енеральне Консульство Республіки Польща у Львові та Інститут національної пам’яті у Варшаві запрошують на виставку , яку буде представлено в рамках циклу подій приурочених 70-й річниці завершення ІІ Світової Війни (1939-1945).

70-та річниця завершення найбільшої в історії Європи військової трагедії, яка випадає у травні 2015 року, спонукає до рефлексій та роздумів передусім над трагічною долею мільйонів її жертв та постраждалих людей. Вона є нагодою ще раз схилити голову над безповоротно втраченим світом цінностей, культури та історичної спадщини. Річниця завершення війни є також ще одним шансом представити мешканцям Львова нові культурні ініціативи, метою яких є нагадування про драму Центральної Європи, до якої спричинилися два варварські режими – нацизм та комунізм.

Виставку яку приготували історики з варшавського Інституту національної пам’яті стала подорожжю до світу, який безповоротно відійшов у минуле внаслідок історичного катаклізму та діяльності двох злочинних тоталітаризмів. Ця подорож проходить слідами вже неіснуючого польського суспільства, багатого своєю полікультурністю та багатовіковими традиціями. Вона є історією методично реалізованого винищення євреїв, поляків, українців, циган, білорусів, цілих суспільних груп, створюваних нацизмом та комунізмом нових категорій ворогів, чи врешті-решт дітей. Виставка є подорожжю у духовну сферу «скаліченого народу» – нагадуванням масштабу втрат, спричинених жахіттям війни, деморалізації та здичавіння. Однак виставка є також відкриттям свідчень, які дозволяють зберегти надію на гідність, чесність, повагу та толерантність.

Ми переконані, що українці, які нині ведуть на сході своєї Батьківщини нерівну боротьбу з агресором в ім’я захисту європейських цінностей та прав українського народу на свободу та самовизначення, дуже прихильно сприймуть цю виняткову працю польських істориків. Досвід наших народів, здобутий 70 років тому, а також трагедія українського Донбасу, яка розгортається на наших очах, повинні стати зачатком спільної турботи про зміцнення гарних відносин, заснованих на фундаменті історичної правди. Адже немає кращого вчителя ніж історія, немає також вчителя, який би був в такій значній мірі недооцінений. 

Дану виставку демонстрували також на території Луцького консульського округу, вона побувала зокрема в Тернополі та Дубні.