Вже традиційно кілька років поспіль напередодні різдвяних свят Львівський музей історії релігії спільно з Музеєм сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ імені о. Антона Петрушевича презентують виставку із циклу «Різдвяні зустрічі». Цьогоріч вона присвячена львівській родині Щуратів–Гургулів.

«Хочемо представити львів’янам та гостям міста інтелігентну родину, яка жила, творила і працювала у Львові,» – каже постійний куратор колекції сакрального мистецтва, ієромонах та доктор богослов’я о. Севастіян Дмитрух.

Інтелігентність, патріотизм, усвідомлення своєї національної гідності багатьох родин, у тому числі й Щуратів, наприкінці ХІХ – у ХХ столітті зберегли українську культуру, її мову та звичаї.

Василь Щурат (1871–1948) – вчений, перекладач, публіцист, дійсний член Наукового товариства імені Т. Шевченка. Перший ректор Українського таємного університету. Його літературознавча праця тематично різноманітна: від староукраїнської літератури до літератури ХІХ століття. З-під пера письменника вийшла серія художніх творів «Артистично-літературні новини», віршований молитовник «Із глибини воззвах», поема «Зарваниця», що були зразком української релігійної поезії. Крім того, він багато перекладав стародавніх поетів – французьких, німецьких, польських, російських, білоруських та інших.

Його син, Степан Щурат (1909–1990) – український поет, перекладач, учений, педагог, громадський діяч, який усе своє свідоме життя працював для однієї ідеї: ідеї духовного відродження рідного народу. Як літературознавець досліджував ранню творчість Івана Франка, його бориславський цикл; брав участь у підготовці 50-томного видання його творів. Майже півтора десятиліття керував відділом української літератури в Інституті суспільних наук АН УРСР (нині — Інститут українознавства імені І. Крип'якевича), але його було звільнено з інституту як «українського буржуазного націоналіста».

Колекція «Студіону» – це численні документи Щуратів–Гургулів, родинні фотографії, світлини друзів, знайомих; це предмети побуту, картини, куплені або ж подаровані; це сотні книжок з екслібрисом «Бібліотека Василя Щурата». На виставці можна буде побачити листування з митрополитом Андреєм Шептицьким, з яким Василь Щурат спілкувався. Серед експонатів – ткані речі, зокрема, настінний килимок роботи Олени Кульчицької, дарунок на весілля Степана Щурата та Олександри Гургули, дочки пароха Успенської церкви у Львові. Будуть представлені чимало інших речей.

Куратори виставки Руслана Бубряк і о. Севастіян Дмитрух.

Триватиме виставка до кінця лютого 2016 року

Ірина Цебенко, завідувач відділу ЛМІР

тел: (032) 261 48 22. 235 61 48, 235 70 07