Тема для обговорення
10:00, 31 січня 2016 р.

Грип-2016: епідемія почалася

Тема для обговорення

Ще тиждень тому в Міністерстві охорони здоров'я оптимістично говорили про те, що епідемії грипу в Україні немає, а вже в минулу п'ятницю міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі заявив: у країні розпочалася епідемія. Епідпоріг по захворюваності на ГРВІ та грип перевищено в 18 областях, причому в 11 з них - більш ніж на 50%.

У МОЗ змушені констатувати: протиепідемічні заходи, розгорнуті в Україні, не настільки ефективні, як очікувалося. Незважаючи на введений карантин, показники дитячої захворюваності дуже високі - 65%. Режим санобробки, масковий режим у громадських місцях не рятують - захворюваність росте практично у всіх регіонах, за винятком Одеської області, яка першою потрапила під удар грипу і першою йде на поправку.

З початку епідемічного сезону (29 вересня 2015 року) на ГРВІ та грип вже перехворіло майже 8% населення країни - більше 3 мільйонів чоловік. Лабораторно підтверджено 155 летальних випадків.

Ми спробували розібратися, наскільки критична ситуація сьогодні, чи унікальна вона, і чого чекати українцям в найближчому майбутньому.

Страшні цифри смертності

Епідеміологічні дані в більшості регіонів України дуже довго трималися нижче порогових показників. Тим не менше, серед людей шириться паніка. І пов'язана вона з страшними цифрами смертності.

За даними МОЗ на 29 січня, в Україні лабораторно підтвердили 155 летальних випадків від грипу. Однак якщо проаналізувати дані, які публікують місцеві ЗМІ, посилаючись на цифри місцевих обладміністрацій та управлінь охорони здоров'я, то вони будуть виглядати трохи інакше.

Ми порахували вручну дані, опубліковані в регіональних ЗМІ з усіх 24 областей, і вийшло, що вже сьогодні число смертельних випадків перевищило 170 людей.

Як пояснили в ГУ "Український центр контролю і профілактики захворювань МОЗ України", вірусом-вбивцею головним чином стає добре відомий українцям штам грипу типу A / California / 7/2009 (H1N1) pdm09. Тобто наш старий знайомий «свинячий» грип, що викликав пандемію в 2009 році.

Як це було в 2009-му

Навесні 2009 року новий штам грипу спалахнув в Мексиці і Сполучених Штатах. А вже в серпні того ж року пандемія забрала життя 1 627 осіб у 140 країнах світу.

В принципі, це не такий вже великий показник. Як відзначали у ВООЗ, він відповідає середньостатистичному показнику при сезонному грипі. Однак в Україні вирішили його використовувати в політичних цілях. У країні почали нагнітати справжню істерію. Зі страху підхопити смертельну заразу, всі просто тотально стали носити маски, з аптек зникли противірусні препарати - їх просто було не купити, ну а деякі особистості в уряді нагріли руки на закупівлі дорогого противірусного препарату «Таміфлю», більша частина якого була згодом просто списана за невикористанням після закінчення терміну придатності.

Живучість старих фобій

В принципі, після закінчення сезону грипу та застуд в 2009-му українці відчули себе обдуреними. Доктор Комаровський, який став знаменитим після тієї історії, першим з українських медиків виступив з викривальною промовою, в якій пояснив людям, що «свинячий», або каліфорнійський, грип за великим рахунком нічим від своїх «колег по штамам» не відрізняється. І для його лікування ніяких спеціальних засобів, за винятком особливо важких випадків, не потрібно. Рясне питво, свіже повітря, прохолода і вологість - ось що здатне перемогти будь-який вірус грипу. Головна умова - вчасно звертатися до лікаря, і тоді ви убезпечите себе від вірусних пневмоній, якими часто супроводжується грип. Виступ Комаровського мав ефект вибуху бомби.

Тим не менш, сьогодні старі фобії знову заволоділи українцями. У 2015-му, як і в 2009-му, вже після перших повідомлень про випадки смертності, в Одеській області почалася паніка. За нею потягнулася Донецька та Рівненська області. Люди змітали з аптечних прилавків противірусні препарати, а медичні маски підскочили в ціні до 3 грн. за штуку.

Правда, у такої паніки виявилася і позитивна сторона. Злякавшись страшних історій, що передаються з вуст у вуста, про пневмонії, що стрімко розвиваються  і від яких вмирають люди, українці стали масово звертатися до лікарів і робити флюорограму легенів, чого раніше за ними не спостерігалося.

Сьогодні в багатьох містах, де епідпоріг перевищено більш ніж на 50%, потрапити в кабінет флюорографії досить проблематично - черги розписані на 1-2 дні вперед.

Перекличка по регіонах

На сьогодні найвищий показник захворюваності на грип та ГРВІ відзначається серед населення Київської області та міста Києва, де перехворіло відповідно 15,5 і 11,5% населення. Найменша захворюваність реєструється в Закарпатській (4,8%) і Харківській областях (3,4%).

У Києві вимушені канікули для профілактики грипу були введені з 15 січня і вже 3 рази продовжувалися. За останнім рішенням КМДА, школярі вийдуть на заняття 8 лютого. Тим часом, у більшості студентів київських ВУЗів - канікули. З початку епідеміологічного сезону, від грипу та ускладнень у Києві померло 26 чоловік. На жаль, СЕС майже щодня коригує це значення.

З позитивного - у лікарнях Київської області препарат «Таміфлю» призначають безкоштовно. Днями уряд Литви передав Україні велику партію медпрепарату проти грипу в якості гуманітарної допомоги. На жаль, до більшості провінційних лікарень ці препарати не дійшли, і там пацієнти їх отримують за власні кошти.

У Донецькій області показник захворюваності на 10 тис. населення склав 110,5, що на 23,6% вище, ніж на попередньому тижні і перевищує рівень епідемічного порогу в 1,8 рази.

З початку року від пневмонії з підозрою на вірусну етіологію померло 22 людини. Згідно з результатами вірусологічного дослідження від померлих, в чотирьох випадках виділено вірус грипу типу А, в тому числі в трьох - H1N1. У найбільшому на сьогодні місті регіону, Маріуполі, показник захворюваності на ГРВІ та грип перевищив рівень епідемічного порогу на 73,4%. Показник захворюваності серед школярів перевищив епідпоріг в 3 рази. В Краматорську від грипу загинуло вже 17 чоловік.

У Луганській області, за даними департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, на 20 січня 2016 в області зафіксовано 2887 хворих.

«Ситуація напружена, але під контролем. В області на даний момент проводяться посилені комплексні заходи по боротьбі із захворюваннями на грип та ГРВІ », - зазначив керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука.

У Дніпропетровську на даний момент зареєстровано 30000 пацієнтів, які звернулися до медиків з симптомами грипу та ГРВІ. За словами начальника головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області Андрія Кондратьєва, тільки за цей тиждень за консультаціями і допомогою до лікувальних закладів звернулося 8000 городян. Також Кондратьєв зазначив, що в Дніпропетровській області зафіксовано перший випадок смерті від свинячого грипу (штам H1N1). А ось у другому за значущістю місті на Дніпропетровщині, у Кривому Розі, рівень захворюваності населення перевищив тижневий епідемічний поріг в 1,9 рази. У місті з 21 січня обмежено проведення масових заходів за участю дітей. З 1 лютого в школах Кривого Рогу вводиться карантин (орієнтовно по 7 лютого).

У Запоріжжі від грипу померло 12 осіб. З 22 по 28 січня за медичною допомогою з приводу ГРВІ та грипу в лікувально-профілактичні установи міста звернулось 11518 осіб, що на 23,9% вище попереднього тижня. Станом на 28.01.2016 року в місті зареєстровано перевищення епідемічного порогу на 20,8%. Але, завдяки карантину, захворюваність на ГРВІ зросла за рахунок дорослого населення - на 47%. Тому карантин у школах вирішено продовжити. На скільки - поки не відомо, але вчителі кажуть, що можливо, на тиждень.

В Одеській області станом на 29 січня від грипу померли 32 людини. У самій Одесі за останній тиждень рівень захворюваності на ГРВІ та грип склав 62,7 на 10 000 населення, що значно нижче епідпорогу. У лікарнях Одеси на лікуванні перебуває 331 хворий з пневмонією, причому впродовж останнього тижня це число коливалося незначно, що говорить про стабілізацію ситуації. При цьому наголошується позитивна динаміка щодо зменшення кількості нових випадків пневмонії: якщо на минулому тижні щодня надходили на госпіталізацію від 40 до 55 пацієнтів з пневмонією, то останнім часом кількість госпіталізованих за день - близько 30.

У п'ятницю одеські лікарі вирішили скасувати карантин у школах і дитсадках.

У Харківській області ситуація також стабільна. Епідемії в місті немає. Тим не менш, від ускладнень, викликаних грипом, в місті померло 6 чоловік. Щоб не допустити поширення вірусу, містом було прийнято рішення ввести масковий режим. Всі працівники медустанов повинні бути в масках. Стежити за виконанням даної постанови будуть працівники СЕС. Якщо при перевірці тієї чи іншої установи будуть встановлені порушники - вони будуть оштрафовані.

Школи в Харкові на карантині. Дитячі садки - не закриті, головний санітарний лікар міста Ірина Зубкова, пояснює це тим, що в дошкільних установах є можливість ввести карантин всередині груп. Дітям щоранку вимірюють температуру і кварцит приміщення.

У Миколаєві від свинячого грипу померло дві людини, ще дві смерті зафіксовано в області.

"Є ще померлі від ускладнень, але поки не отримані лабораторні дослідження, немає підстав вважати, що вони померли від пандемічного грипу", - повідомив головний державний санітарний лікар Миколаївської області Володимир Клочко.

Зараз в Миколаєві і області циркулює сезонний грип, але не H1N1.

За словами Володимира Клочко, сьогодні місто не досягло епідемічного порогу. Однак миколаївських школярів відправили на карантин з 25 по 31 січня.

У Львові станом на п'ятницю, 29 січня, медики діагностували шість смертельних випадків від грипу А (N1H1). За підсумками 3 тижнів року, в місті епідпоріг перевищено в 1,2 рази, а серед дітей віком від 7 до 14 років - у 1,8 рази. Тому школи Львова тимчасово закрили на карантин. В цілому по області медики констатують перевищення епідпорогу в 8 адміністративних одиницях регіону.

Львів'яни масово скуповують медичні препарати і маски. Тим не менш, в місцевих аптеках кажуть, що дефіциту противірусних препаратів у місті немає.

«Казкове свинство» на окупованих територіях

На тимчасово непідконтрольних України територіях «ДНР» і «ЛНР» ситуація з грипом кардинально інша. Через слабку доступність медичних послуг і дорожнечу медичних препаратів рівень смертності тут в рази перевищує середньостатистичні показники в Україні. І хоча офіційні дані, які озвучують в «республіках», більш ніж оптимістичні, медики, які працюють на окупованих територіях, передають інформацію про сотні смертельних випадків.

Так, згідно з «офіційною» статистикою «ДНР»,  в Донецьку зареєстровано 12 підтверджених випадків смертності від грипу H1N1. Однак за повідомленнями в соціальних мережах і даними з окремих лікарень, ці цифри далекі від реальності. У січні за одну лише добу в клініці Калініна від грипу померли 17 осіб. А згідно з інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, на території, окупованій бойовиками "ДНР", від епідемії грипу вже померли 300 осіб.

В "ЛНР" за офіційними даними у січні від грипу померло 4 людини. Про це повідомив медик однієї з луганських лікарень. Він розповів, що серед померлих – місцевий лікар. Точні дані в цілому по місту він озвучити не міг. За словами джерела, в Луганську катастрофічно не вистачає лікарів, а також є серйозний дефіцит ліків. "Але в лікарнях є невелика кількість на серйозні випадки", - додала лікар.

Місцеві жителі розповідають, що сьогодні вартість противірусного «Амізону» на окупованих територіях досягає 1500-1800 рос. рублів. Пенсіонери не можуть дозволити собі ліки за такою ціною, а тому все частіше лікуються содою, перекисом водню та іншими народними засобами.

Природно, що у випадках з вірусною пневмонією допомогти такі засоби не можуть. А тому серед населення наростають панічні настрої.

Відчуваючи це, самопроголошена влада намагається перекласти відповідальність за події традиційно на Україну. В даний час всі канали «Новоросії» транслюють інформацію, що вірус «свинячого» грипу, який косить жителів невизнаних республік, був штучно виведений в харківській лабораторії і спеціально запущений в «ДНР / ЛНР», для знищення місцевих жителів.

Чому не рятує карантин

Сьогодні в МОЗ дають песимістичний прогноз на лютий. Медики не виключають другу хвилю епідемії, яка буде пов'язана з приходом нового штаму вірусу А - Н3N2. До нього в українців поки імунітету немає.

Є й інша версія можливого посилення епідемії. Її висловлюють психологи. Вони відзначають, що в 2015-м, в період гострої фази бойових дій у Донбасі, про грип в Україні навіть не згадували. Епідемії не було, а смертність від сезонного грипу склала всього 12 осіб, що в рази нижче щорічних середньостатистичних даних.

Психолог гуманітарного штабу «Допоможемо» Олена Лук'янчук у коментарі газеті «Сегодня» каже, що в період стресу наш організм у величезних дозах продукує найсильніші речовини - адреналін і кортизол, це гормони стресу і страху, які діють як знеболююче і підсилювач реакцій. Але працювати на знос нескінченно організм не може. Як тільки загострення трохи спадає, тіло розслабляється. І тут починають виявлятися хронічні хвороби, дає збій імунітет. Психолог вважає, що в українців після стресу 2015 якраз спостерігається такий ослаблений імунітет, а тому епідемія 2015-2016 рр. буде важкою і затяжною.

Тому не виключено, що карантинні заходи будуть посилені.

«В даний час діти не дотримуються карантину. Вони відвідують розважальні центри, кінотеатри, замість того щоб гуляти на свіжому повітрі або сидіти вдома, а тому карантин не має належного ефекту », - заявив на нещодавній прес-конференції в столиці тимчасово виконуючий обов'язки голови Державної санітарно-епідеміологічної служби, головного санітарного лікаря України Святослав Протас.

Він звернувся до батьків з проханням проконтролювати, чим займаються їхні діти на карантині.

Як довго триватиме «мораторій на навчання», поки не відомо. В даний час карантин продовжено в 12863 загальноосвітніх закладах та дитячих садках країни.

Ксенія Халтуріна

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #грип
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
39,74
39,86
EUR
42,76
42,90
PLN
9,85
9,93
Оголошення
live comments feed...