Нині маємо керамічний сад від Ганни Друль та Ірини Марко, сповнений символічно-абстрактних рослин/плодів та підступних спокусниць – територія підсумків і сподівань.

«Коло кожної хати, неначе коло палацу, росте великий сад, тут побачиш плодові дерева, які лише в цій країні прижилися: сила-силенна шовковиці білолистої та червонолистої, горіхів, винограду. А на доглянутих огіркових грядках висівають крокус, руту і гвоздику усіляких барв», – описував свої враження від подорожі Україною в середині ХVІІ ст. архідиякон, мандрівник, письменник Павло Алепський, зауважуючи певну знаковість саду в українському житті.

Мав рацію, бо «САД» в Україні – це набагато більше і ширше, ніж загосподарьована під плодово-ягідні культури територія. Адже український сад – не тільки спосіб забезпечити собі смачну зиму, це символ неперервності традиції, це один з ключових архетипів національної міфології, це світоглядний універсум. Щоби бодай пунктиром уявити поетично-символічно-метафорично-філософський діапазон українського саду, вистачить згадати Сковороду з його «Садом божественних пісень», Шевченка з його «Садком вишневим коло хати» і Ліну Костенко з її «Садом нетанучих скульптур».

«Сад не ліс, що виростили, то маємо», – жартують/констатують авторки. Їм, як і всім нам оце вже другий рік постійного стресу, потрібні орієнтири і відповіді, яке це все (мистецтво/життя) має тепер бути і для чого це все? Художники – інтуїти, вони не завжди можуть пояснити, але здатні відчути.

Ірина Марко останнім часом ліпить великі порожні форми, такі собі «шкаралупки». «Це мій ментальний сад, – пояснює. – З дитинства я це відчувала – причини і наслідки, як ми мислимо, що ми робимо? І в такому віці концентрація наших думок і дій – це сад того, що ми створили «в тонкому плані». У мене на виставці є все, від насіннячка до пророслої квітки і вже віджилої, сухої «коробочки». Але не в лоб, не ілюстративно. Я люблю предметність, але зараз вона зникає. Мені дуже хочеться робити якісь абстрактні речі, які б суто формою, лінією, настроєм виводили б людину до вищого Я, до себе, до глибших роздумів. Я довго думала: чому у мене тепер так багато порожнин? Чи я зображаю нашу теперішню спустошеність? Чи це те порожнє, котре може наповнити новим? Бо порожнечаформи (коли насіння висипалося) – це завжди початок нового. Я так і не знайшла відповіді, що це?».

Ганна Друль: «Виставка саме про це: про амбівалентність, двоякість. Ірина ще не знайшла відповіді, і я не знайшла. Зараз такий час – подвійний, мусиш жити і працювати, ніби нічого не сталося, але весь час переживаєш, і всі ці емоції та думки накладаються. І виставки в такий час: думаєш, наскільки вони доцільні? Чи варто, чи не варто? Я теж не можу пояснити, чому я зараз знову повернулась саме до цього символу – сирени. Десять років тому, в Центрі польської скульптури в Ороньску, де я була на стипендії, також ліпила сирен. Тобув величезний старий маєток, інших скульпторів на той момент не було, і я почувалася якоюсь дуже одинокою у величезному старому саду. Це навіяло якісь роздуми, тривогу, асоціації саме з сиренами. Але поза тривогою, сирена – це щось містичне і таємниче, ідеальна красуня-спокусниця, яка несе смерть.Хоча зараз інша ситуація, але якісь відчуття перегукуються. Я особисто маю всередині тривогу. І знову виникає той самий образ. Тільки тоді сирена була звичайна –класичний містично-казковий образ, а тепер вона в масці. І оце відчуття, що ти не знаєш, що за цією маскою, і лякає, і заворожує одночасно. Оця невідомість, непевність, неоднозначність.