Наймонументальнішим серед творів  Станіслава Людкевича є кантата-симфонія «Кавказ». Прем'єра відбулася 1914 у Львові силами хору товариства «Боян» на концерті, присвяченому 100-річчю від дня народження Кобзаря. Диригував автор.

В її літературній основі – соціально-загостреній поемі Шевченка — композитора глибоко вразив образ Прометея — символ вічно живого людського духу, що не схиляється перед будь-яким гнітом і тиранією.
       Поема «Кавказ» з величезною художньою силою викриває гнобительську суть царського самодержавства, закликає до боротьби проти нього.  Все це композитор відтворив у грандіозному чотиричастинному циклі для хору й оркестру. У переконливій музичній формі Людкевичу вдалося втілити цілу гаму яскравих і різноманітних образів та настроїв: від похмурих, сумних, задумливих до саркастичних, героїчних. Музика «Кавказу» захоплює суворою красою, ніжною ліричністю та мужнім пафосом. Співзвучність, гармонійне злиття з поезією Шевченка є наслідком близькості творчого почерку композитора і стилю великого поета. Як і в Шевченка, у нього вражає сміливий розмах, широкі мазки, різкі контрасти у втіленні почуттів людини.