Виставка взірців дерев’яного храмобудування Михайла Яськовича відкривається у Музеї-садибі родини Антоничів. Це не перша зустріч представлення церков-мініатюр митця у стінах Музею історії релігії і його філіях. Для співробітника Львівського музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України Михайла Яськовича створення макетів церков-мініатюр – хобі. Серед десятків його макетів чимало втрачених уже храмів Гуцульщини, Бойківщини, Галичини, Лемківщини, Закарпаття. Автор намагається повернути їх до життя, показати їхню красу, дати можливість глядачам відчути ту неповторну духовну ауру, яку вони випромінювали за своє «життя». Адже українська дерев’яна церква не має собі рівних у європейському і світовому мистецтві.
У Бортятині митець представить своє бачення українського дерев’яного храму в мініатюрі, а це 22 роботи, які відображають сакральну архітектуру Городоччини, Мостищини, Самбірщини, Яворівщини, Холмщини, Перемишльщини. Більшість із них є точними копіями дерев’яних храмів XVII–XIX століть, а деякі – майстер відтворював лише за старими фотографіями чи репродукціями картин. Макети дають змогу побачити зблизька унікальні елементи дерев’яної церкви, які не завжди можна помітити, оглядаючи храми з дерева в натурі. Зразки церков за своїми розмірами – різні: від дуже маленьких до більших, але висота не применшує їхньої релігійно-культурної самобутності. Над кожним твором Михайло Яськович працює два-три місяці. Для виготовлення макетів автор використовує бук, сосну, дуб, ясен.
Урочисте відкриття виставки «Макети дерев’яних церков» Михайла Яськовича відбудеться у суботу, 14 січня, о 13 годині в Музеї-садибі родини Антоничів (філія Львівського музею історії релігії), що в селі Бортятині Мостиського району.
За доброю традицією, на Старий Новий рік, 14 січня, до садиби Антоничів прийдуть хлопці-засівальники, які ходять від хати до хати і посівають зерном – символом родючості і достатку, примовляючи при цьому різні побажання. З колядою до музейників Бортятина завітає і хор сільської церкви Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Ольга Дядинчук, Олена Малюга, наукові співробітники ЛМІР
телефони: (38032 34) 33 950
(38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22