та подякувати за плекання і поширення української музичної культури, популяризацію української пісні та українського мистецтва. Їхні тури завжди проходять під гаслом «з Україною в серці», щоб показати всім красу та мелодійність української музики і пісні.

Голландський хор ім. Лисенка разом з Візантійським хором Утрехта гастролюватимуть містами України з 22 по 29 травня. Виступатимуть вони з концертами у Львові, Івано-Франківську та в Долині ( Івано-Франківська область) – рідному місті Мирослава Антоновича, а також співатимуть Літургії у Гошівському монастирі та новозбудованому Храмі м. Долини.

Аби гастрольне та духовне турне стало можливим, вагому підтримку надали Українська Греко-Католицька Церква, Український Католицький Університет, Міністерство культури України, Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка,

Значних зусиль доклали голова Львівської ОДА Олег Синютка, голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та голова міста Долини Володимир Гаразд – ініціатор та організатор приїзду хорів.

Такий концерт пропустити неможливо!

Безперечно, голландці, які щиро захоплюються Україною варті того, аби їх приїзд був гідно пошанований, зали міст зібрали потужну слухацьку аудиторію, а ми з Вами виконали достойний почесний і відповідальний обов’язок: змістовно промоціювали та висвітлили цю подію в інформаційному просторі так, щоб про неї знали і в Україні, і далеко за її просторами.

Тож щиро запрошуємо Вас на неповторну зустріч з нашими дорогими гостями, творчість котрих за визначенням класика є направду «феноменом планетарного масштабу».