Опера Д. Верді на 3 дії. Лібретто: Е. Скріба та А. Сомми.

«Бал-маскарад» - двадцять третя опера Верді - відрізняється високою зрілістю і майстерністю. Свого часу говорили, що кожна фраза в ній музична, а кожна мелодія - вокальна.

Сюжет опери, сильно змінений на вимогу цензури, заснований на п'єсі Ежена Скріба. Це історія про вбивство короля Швеції Густава III.

Змова проти короля у Верді втрачає свій соціально-політичний характер. У центрі опери - любовна інтрига. Король гине як жертва фатальної помилки від руки одного, вважаючи його звідником своєї дружини. Лібрето сценічно, театрально, багато ефектними романтичними ситуаціями.

Прем'єра опери відбулася 17 лютого 1859 року і мала великий успіх. За характером контрастної драматургії, яскравості, стрімкості сюжетного розвитку вона нагадує «Ріголетто»: тонко продумані контрастні ансамблі, оркестр. Лаконічність форми об'єднується з багатством характерних мелодій, різноманітністю побутових жанрів, драматичною яскравістю дії.

Майстерність Верді проявилося в прекрасних хорових сценах опери. «Бал-маскарад» продовжує лінію романтичної опери «Ернані» - «Ріголетто» з відхиленням у бік ефектною театральності французької великої опери.