П’єса була написана чотирнадцять років тому спеціально для актора Еудженіо Алегрі, оригінальна назва – «Novecento. Un monologo». Вистава «1900-й» представляє собою монолог актора і режисера Олега Меньшикова.

Шалена енергетика однієї особистості тримає зал протягом усього півторагодинного монологу. Це своєрідна сповідь творчості. Меньшикову вдалося створити цілу галерею образів, багатогранних і контрастних, вражаючи глядачів дивовижною гармонією внутрішніх і пластичних малюнків.

Синопсис вистави: Барікко розповідає історію про вигаданого геніального піаніста-самоука, який народився на океанському лайнері «Вірджинія». Жодного разу не зійшовши на землю, її герой прожив на кораблі життя, повне пригод і подорожей.

У нього ніколи не було документів, громадянства, навіть нормального імені: знайшовши немовлятко, кочегар придумав йому ім’я «тисяча дев’ятисотий» (або скорочено «дев’ятисотий») – по року його народження.

З цим кораблем і роялем пов’язана вся подальша доля хлопчика, великого піаніста, котрий ніколи не сходив на землю. Про його таланті знали небагато-він грав для багатих пасажирів.

На його імпровізованих концертах «публіка слухала, затамувавши подих. Як під гіпнозом. Всі сиділи, вдивляючись в рояль, з відвислими щелепами, наче класичні придурки.

Такими і залишалися, сидячи в тиші і боячись поворухнутися, навіть після того убивчого фінального гейзера акордів, коли, здавалося, грають сто рук, коли, здавалося, рояль має от-от вибухнути»